Türkiye Sosyalist Solu Kitabı: 2

Dipnot Yayınları

Emir Ali Türkmen

390,00 TL
319,80 TL
%18 indirim
Kazancınız
:
70,20 TL
Türkiye Sosyalist Solu Kitabı: 2 Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Politika Siyaset Bilim ve Siyaset Tarihi Kit
Sayfa Sayısı: 672
ISBN: 9786054878239
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2023
satis-icon
Satış Rakamları 16 adet satılmıştır.
Emir Ali Türkmen
Emir Ali Türkmen
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Türkiye Sosyalist Solu Kitabı: 2 Kısa Özet

  Türkiye Sosyalist Solu Kitabı 1: 20’lerden 70’lere Seçme Metinler’de Türkiye sosyalist hareketinin, doğuşundan başlayıp 70’lere dek uzanan zaman dilimi içerisinde yaşadığı teorik serüveni, girdiği farklı yönelimleri yansıtan temel metinleri bir araya getirmiştik.

  Birinci kitabın bıraktığı yerden devam eden bu cilt ise 74-80 arası dönemde ortaya çıkan ve bir önceki dönemle olan süreklilik ve kopuşları kendilerinde cisimleştiren sosyalist örgüt ve yapıların varoluş nedenlerini belirtik kılan -en azından öyle olduğunu düşündüğümüz- metinleri içeriyor.

  Kitapta, Türkiye sosyalist solunun 12 Mart sonrasından 80’e değin neler yaşadığını, sosyalist düşüncenin bu dönemde ne gibi arayışlara girdiğini, sosyalist grupların hangi bağlamlarda birbirinden farklılaştığını yansıtan metinlere yer vermeye çalıştık. Kendilerine farklı politik-ideolojik hatlar belirleyen grupların bunu temellendirme kapsamında Marksizmi -ve Leninizmi- nasıl algıladıklarına açıklık getirmek de başlıca amaçlarımızdan biri oldu. 

  Türkiye sosyalist solunun tarihi bu topraklarda, teorik, politik ve entelektüel cesaretin tarihidir. Sosyalist solun fikri ve pratik deneyimine gerçekten bakarsak pekala kendine ait bir alemi, bir ‘hayatı’ fikri geleneği her zaman vardır. 70’lerde bir hayli de güçlüydü. Otuz yılı aşan yenilgi zamanlarında da, zayıf olabilir, güçsüz olabilir ama kendi kimliğiyle varolduğu bir hayat alanı her zaman inşa etti. Her zaman bir derdin, bir arayışın peşinde oldu. İğne ile kuyu kazmaktan vazgeçmedi. Ama 12 Eylül sonrası geçmişi açık yüreklilikle sorgulayıp, yaşanılan yanlışlardan ders çıkarma, resmi tarihlerini ve fikri zeminlerini kökünden kurcalayıp, yeni bir paradigma kurma çabasında o kadar atak davranmadı.

  TSİP, TİP, TKP, SDP, TEP, TİKP, MLSPB, TEKP, Partizan/TKP-ML, TİKB, Acil, Halkın Yolu, Kurtuluş Devrimci Yol, Birikim, Devrimci Sol, Halkın Kurtuluşu, Halkın Birliği TKP-ML Hareketi...

 • 2. Hamur

Türkiye Sosyalist Solu Kitabı: 2 Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.