Yeni Türk Edebiyatı Araştırmaları 3

Dergah Yayınları

İnci Enginün

40,00 TL
30,80 TL
%23 indirim
Kazancınız
:
9,20 TL
Yeni Türk Edebiyatı Araştırmaları 3 Hakkında Bilgiler
Türü: Denemeler
Sayfa Sayısı: 399
ISBN: 9789759954147
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2013
satis-icon
Satış Rakamları 5 adet satılmıştır.
İnci Enginün
İnci Enginün
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Yeni Türk Edebiyatı Araştırmaları 3 Kısa Özet

  Yeni Türk Edebiyatı Araştırmaları 3 Orhon Yazıtları`ndan Bugünkü Türk Dünyasına başlığı Prof. Dr. İnci Enginün`ün kitabının kapsamını ifşa etmektedir. Orhon Yazıtları`ndan itibaren Türklerin dünya yüzüne yayılmaları ve dünyanın en büyük ve uzun ömürlü devletini kurmuş olmalarına büyük bir hayranlık duyan yazar, ilk yazısını takiben bu yayılıştan kalan eserler ve kişilerle ilgili dağınık yazılarını birleştirmektedir. Bu yayılış bir göç hikayesi de sayılabilir.

  Osmanlı Devleti`nin topraklarını kaybetmesiyle tarihî şartlar, yeni ve çok daha ıstıraplı göç hikâyelerini ortaya çıkarmıştır. Yine de Türkler kendileri çok zor durumda olsalar da hiçbir zaman göçmenleri geri çevirmemişler, onların yaşama haklarını korumuşlardır. Ekonomik şartların nice insanımızı yeni ülkelere savurması da bir süre sonra edebiyata yansımıştır. Bu konularda nice incelemeler yapılmıştır.

  Orhon Yazıtları ile başlayan kitabında Enginün ,Türkiye Cumhuriyeti döneminde etkili olmuş Türkiye dışından gelen soydaş bilim adamlarından, dünyadaki Türk soylu yazarların eserlerinden, esir kalmış Türklerin hatıralarından ve göçlerin edebiyata yansımasından söz eden yazılarını toplamıştır.

  Bu yazıları okurken bütün bu şahısların nasıl büyük bir ağacın çeşitli dallarından edebiyatımıza yansıdığı derinden hissedilmektedir. Bu konular üzerinde dururken, İnci Enginün, çok bereketli ve nice araştırmalara açık alanı da işaret etmektedir. Bu tür çalışmaların Türk dünyasındaki ortak noktaları olduğu kadar, farklılıkları da belirttiğini okuyucu görecektir.

 • 2. Hamur

Yeni Türk Edebiyatı Araştırmaları 3 Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.