301,00 TL
246,82 TL
%18 indirim
Kazancınız
:
54,18 TL
Yaratıcı Drama Hakkında Bilgiler
Türü: Grafik Sanatlar Kitapları
Sayfa Sayısı: 472
ISBN: 9786053203551
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2019
satis-icon
Satış Rakamları 107 adet satılmıştır.
Nellie McCaslin
Nellie McCaslin
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Yaratıcı Drama Kısa Özet

  Ülkemizde yaratıcı drama çalışmalarının olumlu etkisi hızla artmakta ve hem kişisel hem de bilimsel anlamda yaratıcı drama uygulamaları kuramsal ve uygulamalı boyutlarda gelişmeye devam etmektedir. Yaratıcı Drama alanının en önemli öncülerinden olan ve vefatından önce ülkemize gelerek drama çalışmaları yürütmüş olan Nellie McCaslin`in dramanın başyapıtlarından olan Creative Drama in the Classroom and Beyond kitabının dilimize çevrilmeden önce de Türkiye`de yaratıcı drama yönteminin kuramsal ve uygulama alanlarına etkisini birçok kitap ve atölye çalışmalarında görmüştük. Bir bütün olarak McCaslin`in bu kitabını kendi dilimizde okuyabilmek, onun çalışmalarımıza olan katkısını şüphesiz arttıracaktır. Oyunlardan ritim ve dansa, doğaçlamadan pantomime, kuklacılık ve maskelerden şiire, hikaye anlatıcılığından tiyatroya, öğretim yöntemi olarak dramayı kullanmaktan farklı mekânlarda yapılan drama çalışmalarına içerik olarak geniş bir yelpazeye sahip olan bu kitap, öğretim programlarında yaparak yaşayarak öğrenme yaklaşımlarını destekleyen bir yapıya sahip olması ve yaratıcı drama ile tiyatro ilişkisini ve farkını net bir şekilde ortaya koyması açısından da önemli bir yere sahip olacaktır. Ayrıca bu kitabın yaratıcı drama yönteminin eğitimde ve tiyatro alanlarında farklı ülkelerde karşımıza çıkan uygulama farklılıklarını ve alanla ilgili kavram karışıklığı olan durumları da aydınlatacağı söylenebilir.

  Öğretmen ve öğrencilerin hayal güçlerinin ve ifade becerilerinin gelişimine katkı sunması beklenen bu kitapla öğretmenlere ve öğretmen adaylarına dramayı yöntem olarak sınıf içinde kullanmalarına ve öğrencilere pantomim, doğaçlama, canlandırma ve özel eğitimde dramanın kullanımı gibi çeşitli stratejilerin tanıtılmasının sağlanacağı düşünülmektedir. Diğer kitaplardan farklı olarak Sınıf İçinde ve Dışında Yaratıcı Drama kitabı dramanın öğretim yöntemi olma boyutunun yanı sıra bir sanat eğitimi alanı olması boyutuna da odaklanmaktadır. Bu çeşitlilik dolayısıyla kitabın başta drama eğitmenleri/liderleri, öğretmenler, öğretmen adayları, tiyatrocular, ebeveynler çocuk eğitimcileri ve, diğer tüm meslek grupları olmak üzere yaratıcı drama anlayışını kavramaya ve dramanın yaşamla birebir ilişkili olması nedeniyle, hayata karşı farklı, dinamik ve keyifli bakış açısı kazandırması açısından kişisel gelişim ve farkındalığa da katkı sağlayacağı düşünülmektedir. McCaslin kitabında şu hususlardan bahsetmiştir:

  •  Ortaokul, lise ve yetişkin eğitimi alanlarına yönelik geniş bir kapsam yer almaktadır.
  •  Her bir bölümde kültürler arası içerik olarak çeşitlilik ve farklı kültürlerde drama örnekleri vurgulanmıştır.
  •  Çocuklar için tiyatro örneklerine ilişkin çok kapsamlı bir kaynakçaya yer verilmiştir.
  •  Her bir bölüm sonundaki Önerilen Görevler ve Günlük Yazma kısımları öğretim programlarında önerilen iş birlikli ve yansıtıcı öğrenmeyi destekleyecek niteliktedir.
  •  Okul sonrası drama programına yönelik olan son bölüm devlet okullarında gelişen okul sonrası ihtiyaçları yansıtmaktadır.
  •  Kaynakçada öğretmen adayları ve öğretmenler için faydalı olabilecek internet adresleri verilmiştir.
 • 1. Hamur

Yaratıcı Drama Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.