Yeryüzünün Lanetlileri

İletişim Yayınevi

Frantz Fanon

180,00 TL
136,80 TL
%24 indirim
Kazancınız
:
43,20 TL
Yeryüzünün Lanetlileri Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Politika Siyaset Bilim ve Siyaset Tarihi Kit
Sayfa Sayısı: 277
ISBN: 9789750530395
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2022
Frantz Fanon
Frantz Fanon
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Yeryüzünün Lanetlileri Kısa Özet

  *İnsanlığın ileriye gitmesini istiyorsak, insanlığı Avrupa’nın yerleştirdiğinden farklı bir du¨zeye götu¨rmek istiyorsak, öncu¨ olmamız gerekiyor. Halkımızın beklentilerine yanıt vermek istiyorsak, Avrupa dışında başka yerlere bakmamız gerekiyor. Ayrıca, Avrupalıların beklentilerine yanıt vermek istiyorsak, onlara, ne kadar ideal olursa olsun, zaman zaman onların bile midesini bulandıran toplumlarının ve du¨şu¨ncelerinin bir yansımasını göndermemeliyiz.

  Avrupa için, kendimiz için ve insanlık için, yoldaşlar, yeni bir başlangıç yapmalı, yeni bir du¨şu¨nce tarzı geliştirmeli ve yeni bir insan yaratmaya çalışmalıyız.* -Frantz Fanon

  1961’de, Cezayir Savaşı’nda sömu¨rgeci şiddetin zincirlerinden boşandığı bir dönemde yayımlanan Yeryu¨zu¨nu¨n Lanetlileri, o gu¨nden beri sömu¨rgecilik karşıtı mu¨cadelenin başyapıtlarından biri oldu. Frantz Fanon’un, sömu¨rgeleştirilmiş insanın yaşadığı travmayı inceleyen ve bir tu¨r siyasal vasiyeti mahiyetindeki bu eseri, Üçu¨ncu¨ Du¨nya devrimi u¨topyasına da ışık tutuyordu.

  Fransa’da ilk yayımlandığında birkaç kez yasaklanan bu kitap, gu¨nu¨mu¨zde postkolonyal çalışmaların temel referans kitabı olmaya devam ediyor.

  Jean-Paul Sartre’ın kitabın ilk baskısına yazdığı u¨nlu¨ önsöze ilaveten Alice Cherki ve Mohammed Harbi, yazdıkları önsöz ve sonsözlerde Fanon’un du¨şu¨ncesinin gu¨nu¨mu¨ze kadar devam eden önemini ele alıyorlar.

 • 1. Hamur

Yeryüzünün Lanetlileri Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.