1720 Şehzadelerin Sünnet Düğünü Sur-ı Hümayun

Kültür A.Ş.

Seyit Ali Kahraman

120,00 TL
91,20 TL
%24 indirim
Kazancınız
:
28,80 TL
1720 Şehzadelerin Sünnet Düğünü Sur-ı Hümayun Hakkında Bilgiler
Türü: Kültür Tarihi Kitapları
Sayfa Sayısı: 224
ISBN: 9786059132480
Kapak: Ciltsiz
satis-icon
Satış Rakamları 2 adet satılmıştır.
Seyit Ali Kahraman
Seyit Ali Kahraman
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • 1720 Şehzadelerin Sünnet Düğünü Sur-ı Hümayun Kısa Özet

    Zengin bir mirası devralan Osmanlı Devleti, siyasi ekonomik ve kültürel olarak tüm dünya kültürlerini etkilemeyi başarmış, sınırlarının gelişmesiyle birlikte, her alanı kuşatan muazzam bir medeniyet kurmuştur.

    Kültürün bir unsuru olan şenlikler, Osmanlı Devleti’nde geleneklerin devam etmesi ve halkın birlik, beraberlik duygusunun oluşup gelişmesi yönünden önem göstermektedir. Ayrıca şenliklerde yapılan gösteriler sayesinde, halka ve gelen yabancı konuklara devletin gücü de gösterilmektedir.

    Şenliklerin en gösterişli olanı Sultan 3.Ahmed’in oğulları Şehzade Süleyman, Şehzade Mehmed, daha sonraki dönemde padişah olacak Şehzade Mustafa ve Şehzade Bayezid için gerçekleştirilen sünnet şenliğidir. Okmeydanı’nda kurulan sünnet çadırlarında 23 gün süreyle gerçekleştirilen bu muazzam şenlik, sadece saray ahalisine ait olmayıp halk tarafından da benimsenmiştir.

    Bu düğünde, vefat etmiş paşaların, bazı ileri gelenlerin ve yoksulların çocukları olmak üzere toplam 3902 çocuk tüm masrafları 3. Ahmed tarafından karşılanmak üzere sünnet edilmiştir. 1720 tarihinde yapılan sünnet düğünündeki tören görevlileri, hazırlanan malzemeler, hizmetliler, katılanlar, yabancı misafirler, hediyeler ve gerçekleştirilen etkinlikler gibi birçok kültürel unsur hakkında bilgi bulacağınız Sûr-ı Hümâyûn adlı eser, Hafız Mehmed Efendi tarafından kaleme alınmıştır. Hafız Mehmed Efendi’nin metnine ek olarak, aynı düğünü anlatan Levnî’nin minyatürleri de eklenmiş ve çalışma, görsel olarak da zenginleştirilmiştir.

1720 Şehzadelerin Sünnet Düğünü Sur-ı Hümayun Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.