sadsad x
asdasd

Zile İlçesinin Beşeri ve Ekonomik Coğrafyası

Pegem Akademi Yayıncılık - Akademik Kitaplar

Ayşe Akkurt Çağlar

112,00 TL
94,08 TL
%16 indirim
Kazancınız
:
17,92 TL
Zile İlçesinin Beşeri ve Ekonomik Coğrafyası Hakkında Bilgiler
Türü: Ekoloji Kitapları
Sayfa Sayısı: 376
ISBN: 9786052415146
Kapak: Ciltsiz
Ayşe Akkurt Çağlar
Ayşe Akkurt Çağlar
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Zile İlçesinin Beşeri ve Ekonomik Coğrafyası Kısa Özet

  Doktora tezi olarak hazırlanan bu çalışmanın konusunu, Zile ilçesinin beşeri ve ekonomik coğrafyası oluşturmaktadır. Çalışmada Zile ilçe sınırları içerisinde kalan sahadaki beşeri ve ekonomik faaliyetler ve bu faaliyetlerin şekillenmesinde belirleyici olan insan-mekan etkileşimi coğrafyanın temel ilkeleri doğrultusunda incelenmeye çalışılmıştır.

  Araştırma sahasının dört bölümde ele alındığı bu çalışmanın birinci bölümünde ilçenin yeryüzü şekilleri, iklim, bitki örtüsü, hidroğrafya ve toprak örtüsü gibi fiziki coğrafya özellikleri ele alınmıştır. İkinci bölümde, sahanın nüfus ve yerleşme özellikleri üzerinde durulmuştur. Nüfusun aile büyüklüğü, yaş, cinsiyet, eğitim ve sağlık durumu gibi özellikleri incelenmiştir. Yine sahadaki göç hareketleri nedenleri ve sonuçlarıyla analiz edilmiştir. İkinci bölümde sahanın yerleşme özelliklerinde yerleşme tarihi ele alınmış, günümüzdeki devamlı ve geçici yerleşmeler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yerleşmelerdeki meskenlerin özellikleri ile fiziki, beşeri ve ekonomik koşullarının mesken şekillerine etkileri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde ilçedeki ekonomik faaliyetler ele alınmıştır. Bu bölümde mevcut arazi kullanımı, tarımsal üretim, hayvancılık, ormancılık, madencilik, sanayi, ulaşım, ticaret, turizm durumu analiz edilmiştir. Dördüncü bölümde Zile ilçesinin gerikalmışlık durumu ele alınmış ve gerikalmışlığa sebep olabilecek doğal, beşeri ve ekonomik nedenler belirlenmeye çalışılmıştır. Bu bölümde bulgular, saptanan sorunlar ele alınmış ve bu sorunlara yönelik çözüm önerilerini içeren değerlendirmelerde bulunulmuştur. Beşinci bölümde ise elde edilen bulgular ortaya konulmuştur.

  Çalışmanın ortaya çıkarılmasında pek çok kişinin katkısı söz konusu olmuştur. Öncelikle lisans sürecine başladığım günden beri çok şey öğrendiğim, akademik olarak örnek aldığım ve bu çalışmayı ortaya koymamda getirdiği önemli katkılarından dolayı danışmanım ve hocam Prof. Dr. Halil Koca’ya çok teşekkür ederim.
  Gerek lisans ve gerekse doktora sürecimde yetişmemde emeği geçen, rehberliğinden her zaman yararlandığım, öğrencisi olduğum için mutlu olduğum, severek adım attığımız coğrafya ilmini bize daha çok sevdirerek, anlam ve önemini hayatımıza işleyen hocam Prof. Dr. Hayati Doğanay’a çok teşekkür ederim.

  Her zaman gösterdiği yardım ve desteği için ve ayrıca jürimde de yer alarak degerli görüsleri ile çalısmaya katkı saglayan hocam Prof. Dr. İbrahim Fevzi ŞAHİN’e teşekkürü bir borç bilirim.

  Getirdikleri katkı ve önerilerinden dolayı hocam Prof. Dr. Mehmet Zaman’a ve Doç. Dr. Süleyman Elmacı’ya çok teşekkür ederim.

  Zile ilçesinin beşeri ve ekonomik özelliklerinin ele alındığı, ilçeye ait sorunlara bilimsel çözüm önerilerinin getirilmeye çalışıldığı bu çalışmanın Zile ilçesi yöneticilerine, Zile halkına ve Zile’ye ilgi duyanlara fayda sağlaması dileklerimle.
  Ayşe Akkurt Çağlar

Zile İlçesinin Beşeri ve Ekonomik Coğrafyası Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.