sadsad x
asdasd
42,00 TL
32,34 TL
%23 indirim
Kazancınız
:
9,66 TL
Yarın Endişesi Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Politika Siyaset Bilim ve Siyaset Tarihi Kit
Sayfa Sayısı: 175
ISBN: 9789755339399
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2020
Gencay Şaylan
Gencay Şaylan
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yarın Endişesi Kısa Özet

  Bugünün dünyasında şiddet, kan, ölüm, terör, yoksulluk yoğun biçimde yaşanmakta; buna ek olarak da temsili liberal demokrasinin küresel ölçekte bir çöküşü gözlemlenmektedir. Temsili liberal demokrasilerde önlenemez bir otoriterleşmenin yükselişi popülizm sözcüğüyle ifade edilmekte...

  Bu otoriterleşme kuşkusuz, gelişmiş ve köklü demokrasilerde diğerlerine göre daha yumuşak bir çerçevede yükselmektedir. Ama en gelişmiş ve köklü demokrasilerde de şu ya da bu ölçekte otoriterleşme gözlenebilmektedir.

  Temsili demokrasinin bu krizi birçok çevrede *Faşizm geri mi dönüyor?* sorusunun sorulmasına yol açmıştır. Demokrasinin krizi yapısal bir sorun olarak ele alınacaksa çözümlemeye, bir dünya sistemi olarak kapitalizmin kendini yeniden üretmesinden, krizden ve neo-liberal ideolojinin süren ağır hegemonyasından başlamanın daha tutarlı olacağı ileri sürülebilir.

  Popülizm ya da siyasi rejimlerin otoriterleşmesi 1930’ların faşizminin yükselmesine benzememektedir. Seçimler yapılmakta, genel oy ilkesi işlemekte, seçmenin önünde birden fazla seçenek bulunmaktadır. Demokrasinin krizi, insan hakları ve hukuk devleti ya da hukukun üstünlüğüyle ilgili anlayış ve uygulamalarda ortaya çıkmaktadır. Sözü edilen ve hemen hemen her ülkede kendini gösteren gerileme, siyasal yaşam ve düzeni de kapsayan bir dünya sistemi krizinin yaşandığını göstermektedir.

 • 2. Hamur

Yarın Endişesi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.