sadsad x
asdasd
Yıkılmış Bir Şehri İhya ve İnşa Edenler Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 378
ISBN: 9786058094079
Kapak: Ciltsiz
Zeynel Özlü
Zeynel Özlü
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yıkılmış Bir Şehri İhya ve İnşa Edenler Kısa Özet

  Gaziantep, zengin kültürü ve tarihinin yanında güçlü sanayisi ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Bu kapsamda kentin sanayisinin temellerinin atıldığı Cumhuriyet’in ilk yıllarında faaliyet gösteren 130 ticaret ve meslek gruplarının incelendiği kitap üç bölümden oluşmaktadır.

  Çalışma, Türkiye ekonomisine geçmişte ve günümüzde büyük katkılar sağlayan ve Türkiye’de ihracat yapan 6’ncı büyük şehir olma özelliğini uzun yıllardır elinde bulunduran Gaziantep’in bugünkü durumunun geçmişten aldığı büyük birikimden kaynaklandığını ortaya koymaktadır.
  Gaziantep tarih boyunca değişik medeniyetleri bünyesinde barındırmış, farklı kültür zenginliklerinin ve inançların birleşme noktası olmuş bir şehirdir. Bir kültür ve ticaret merkez olma vasfını her daim muhafaza eden Gaziantep, Milli Mücadele yıllarında Fransızların şehrin dört bir yanına attığı toplarla her yönüyle harap bir şehir haline gelmiş ve şehrin üçte ikisi yıkılmıştı.

  Cumhuriyetin kurulmasıyla beraber kent halkı, ikinci diriliş mücadelesini ekonomi alanında vermiş ve kentin imarı için gerekli ekonomik savaşın kazanılması konusunda kendisine düşen görevi fazlasıyla yerine getirmiştir. Bu durum Cumhuriyet’ten sonra Atatürk’ün bütün Türkiye’de hedeflediği milli tüccar oluşturma refleksinin önemli ölçüde Gaziantep’te başarıldığını göstermektedir. Cumhuriyetin ilk yıllarında Gaziantep’te iş yapan ve şehre adeta yeniden hayatiyet kazandıran kayıtlı esnaf, tüccar ve komisyoncuların aile adları, isimleri, meslekleri ve işyeri adreslerinin belirtildiği bu çalışma sadece iktisat tarihi açısından değil sosyal, kültürel ve aile monografileri tarihi açısından da önemli veriler içermektedir.

  Kitap Gazianteplilerin meslek ve sosyal statülerine rehberlik eden soyağacı niteliğinde referans bir kitap olup, bu bağlamda mesleki tecrübelerin aile mesleğine dönüşüp dönüşmediği, ailelerin geçmişte yapmış oldukları mesleklerin gelecek nesil aile bireylerinin yapacakları mesleklere yaklaşımlarını etkileyip etkilemediğini de ortaya koymaktadır.*

Yıkılmış Bir Şehri İhya ve İnşa Edenler Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.