20,00 TL
16,40 TL
%18 indirim
Kazancınız
:
3,60 TL
Varidat Hakkında Bilgiler
Türü: Tasavvuf Mezhep ve Tarikat Kitapları
Sayfa Sayısı: 168
ISBN: 9789944611220
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2015
satis-icon
Satış Rakamları 23 adet satılmıştır.
Şeyh Mahmud Bedreddin
Şeyh Mahmud Bedreddin
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Varidat Kısa Özet

  On dördüncü yüzyılın ikinci yarısıyla on beşinci yüzyılın başlarında yaşayan, Aydın civarındaki yoksul köylülerle Osmanlı yönetimine isyan ettiği için 1420’de Serez’de idam edilen Şeyh Bedreddin, İslam inancına getirdiği farklı yorumlarla eserlerini verdiği dönemden başlayarak günümüze dek fikirleri tartışılmış bir isimdir. İyi bir eğitim görmüş olan Bedreddin’in yaşamı hakkındaki bilgiler torunu Hafız Halil’in yazdığı Menakıbname’ye dayanır.

  Maddi dünyanın gerçekliğinden yola çıkan ve mutlak varlık, varlık birliği, tasavvuf, kelam, fıkıh konularında verilmiş vaazlardan derlenen yazılar topluluğundan oluşan Varidat, Şeyh Bedreddin’in en önemli tasavvufi eseri olarak kabul edilmiş, yarattığı toplumsal etki nedeniyle de siyasi bir oluşumun manifestosu ve muhalif geleneğin önemli bir öğesi olarak tanımlanmıştır.

  Şeyh Bedreddin, sözcük anlamıyla kalbe doğan gerçekler olarak açıklanabilecek Varidat’ta komünal bir düşünüşü kuramsallaştırmış, daha sonra bu kuramın hayata geçirilmesine çalışmıştır.

  Türk Edebiyatı Klasikleri dizisinin ilk kitabı olan bu önemli eser, daha önce yayınlanmamış makalelerle birlikte Mehmet Kanar’ın kaleminden günümüz Türkçesine aktarılarak yayına hazırlandı.

 • 2. Hamur

Varidat Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.