sadsad x
asdasd

Uygulamalı Yemek Yapma Temel Tekniği

İnkılap Kitabevi
57,00 TL
39,90 TL
%30 indirim
Kazancınız
:
17,10 TL
Uygulamalı Yemek Yapma Temel Tekniği Hakkında Bilgiler
Türü: Türk Mutfağı Kitapları
Sayfa Sayısı: 143
ISBN: 9789751014313
Kapak: Ciltsiz
Cemal Türkan
Cemal Türkan
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Uygulamalı Yemek Yapma Temel Tekniği Kısa Özet

    Söze başlarken, bende bu kitabı hazırlayacak bilgi, görgü ve tecrübe birikiminin oluşumunu sağlayan, yemek pişirme sanatının gelişmesine katkıları olan büyük ustalarımın bu kitabın gerçek sahibi olduklarını belirtmek isterim. Bu kitabın yazılış amacı; Türk - Fransız ve Enternasyonal mutfakların klasik yemeklerinin yapılışlarını eğitici amaçla açıklamaktır. Böylece, yemek pişirme sanatının gelişimini bir adım daha ileriye götürmektir.

    Kitapta; malzemeden servise kadar geçen aşamaların birer birer gösterilmesi, her aşama ile ilgili teknik ve pratik bilgilerin açık, öz ve doğru olarak verilmesi yoluna gidilmiştir. Böylece işlem basamaklarının kolay izlenmesi olanağı sağlanmıştır.

    Yemeklerin hem pratik, hem teknik ölçülere göre tarifleri verilmiştir. Tarifleri verilen yemeklerin hepsi, teknik ölçülere dayalı olarak teker teker uygulanmış; sonuçlar, sizlere yardımcı olur düşüncesiyle fotoğraflanıp kitaba alınmıştır. Belki, ilk kez uygulanan bir tarifle ilgili, olumsuz sonuçlarla karşılaşmaları söz konusudur. Bu nedenle karamsarlığa kapılmadan, tarifin tekrar gözden geçirilmesi, hatanın bulunması, ölçülere daha bir dikkat edilerek uygulamanın yinelenmesi gerekir. Sonuç, mutlaka olumlu olacaktır...

Uygulamalı Yemek Yapma Temel Tekniği Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.