Yusuf Kaplan'ın Tavsiye Ettiği 100 Kitap

Sıralama seçin
Toplam 81 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


Toplam 81 ürün görüntüleniyor.

Yusuf Kaplan Kimdir?

Türk bir yazar olan Yusuf Kaplan, 1964 yılında Şarkışla’da doğmuştur. İlköğrenimini Kayseri’de tamamladıktan sonra 1986 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, sahne ve görüntü sanatları bölümü, Sinema-TV anasanat dalından mezun olmuştur. Yüksek lisans ve doktora yapmak için Milli Eğitim Bakanlığı bursu ile İngiltere’ye gitmiştir. Yusuf Kaplan, çeşitli dergi ve gazetelerde yazılar yazmış, röportajlar yapmış ve yazılar çevirmiştir. Çevirisini yaptığı yazarlar arasında Michel Foucault, Baudrillard, Milan Kundera, Umberto Eco ve John Berger gibi yazarlar ve düşünürler yer almaktadır. Bir süre Yeni Şafak gazetesinde genel yayın yönetmenliği yapmıştır. Sonrasında 3 yıl boyunca Umran dergisini yönetmiştir. Şu an İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmakta ve Yeni Şafak gazetesinde köşe yazıları yazmaktadır. 25 Şubat 2006'ya kadar TV5’te genel yayın koordinatörlüğü görevini yürütmüştür. TVNET’in kurucuları arasında yer almaktadır.

Düşünce tarihi, felsefe, siyaset gibi farklı konuları ele alan ve tartışan Kaplan; önerdiği kitapları ile öne çıkmaktadır. Okurlar için oldukça önemli bir okuma listesi hazırlamıştır. 100 kitaptan oluşan bu listenin içinde yerli ve yabancı pek çok yazarın kitabı bulunmaktadır. Farklı konuları ele alan kitapları bu listede bulmak mümkündür. Aynı zamanda Yusuf Kaplan kitapları da okurların sıklıkla tercih ettiği kitaplar arasında yer almaktadır. 1992’de çıkardığı “Televizyon: Öykü Anlatma ve Mit Üretme Aracı Olarak” adlı kitabı ile beğeni kazanmıştır. Ardından 2017 yılında Ay Parçası ve 2018 yılında Anti-Komünalin Kapitalizmin Sonu adlı kitapları yazmıştır. Sosyoloji alanına ilgi duyanlar için pek çok kitap yazmıştır.

Yusuf Kaplan Kitapları Nelerdir?

Farklı konularda kitaplar yazan Yusuf Kaplan; oldukça fazla okuyucuya hitap etmektedir. Eserlerinin yanı sıra katkıda bulunduğu kitaplarla da oldukça popüler bir hale gelmiştir. Yusuf Kaplan yazdığı kitaplar aşağıda listelenmiştir.

 • Televizyon: Öykü Anlatma ve Mit Üretme Aracı Olarak:Yazar, bu kitabında televizyonun değişik program türleri ile nasıl öykü anlattığını ve mitler ürettiğini ele almıştır. Televizyon, kültür endüstrisinin oluşumunu destekleyen en önemli kitle iletişim araçlarından biridir. Hem eğlendiren hem de bilgilendiren televizyon, belli bir anlatım tekniği ve öyküleme kullanmaktadır. Yazarın odaklandığı konu, televizyonun öykü anlatma ve mit üretme nitelikleridir.
 • Ay Parçası: Bu kitabında yazar, lirizm ve romantizm ögelerini yoğun olarak kullanmıştır. Anlam yüklü betimlemeleri vardır. Sanatsal betimlemelerle birlikte samimi duyguların şiirlerinde yer alması da okurları etkilemektedir. Sevmenin erdemli bir davranış olduğundan bahsetmiştir. Hayatın kıyıda köşede kalmış yanlarını okura göstermektedir. Okuyucuyu konuşmaya davet etmekte ve şiir dünyasının kapılarını açmaktadır.
 • Anti-Komünalin Kapitalizmin Sonu:Üretim ilişkilerini konu aldığı bu kitabında yazar, üretkenlik hızına ve ürün seviyesine gerekli değeri vermek için sınıflara ayrılmanın gerekliliğini anlatmaktadır. Alt komünal evre,  anti-komünal evre ve  üst komünal evre olmak üzere üçe ayrılan üretim ilişkilerinin, gerçeklik olgusunu anlamak için zorunlu olduğunu söylemektedir. Bazı şeylerin saptanabilmesi açısından bu yaklaşımın önemini anlatmakta ve sınıflandırmanın keyfi olmadığını açıklamaktadır.
 • Kur’an ve Değişim: Yazarın ortak olarak çıkardığı bu kitapta Yusuf Kaplan’ın oldukça önemli bilgilerine yer verilmektedir. Kitapta genel olarak İslam dini ele alınmaktadır. Eski bir inanç olan İslam’ın hiçbir gruba bağımlı olmadığı ve evrenselliği üzerinde durulmaktadır. İslam’ın insanlara; dinginlik, ruh dengesi, hakkaniyet, aile düzeni, çocuklara sevgi ve yaşlılara saygı gibi pek çok değeri verdiği anlatılmaktadır.

 

Daha çok gazete yazarlığı yapan Yusuf Kaplan, oldukça fazla gazete yazısına sahiptir. Ayrıca katkıda bulunduğu oldukça fazla sayıda eser vardır. Tavsiye ettiği 100 kitaptan oluşan liste, okurların oldukça dikkatini çekmektedir.

Yusuf Kaplan’ın Tavsiye Ettiği Kitaplar Hangileridir?

Yusuf Kaplan, okurlar için 100 kitaplık bir okuma listesi oluşturmuştur. Birbirinden değerli kitapların bulunduğu bu listede; düşünce, sosyoloji, din, İslam, edebiyat, felsefe gibi oldukça fazla kategori içermektedir. Yusuf Kaplan 100 kitap listesi içinde yer alan bazı eserler aşağıda anlatılmaktadır.

 • Cemil Meriç – Bu Ülke: Bu kitapta Meriç, Doğu – Batı, Sol – Sağ gibi çatışmaları ele almıştır. Türkiye’deki edebiyat ve siyaset dünyasını, Doğu’nun fikir alemi ve önemli düşünce insanlarını okurun karşısına çıkmaktadır. Önemli bir sosyolojik kaynak olan bu kitap, gazeteciler ve edebiyatçılar tarafından bol bol övgü almıştır. Eleştirmenler tarafından “Türk düşüncesinin haysiyetini kurtaran kitap”, “Türkiye’nin trajedisini anlatan kitap” gibi pek çok şekilde anılmıştır.
 • Ahmet Hamdi Tanpınar – Beş Şehir: Edebiyat tarihinde önemli bir isim olan Tanpınar, “Beş Şehir” kitabında hayatının tesadüfleri olan 5 şehri ele almıştır. Ankara, Erzurum, Konya, Bursa, İstanbul şehirlerini anlattığı bir denemedir. Gezi kitabından farklıdır; çünkü yalnızca tarihi bilgi, coğrafi yapı ya da gezi rehberi değildir. His, sanat, estetik, kültür ve bilgi birikimi içermektedir. Eski ile yeninin daima çatışması olarak da değerlendirilebilmektedir.
 • Necip Fazıl Kısakürek – Çöle İnen Nur: Muhammed'in hayatını ve İslam dininin doğuşunu konu almaktadır. Sıradan bir tarihsel anlatım yerine, tarihe bağlı kalarak edebi yöne ağırlık vererek yazılmıştır. Bu özelliği ile okuyucuda duygusal bir iz bırakmaktadır.
 • Yusuf Has Hacib – Kutadgu Bilig: Oldukça eski olan bu eserin tarihi 11. yüzyıla dayanmaktadır. Kahramanlar, hukuk, adalet, siyaset gibi farklı konular ele alınmıştır. Karahanlılar döneminde yazılmış ve hükümdar Buğra Han’a sunulmuştur. Dönemin en önemli eserleri arasında yerini almıştır. Yusuf Kaplan, okunması gereken kitaplar listesiyle geniş bir kitleye hitap etmektedir.
 • Martin Heidegger – Varlık ve Zaman: Başyapıt niteliğindeki kitap, insanın içindeki varoluşu kendine özgü bir yöntem ve terminoloji ile çözümlemektedir. İnsanın varoluşunun zamanın ufku içinde ortaya çıktığını anlatmaktadır. Bu da varlığın açıklanması Özne – nesne, ruh – beden ayrımının üstesinden gelmektedir. Çağdaş felsefenin önemli eserlerindendir.
 • William H. McNeill – Dünya Tarihi: Öğrenciler ve akademisyenlerin yanı sıra genel okuyucu kitlesine de hitap etmektedir. Batı toplumları kadar Batı dışı toplumların, uygar toplumlar kadar ilkel toplulukların da dünya tarihine katkısından bahsetmektedir.

Yusuf Kaplan Okuma Listesi Aşamaları Nasıldır?

Önümüzü açacak öncü kuşak için 100 kitaplık okuma listesi” adıyla sunulan Yusuf Kaplan okuma listesi, 5 aşamaya ayrılmaktadır. Bu aşamalar, kitapların okuma zorluğu ile ilgili bilgi vermektedir. Aşama aşama tüm kitapları okumak daha fazla verim almayı sağlamaktadır.

Birinci Aşama Okuma Listesi

Toplam 20 kitaptan oluşmaktadır. Okuma seviyesi en kolay aşamadır. Birinci aşama okuma listesinde yer alan kitaplar aşağıda listelenmiştir.

İkinci Aşama Okuma Listesi

Toplam 20 kitaptan oluşmaktadır. Okuma seviyesi orta kolay olan aşamadır. İkinci aşama okuma listesi aşağıda listelenmiştir.

Üçüncü Aşama Okuma Listesi

Toplam 15 kitaptan oluşmaktadır. Okuma seviyesi orta aşamadır. Üçüncü aşama okuma listesi aşağıda listelenmiştir.

Dördüncü Aşama Okuma Listesi

Toplam 25 kitaptan oluşmaktadır. Okuma seviyesi orta zor olan aşamadır. Dördüncü aşama okuma listesi aşağıda listelenmiştir.

Beşinci Aşama Okuma Listesi

Toplam 25 kitaptan oluşmaktadır. Okuma seviyesi zor olan aşamadır. Beşinci aşama okuma listesi aşağıda listelenmiştir.

 • Konfüçyüs – Konuşmalar / Analektler
 • Platon – Devlet
 • Descartes – Meditasyonlar; Metot Üzerine Düşünme
 • İbn-i Sina – İşaretler ve Tenbihatlar
 • Yusuf Has Hâcib – Kutadgu Bilig’dir.

Yusuf Kaplan kitap tavsiyeleri için okuma yöntemi de sunmuştur. Kitapların 4 farklı renkte kalem ile okunmasının önemli olduğunu belirtmektedir. Bu renkler aşağıda listelenmiştir.

 • Yeşil kalem: Anahtar kavramların altı çizilmektedir.
 • Kırmızı kalem: Önemli satırların altı çizilmektedir.
 • Mavi kalem: Atlanmayacak yerler işaretlenmeli ve altı çizilmektedir.
 • Siyah kurşun kalem: Kitabın sağ ve sol boşluklarına notlar alınmakta, üst boşluklara önemli cümleler yazılmaktadır.

Yusuf Kaplan En Kolay 1. Aşama Kitap Önerileri Nelerdir?

Genel okuyucu kitlesine hitap eden 1. aşama kitapları, okuma açısından da kolaylık sunmaktadır. Her yaştan kişinin rahatlıkla okuyabileceği Yusuf Kaplan okuma listesi 1. aşama kitaplarından bazıları şunlardır:

 • Roger Garaudy – İnsanlığın Medeniyet Destanı: Yazar, Batı egemenliğini reddetmekte ve gerçek bir dünya medeniyet tarihi sunmaktadır. Geçmişten ziyade geleceğe dönük bir kitaptır. Evrensel bir bakış açısı geliştirmeyi sağlamakta ve ufku açmaktadır.
 • Rasim Özdenören – Gül Yetiştiren Adam: Sosyal roman türünde bir eserdir. Yazar, bu kitabında Doğu-Batı ikileminde kalan insanların yaşamlarını işlemektedir. Hayat karşısında çaresiz kalan bir adamın öyküsü anlatılmaktadır. Savaş sonrası aldatıldığını düşünen ve topluma küsen “Gül Yetiştiren Adam”, elli yıl sonra evden çıkmıştır ve değişim karşısında oldukça şaşırmıştır.
 • Sezai Karakoç – İnsanlığın Dirilişi: Kitap içinde eski medeniyetlere olan özlem anlatılmaktadır. Asıl konu ise Batı medeniyetlerinin örnek alınmasıdır. Rönesans ve İslamiyet arasındaki çatışma ve zıtlık ele alınmaktadır.
 • Mustafa Kutlu – Yoksulluk İçimizde: Bir hikaye kitabı olan “Yoksulluk İçimizde”, yazarın olgunluk eseri olarak değerlendirilmektedir. Zenginliğin eşyalara ve dış unsurlara bağlanmakla değil, Hakk’ı bilip O’nun yolunda ilerlemekle elde edilebileceği anlatılmaktadır. Eşyanın çekici kuvvetinden kurtulmanın yolunun manevi değerlere yönelmek olduğunu söylemektedir.
 • Aliya İzzetbegoviç – Doğu ve Batı Arasında İslam: Müslüman düşünür ve devler insanı İzzetbegoviç, bu kitabında geniş bir bakış açısı sunmaktadır. Felsefe, sosyoloji, sanat gibi disiplinlerin kültürel ögelerle etkileşimini ele almaktadır. Doğu ve Batı’da İslam’ın tüm güzelliklerini takip ederek dünyanın karanlık noktalarına ulaştırmak istemektedir.
 • İsmet Özel – Üç Zor Mesele: Türkiye’de işin işten geçmediğini, yapılacak şeylerin neler olduğunu gösteren işaretleri anlatmaktadır. Teknoloji, medeniyet ve yabancılaşma konularını ele almaktadır. Yabancılaşmayı “neyim” sorusuyla, medeniyeti “ne yapıyorum” sorusuyla ve teknolojisi “nasıl yapıyorum” sorusuyla açıklamaktadır.

Yusuf Kaplan kitap listesi 1 içinde ilk aşamada yer alan bu kitaplar, kolay bir dile sahiptir. Bu yüzden 100 listelik kitapları okumak isteyenler bu 1. aşama kitaplarından başlamalıdır. Hikaye, roman, şiir, felsefe kitabı gibi farklı türlerde kitaplardan oluşmaktadır. İslam, din, medeniyet, tarih gibi konular ele alınmıştır.

Yusuf Kaplan 5. Aşama Kitap Önerileri Nelerdir?

Daha ileri bir okuma seviyesine hitap eden beşinci aşama kitapları, daha çok evrensel niteliğe sahiptir. Yusuf Kaplan kitap önerileri 5. aşama için listede yer alan bazı eserler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Platon – Devlet: Sokrates’in öğretilerini anlatmaktadır. Sağlıklı ve mutlu bir toplum hayatı için olması gereken devlet modeli hakkında yazılmıştır. Devlet felsefesi alanı için kaynak niteliğindedir. Aynı zamanda mutluluk felsefesini de içermektedir. İdeal devletin nasıl olacağını anlatan Platon, bu kitabında Sokrates’in konuşmalarına yer vermiştir. İnsanları 3 sınıfa ayırmış ve her sınıfın bir erdemi olduğunu söylemiştir.
 • Descartes – Meditasyonlar, Metot Üzerine Düşünme: Yazarın entelektüel otobiyografisi ve felsefenin özeti olarak bilinmektedir. Metodik şüphe, ruh ile madde ayrımı, Tanrı’nın varlığına dair ispatlar ve metodunun kurallarına değinmiştir. Geçici ahlak kuralları, düşünce ve dil arasındaki ilişki, kan dolaşımı ve benzeri fiziksel gözlemlerini de bir arada sunmaktadır. Yazarın düşünce dünyasına giriş yaptığı eseridir.
 • Spinoza – Teolojik-Politik İnceleme, Etika: Kitap baştan sona ifade özgürlüğü ve demokrasi savunması yapmaktadır. Yazara göre, ifade özgürlüğüne din ya da devlet adına getirilen sınırlar kaldırılmadığı takdirde demokrasiden söz edilememektedir.
 • Friedrich Nietzsche – Deccal: Yazar, bu kitapta Hristiyanlığa çok sert eleştiriler getirmektedir. Hristiyanlığı, sıkça köle ayaklanmasına benzetmektedir. Tüm sonuçların nihilizme çıktığını anlatmaktadır. Kitabın sonunda Hristiyanlığa Karşı Yasa adı altında 7 kural yer almaktadır.
 • İbn Haldun – Mukaddime: Tarih, iktisat, sosyoloji, ve siyaset gibi birçok sosyal bilimi içermektedir. İslami tarih kitaplarında "Tarihe övgü" bölümü yazmak geleneğine uyarak bu eserin ilk cildi olarak Mukaddimeyi yazmıştır. Serinin tamamı 7 ciltten oluşmaktadır.

Yusuf Kaplan tavsiye kitaplar arasında 5. aşama olarak sınıflandırılan bu eserler, diğer aşamadaki kitaplar okunduktan sonra okunmalıdır. Akademisyenler için önemli kaynak olan kitaplar, ileri düzey okuma seviyesine sahip olanlar için de idealdir.

Yusuf Kaplan Kitap Önerileri Fiyatları Nasıldır?

Yusuf Kaplan’ın hazırladığı okunması gereken kitaplar listesinde 100 adet eser bulunmaktadır. Yerli ve yabancı yazarların pek çok konuda yazdığı eser bu listede yer almaktadır. Özellikle İslam, din, felsefe, medeniyet tarihi gibi konulara ilgi duyanlar için bu liste ideal kaynakları sunmaktadır. Aşama aşama sınıflandırılan kitaplar farklı fiyatlara sahiptir. Geniş bir çeşitliliğe sahip kitaplar, farklı yayınevleri tarafından basılmıştır. Bu yüzden farklı fiyatlarla okurun karşısına çıkmaktadır. Böylece her bütçeye hitap etmektedir. Kitapların seviyeleri aşama arttıkça zorlaşmaktadır. Bu da fiyatları etkileyen bir kriterdir. Yusuf Kaplan 100 kitap listesi 2, toplam 20 kitaptan oluşmaktadır. Okuyucuların sıklıkla tercih ettiği kitaplar yer almaktadır. Bu aşamada yer alan kitapların fiyatları da değişiklik göstermektedir. Öncelikle kitabın türü önemlidir. Romanlar ile deneme kitapları arasında fiyat farkları görülmektedir. Ayrıca kitabın konusu, içeriği, sunduğu bilgiler de fiyatlara yansımaktadır. Kitabın yazarı, çevirmeni gibi özellikler de fiyatlar üzerinde etkili olmaktadır. Her bütçeye uygun kitaplar farklı yayınevleri aracılığıyla okurlara sunulmaktadır.

Yusuf Kaplan’ın önerdiği kitapların fiyatları, kalınlığa göre de değişiklik göstermektedir. Daha kalın kitaplar genellikle daha yüksek fiyatlara sahiptir. Okuyucuların bu kitaplar arasından seçim yapmadan önce okuma düzeylerini bilmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde yeterince verimli bir okuma yapılamamaktadır. Bununla birlikte ilgi çekici konuların olduğu kitaplar tercih edilmelidir. Farklı kategoriler içinde yer alan kitaplar, geniş bir okuyucu kitlesini kendine çekmektedir. Genç okurlar için ufuk açıcı özellikte olan bu kitaplar, oldukça büyük önem arz etmektedir.

Daha fazla bilgi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.