sadsad x
asdasd

TYT ve AYT Paragraf Soru Bankaları

Sıralama seçin
Toplam 117 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


1 2
Toplam 117 ürün görüntüleniyor.
1 2

En İyi Paragraf Soruları Özellikleri Nelerdir?

Paragraf soruları öğrenciler için her zaman zorlanılan konulardan biri olmuş olsa da MEB ve ÖSYM tarafından hazırlanan soruların büyük bir çoğunluğunda paragraf soruları tercih edilmektedir. Öğrencilerin okuduklarını anlama ve yorumlama yeteneğini ölçen MEB ve ÖSYM gibi kurumlarda LGS sınavı başta olmak üzere YKS sınavları içerisinde bulunan TYT ve AYT sınavlarında da sıklıkla paragraf soruları tercih edilmektedir. En iyi paragraf kitapları diye adlandırılan kitaplar kaynak olarak öğrencilerin bol bol soru çözmelerine yardımcı olurken aynı zamanda okuduğunu anlama, yorumlama ve mantık kurma becerilerini de geliştirmektedir.

8. Sınıf İçin Paragraf Kitap Tavsiyeleri Nelerdir?

8.sınıf öğrencilerinin MEB tarafından hazırlanan LGS sınavına girdiği dönem aynı zamanda ortaokuldan liseye geçiş dönemidir. Bu dönemde öğrenciler liselere yerleşebilmek için sınavlara tabi tutulur ve sınav sonuçlarına göre farklı liselere yerleştirilirler. 8. Sınıf en iyi paragraf kitapları öğrenciler tarafından araştırılan başlıklar arasında yer almasının yanı sıra farklı yayınevi, öğretmen ve uzman tarafından hazırlanan çok sayıda farklı kaynak öğrencilere sunulmaktadır. Öğretmenler ve uzmanlar tarafından en iyi paragraf kitabı LGS konusunda öğrencilere yönelik önerilerde bulunulmasının yanı sıra bazı kaynaklar MEB müfredatı ve geçmiş yıllardaki LGS’lere uygun soru hazırlamaları ile öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. 8. sınıftakiler için tavsiye edilen paragraf soru kitapları şunlardır:

 • Sınıf LGS Hazırlık Paragrafın Ritmi Arı Yayıncılık: Yeni müfredata uygun olarak hazırlanan kitap öğrencilere kolaydan zora ve kısadan uzuna doğru hazırlanan paragraf soruları ile kaynak olmaktadır. Öğrencilere paragraf sorusu çözdürürken aynı zamanda paragraf sorularının mantığını öğreten kitap, öğrencilerin soruları yorumlama becerilerini de geliştirmektedir.
 • Sınıf LGS Net Paragraf Soru Bankası Kafa Dengi Yayınları: Beceri temelli olan kitap aynı zamanda günlük hayattan metinler seçmesi nedeniyle öğrencileri yormadan daha fazla soru tarzı görmelerine yardımcı olmaktadır. Görselleri ve metinleri okuyabilme yeteneğine katkı sağlayan kitap öte yandan öğrencilerin metinleri ne şekilde yorumlamaları gerektiği konusunda da yardımcı olmaktadır.
 • LGS 8. Sınıf Kronometre Paragraf Soru Bankası Limit Yayınları: LGS sınavına hazırlık kaynaklarından birisi olan kitap %100 sınava göre hazırlanırken aynı zamanda MEB müfredatına da bağlı kalmaktadır. Sınav sorularının da kitabın içine eklenmesi öğrenciler için önemli olurken sayfaların üzerine yazılan dakikalar ile öğrencilere zamanı kontrol etme ve hızlı soru çözme de öğretilmektedir.
 • 2020 LGS ParagrafON: Yeni müfredat ve yeni sorular ile öğrencilere farklı soru tiplerini göstermeyi amaçlayan kitap, sadece paragraf sorularından oluşan bir kaynaktır. Her bir testi 10 sorudan oluşan denemeler ile öğrencileri sıkmadan soru çözdüren kaynak aynı zamanda TATS uygulaması ile soruları hocalardan dinlemeyi de desteklemektedir. PISA ve TIMSS sınavlarına da uygun olan kaynak çok sayıda sorusu ile uzun süreli paragraf çözümünü amaçlamaktadır.
 • LGS ParagrafONS Soru Bankası Tonguç Akademi Yayınları: Tonguç Akademi öğretmenleri tarafından çok sayıda sorudan oluşturulan kitap yeni nesil soruları ve çeşitli metinleri ile öğrencilerin muhakeme ve yorumlama yeteneklerini geliştirmektedir. Çok sayıda soru ve çeşitlilik ile öğrencilere uzun süreli paragraf sorusu çözme yeteneği kazandıran kitap PISA ve TIMSS sınavlarına uygun olurken aynı zamanda MEB müfredatına da uygun olarak hazırlanmaktadır.
 • 2018 8. Sınıf LGS İleri Düzey Z Serisi Paragraf Soru Bankası: Paragraf sorularını daha zor olarak öğrencilere aktaran kitap sınavlarda ileri düzey paragraf soruları ile karşılaşıldığında öğrencilerin doğru şıkkı işaretlemelerini amaçlamaktadır. Birbirine çok benzer şıkları ile yorumlama ve muhakeme yeteneğinin gelişimine katkı sağlayan kaynak, öğrenciler tarafından sevilen ve tercih edilen kitaplar arasında yer almaktadır.
 • 2018 LGS Liselere Giriş Sınavına Hazırlık - Taktiklerle Paragraf Soru Bankası: Paragraf soruları çözmenin taktiklerini detaylı olarak irdeleyen kitap paragraf testlerinin sonlarında bulunan çözüm kısımları ile ince detayları öğrencilere öğretmeye ve soruları doğru biçimde yorumlama yeteneği sunmaktadır. LGS sınavı için MEB müfredatını detaylıca inceleyen öğretmenler tarafından hazırlanan kaynak, çok çeşitli metinleri ile de önemli bir kitaptır.

Paragraf soruları ile ilgili çözülen sorular zorluk ve uzunluklarına göre değişiklik göstermektedir. Uzmanlar 7. Sınıf en iyi paragraf soru bankası kaynakları ile başlanması ve daha sonrasında LGS hazırlık kitaplarına geçilmesini önermektedir. 8. Sınıfta yapılan Liselere Geçiş Sınavı öğrencilerin geleceklerini etkileyen önemli sınavlardan bir tanesidir. Sınavlarda yüksek notlar alabilmek için öğrencilerin erkenden çalışmaya başlamaları ve bol bol soru çözmeleri tavsiye edilmektedir. LGS için en iyi paragraf kitapları öğretmenler tarafından önerilen, MEB müfredatına uygun olan ve LGS sınavına hazırlık kitaplarıdır.

TYT Sınavı İçin Paragraf Kitabı Tavsiyeleri Nelerdir?

YKS sınavının ilk oturumu olan TYT, öğrencilerin temel lise bilgilerini ölçen bir sınav olurken Türkçe bölümünde yer alan paragraf soruları önemli yer tutmaktadır. Sınavda öğrenciler tarafından zorlanılan bölümlerin başında gelen paragraf soruları, öğrencilerin yorumlama ve mantık becerilerini ölçmesi ile birlikte soruların zorluğuna göre de farklı katsayılara sahip olabilmektedir. En iyi paragraf soru bankası TYT kaynakları öğretmen ve uzmanlar tarafından hazırlanan müfredata uygun ve yeni nesil soruları içerisinde barındıran kitaplardır. Öğrenciler için kolay, orta ve zor olmak üzere üç farklı formatta hazırlanan kaynaklar tercih edilebilmektedir. Buna göre TYT paragraf kitap tavsiyeleri şunlardır:

 • Tüm Zamanlar 1001 Paragraf Soru Bankası: Paragraf soruları verilmeden önce öğrencilerin ısınmaları için kısa konu özetlerinin yer aldığı kitap, geçmiş yıllarda ÖSYM tarafından düzenlenen sınavlarda sorulan tüm paragraf sorularını içerisinde bulundurmaktadır. Aynı zamanda şimdiye kadar sorulan paragraf sorularının tarzları ile de öğrencilere örnek olmaktadır.
 • Paragraf Soru Bankası: Paragraf soruları çözmenin ince detayları ve taktiklerinin verildiği kaynak aynı zamanda soruların sonunda yer alan çözümler ile öğrencilerin yorum ve mantık becerilerini geliştirmeye yardımcı olmaktadır. Sorular için özel olarak videolu çözümler de hazırlayan kaynak, öğrencilere paragraf sorularının nasıl çözüleceğini öğretmeyi hedeflemektedir.
 • TYT Yeni Nesil Paragraf Zopzor Deneme Sınavı Akıllı Adam Yayınları: Paragraf sorularından oluşan deneme sınavlarını içerisinde bulunduran kaynak, zor sorulardan oluşan denemeleri ile öğrencilere farklı soru tiplerini göstermektedir. Kolay, orta, zor ve zopzor olarak ayrılan kaynaklar arasında en zor paragraf sorularına sahip olan kaynak birbirine benzer şıklar ile öğrencilerin yorumlama yeteneklerini geliştirmeyi amaçlamaktadır.
 • TYT Hızlıkolik Paragraf Soru Bankası: Paragraf sorusu çözümlerinde hızlandırmayı amaçlayan kaynak ÖSYM tarafından belirlenen konu ve metinlerle birebir uyumlu olarak hazırlanmıştır. Testler için belirlenen süreler ile öğrencilerin paragraf sorularını daha hızlı çözmelerine yardımcı olmaktadır. Zamanlı testler ile sınavda hızlı olmayı sağlayan kaynak testler içerisinde kolay, orta ve zor dağılımı ile ÖSYM sınavlarına benzerlik göstermektedir.
 • TYT Paragraf Soru Bankası: Paragraf sorularının çeşitliliğine ek olarak çok sayıda sorusu ile farklı metinleri öğrencilere gösteren kaynak, TYT hazırlık aşamasında kullanılabilmektedir. Videolu soru çözümlerine ek olarak karekodlu çözüm videolarını da içerisinde bulunduran kitap, çok farklı metinleri ile öğrencilerin yorum yeteneğini artırmayı amaçlamaktadır.
 • TYT AYT Paragraf Soru Bankası Bilgi Sarmal Yayınları: Sınavlarda sorulan kolay sorulardan zor sorulara kadar geniş bir çeşitliliğe sahip olan kaynak tamamen ÖSYM’nin tüm sınavlarına uygun olarak hazırlanmaktadır. İçerisinde 20 tane deneme bulunduran kitap, yeni nesil sorular ile de tam hücreleme yöntemini kullanmaktadır. Sayfaların sağ ve solunda bulunan akıllı kağıtlar ile öğrencilere paragraf çözme tekniklerini gösteren kitap en çok tercih edilen kaynaklar arasında yerini almıştır.
 • 2021 TYT MSÜ Son 7 Yılın Paragraf Çıkmış Sınav Soruları Çap Yayınları: Son 7 yılda MSÜ ve TYT sınavlarında çıkmış soruları içerisinde bulundurmaktadır. Sorulara ek olarak çözüm yöntemleri, taktikler ve soru çözüm videoları ile öğrencileri ÖSYM paragraf soru tarzlarına alıştırmaktadır.
 • 2022 TYT IQ Paragraf Soru Kütüphanesi Prf Paraf Yayınları: İçerisinde bulundurduğu metinler ile dikkat çekici kaynaklar arasında yer alan kitap; sanat, spor, bilim, edebiyat, felsefe, sosyoloji ve teknoloji konularındaki metinleri ile öğrencilere genel kültür anlamında katkı sağlarken aynı zamanda soruların çeşitliliği ile öğrencilere farklı soru tarzlarını göstermektedir. Videolu soru çözümlerine ek olarak yazılı olarak da paragraf çözme tekniklerini gösteren kaynak öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilen kitaplar arasında yer almaktadır.

En iyi paragraf soru bankası önerileri okullarda ve eğitim kurumlarında öğretmenler tarafından incelenen kitaplar olurken özellikle PISA ve TIMSS uyumlu kaynaklar öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca en iyi paragraf soru bankaları kitapları uzmanlar tarafından müfredatın detaylıca incelenmesiyle oluşturulan, farklı soruları ve metinleri öğrencilere sunan kitaplar olarak dikkat çekmektedir.

AYT Sınavı İçin Paragraf Kitap Tavsiyeleri Hangileridir?

Alan Yeterlilik Testi,Yükseköğretim Kurumları Sınavının ikinci oturumunu oluşturmaktadır. Öğrencilere edebiyat, matematik, felsefe grubu, coğrafya 1-2, tarih, fizik, kimya ve biyoloji derslerinden sorular soran, lise 3 ve 4. sınıfların müfredat ve konularının ağırlıklı olduğu sınavda da öğrencilere paragraf soruları sorulmaktadır. Buna göre AYT için kitap tavsiyeleri şunlardır:

 • Tecrübe Taktiklerle Paragraf Soru Bankası: AYT’ye girecek öğrenciler için taktikleri ve ince detayları öğretmeyi amaçlayan kaynak içerisinde çok fazla soru barındırması sayesinde de öğrenciler için yeterli bir kaynaktır. Kitap Yükseköğretim Kurumları Sınavına hazırlanan öğrenciler için gerek TYT gerekse AYT’de kullanılabilmektedir.
 • TYT AYT KPSS ALES DGS Paragraf Hız Soruları Hız ve Renk Yayınları: Öğrencilerin paragraf sorularını daha hızlı çözmeleri için hazırlanan kitap farklı metin ve soru tarzları ile öğrencilere kaynak olmaktadır. Her test grubunun üzerinde bulunan süreler ile öğrencilerin kronometre tutmalarına da yardımcı olan kaynak, çözümleri detaylandırmasıyla da öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.
 • TYT AYT MSÜ KPSS ALES İçin Tam Marifetli Paragraf Soru Bankası Yargı Yayınları: ÖSYM tarafından düzenlenen pek çok sınav için kullanılabilecek olan kaynak TYT’den AYT’ye MSÜ’den KPSS’ye kadar çok farklı alanlarda sorulan paragraf sorularına benzer soruları ile öğrencilere çeşitlilik sunmaktadır. Yeni nesil sorulara ek olarak tamamıyla ÖSYM’ye uygun sorular hazırlayan uzmanlar, öğrencilerin daha hızlı paragraf sorusu çözmelerini amaçlamaktadır.
 • Üniversite Sınavlarına Hazırlık Bi’Dünya Paragraf Soru Bankası: İçerisinde çok sayıda metin ve birbirinden farklı soru tarzlarını barındıran kaynak, öğrencilerin yorumlama yeteneklerini güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Yorumlama ve muhakeme yeteneğinin gelişmesi için uzun ve kısa sorularda öğrencileri zorlayan kitap YKS için kullanılabilir.
 • Tecrübe 15x15 Çözümlü Paragraf Denemeleri: Paragraf soruları ile düzenlenen denemelerden hazırlanan bu kitap, ÖSYM sınavlarında sorulan paragraf sorularına benzerliği ile dikkat çekmektedir. İçerisinde 30 paragraf denemesi bulundurmaktadır. Yeni nesil sorular ile müfredata uygun olarak hazırlanmaktadır.
 • YKS 1001 Soruda Paragraf Tamamı Çözümlü Konu Anlatımlı: Paragraf sorularının çözümü ve nasıl değerlendirilmesi gerektiği konularında çok farklı sorular ile öğrencilere sunulan kaynak, 1001 sorudan oluşmaktadır. Sorular ile ilgili detaylı analizlerin yapıldığı kaynakta öğrencilerin paragraf sorularını nasıl çözmeleri gerektiği detaylıca anlatılmaktadır.
 • TYT AYT Paragraf Soru Bankası (YKS): YKS 1. ve 2. oturumları olan TYT-AYT sınavları için kullanılabilecek kaynak, kısa özetler halinde soruların nasıl çözüleceğini gösterirken aynı zamanda farklı soru stilleri ile de destek sağlamaktadır. Testler içerisindeki kolay, orta ve zor soruların eşit olarak dağıtıldığı kaynak, öğrenciler için Yükseköğretim Kurumları Sınavına katkı sağladığı gibi diğer ÖSYM sınavlarında da kullanılabilmektedir.

 Paragraf kitapları konu anlatımlı soru bankası, soru bankası, cep soru bankası ve denemelerden oluşan farklı kaynaklar bulunmaktadır. Aynı zamanda öğrenciler tarafından tercih edilen kaynaklarda genel olarak ÖSYM tarafından sorulan geçmiş yıllardaki sorular da bulunmaktadır.

KPSS Sınavı İçin Paragraf Kitap Tavsiyeleri Nelerdir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı(KPSS) her yıl ve iki yılda bir olmak üzere farklı alanlarda yapılan, sınav sonuçlarına göre adayların kamu kurumlarına yerleştiği bir sınavdır. Sınav içeriğinde genel olarak paragraf soruları zorlanılan alanlardan bir tanesidir. Metinlerin genel kültür kaynaklı olması ve zorlayıcılığı nedeniyle adaylar tarafından daha fazla çalışılması gereken konulardandır. En iyi paragraf kitapları KPSS için de özel olarak hazırlanarak adaylara sunulmaktadır. Buna göre en iyi KPSS paragraf soru bankalarından bazıları şunlardır:

 • Paragraf 20x30 Deneme: ÖSYM sınavları arasında yer alan KPSS paragraf soruları için özel olarak hazırlanan deneme sınavı kaynağıdır. İçerisinde 20 tane 30 soruluk deneme sınavı bulunduran kaynak, sınava uygun olarak birbirine çok benzer şıklar ile adayları sınava hazırlamaktadır.
 • ALES KPSS DGS Paragraf Benzersiz Çıkmış Sorular Klas Serisi Yargı Yayınları: ÖSYM tarafından hazırlanan ALES, KPSS ve Dikey Geçiş Sınavında adaylara sorulan paragraf sorularına benzer sorular hazırlayan uzman ekipler tarafından hazırlanmıştır. Kaynak içerisinde geçmiş yıllarda sınavlarda sorulan paragraf soruların yer alması, kitabın tercih edilmesini sağlamaktadır.
 • 2021 KPSS ALES DGS Ezberbozan Paragraf Soru Bankası: KPSS, ALES, DGS gibi sınavlarda çıkan paragraf soruları ve bu sorulara benzer soruların sorulduğu kaynak içerisinde toplam 1730 soru bulundurmaktadır. Sınavda sorulan paragraf soruları ile ilgili pratik bilgilerin yer aldığı kaynak, aynı zamanda metinlerin ileri seviye olması sebebiyle de adayları sınavlara hazırlamayı hedeflemektedir.
 • KPSS Paragraf Yaprak Test: Soru bankası tercih etmek yerine yaprak test çözmeyi seven adaylar için hazırlanan kaynak içerisinde 197 paragraf sorusu bulundurmaktadır. Sorular ileri düzey metinlerden oluşurken çıkmış sorulara ek olarak ÖSYM soru tipine uygun sorular hazırlanmaktadır.
 • KPSS DGS ALES Dizayn Paragraf Soru Bankası Cevaplı Çözümlü: ÖSYM paragraf sorularını her anlamda inceleyen bir uzman ekip tarafından hazırlanan kaynak, çıkmış soruları içerisinde bulundurmasına ek olarak özgün ve farklı metinlerden oluşan soruları ile de adayları Kamu Personel Seçme Sınavına hazırlamaktadır. Yorumlama yeteneğinin gelişmesi için birbirine çok benzer şıkları tercih eden kaynağı sınava hazırlık sürecinde kullanmak mümkündür.

LGS, TYT, AYT ve KPSS gibi paragraf sorularının farklı tarzlarda sorulduğu MEB ve ÖSYM sınavlarında öğrenciler için kaynak araştırmaları her yıl düzenli olarak yapılmaktadır. En iyi paragraf soru bankası KPSS kaynakları da her yıl ve iki yılda bir düzenlenen farklı içeriklere sahip sınavlara özel olarak hazırlanırken pek çok kitabın içerisinde geçmiş yıllardaki sorular yer almaktadır. Aynı zamanda ÖSYM tarzına uygun sorularda tercih edilmektedir. 

Daha fazla bilgi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.