sadsad x
asdasd
153,00 TL
117,81 TL
%23 indirim
Kazancınız
:
35,19 TL
Ulus, Din, Sınıf Hakkında Bilgiler
Türü: Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 390
ISBN: 9789750517792
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2021
Cuma Çiçek
Cuma Çiçek
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Ulus, Din, Sınıf Kısa Özet

    Kürt meselesi bir etnik kimlik meselesi midir, bir ulusal dava mıdır? Dinle ve dinsel kimlikle ilgili bir rejim meselesi midir? Sınıfsal bir mesele midir? Bu sorular etrafında şimdiye kadar birçok analiz yapıldı, saflar tutuldu, politik çözüm önerileri geliştirildi. Cuma Çiçek, kitabında ulusal, dinsel ve sınıfsal boyutları derin bir vukufla analiz etmekle kalmıyor, bu üç cepheyi bir arada, etkileşimleri içinde anlamamızı sağlayan sağlam bir bütüncül model sunuyor. Toplumsal cinsiyet ve kadın hareketi boyutunu da ihmal etmeden...

    Bunu yaparken, Kürt kimlik inşasının üç aktörüne odaklanıyor kitap: Kürt ulusal bloğu, Kürt dinî bloğu ve Kürt ekonomik elitler bloğu. Meselenin üç cephesi arasındaki ilişki ve çelişkinin, bu üç blok arasındaki ilişki ve çelişkiler düzleminde billurlaştığını görüyoruz. Bir başka analiz düzlemini, *politik Kürt bölgesinin*, yerelleşme, demokratik özerklik ve federasyon seçenekleri arasında salınan kurumsal yapılanması oluşturuyor.

    Tarihle, politik ve toplumsal mücadelelerle, uluslararası dinamiklerle, küresel gelişmelerle ve tüm Kürdistan coğrafyasıyla haşır neşir olan bu kapsamlı çalışma, konuyla ilgili bir temel referans değeri kazanacak. Bilgimizi zenginleştirmekle kalmıyor, zaten bildiklerimize başka bir gözle bakarak onları daha iyi bilmemizi sağlıyor.

  • 2. Hamur

Ulus, Din, Sınıf Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.