sadsad x
asdasd

Türk Romanında Azınlıklar (1872 - 1950)

Özgür Yayınları
40,00
31,20
%22 indirim
Türk Romanında Azınlıklar (1872 - 1950) Hakkında Bilgiler
Türü: Azınlık, Etnik Sorun Kitapları
Sayfa Sayısı: 480
ISBN: 9789754473261
Boyut: 12.5 x 0
Kapak: Ciltsiz
Sacit Ayhan
Sacit Ayhan
Devamı
Kampanya

Türk Romanında Azınlıklar (1872 - 1950) Hakkında Yorumlar

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Türk Romanında Azınlıklar (1872 - 1950) Kısa Özet

  Türkiye’deki azınlıklar yüzyıllarca Türklerle birlikte yaşamış, zaman zaman aynı kaderi paylaşmış zaman zaman birbirlerine kol kanat germiş zaman zaman da kavga etmişlerdir.

  Osmanlının ilk dönemlerinde Türklerle kardeşçe yaşayan azınlıklar, son dönemlerde toplumsal ve siyasi açıdan hareketlenmeye başlamış, bir kısmı yaşadığı topraklarda kalırken bir kısmı bu topraklardan göç etmek zorunda kalmıştır. Hem kalanların yaşayışları hem de gidenlerin gittikleri yerlerde nasıl bir hayat yaşadıkları, memleket özlemleri, dramları, taşıdıkları kültür vb. birçok romanda dile getirilmiştir.

  *Adana’ya gidince Seyhan ırmağından benim için bir tas su iç!* diye bir Türk dostuna tavsiyede bulunan bir karakterden Kumkapı ile Ahırkapı arasındaki mahallenin bir benzerini Beyrut’a taşıyan azınlık mensuplarına kadar değişen bir yelpazede karakterler romanlarda yer almıştır. Kendini halis muhlis bir Osmanlı kabul ederek *Türk’tü ama komşularıyla kavga çıkarmazdı.* diyen bir azınlık mensubu karakterle *Türkler için uğurlu olan bize uğursuz gelir.* diyerek kendini Türk milletinden soyutlayan bir azınlık mensubu karakteri aynı yazarın farklı romanlarında görmek mümkündür.

  İşte bu çalışmada hem paylaşmanın, kol kanat germenin ve kavganın hem de bunların zamanının ve sebeplerinin Türk romanına nasıl yansıdığı ortaya konulmaya çalışılmıştır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.