Türk Kabahatler Hukuku

Adalet Yayınevi

Cengiz Otacı

50,00 TL
46,00 TL
%8 indirim
Kazancınız
:
4,00 TL
Türk Kabahatler Hukuku Hakkında Bilgiler
Türü: Kamu Hukuku Kitapları
Sayfa Sayısı: 335
ISBN: 9786055633615
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2010
Cengiz Otacı
Cengiz Otacı
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Türk Kabahatler Hukuku Kısa Özet

    Avrupa Birliği uyum müktesebatı çerçevesinde, ülkemizde, Cumhuriyet tarihimizin ikinci en yoğun kanunlaşma çalışmaları yapılmıştır. Bu süreçte, yargı üzerine düşen yükün azaltılması, önceden ceza hukukunun bir parçası olarak düzenlenip, müeyyidesi de ceza yargısı içinde gösterilen kabahat türünden basit suçların, idari yaptırıma tabi tutulması düşüncesi belirmiş, bu suçlar ceza hukuku ve ceza yargısı alanından çıkarılmıştır.

    Adli cezayı öngören, Türk Ceza Kanunu ile özel ceza kanunlarda düzenlenmiş bir kısım suçların, idari yaptırıma dönüştürülmesi bakımından, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu, amaç ve sistematik olarak önemli bir boşluğu doldurmuştur.

    Bu kanundan önce mevzuatımızda, basit fiillerin tanımı, yaptırımı, usulü ve yasa yolları, onlarca kanunda dağınık ve birbirinden farklı içerikte düzenlenmişti. Ortak usul ve yasa yolu hükümlerinin bulunmaması önemli bir eksiklikti. Adli cezayı içeren bir kısım eylemlerin, idari yaptırıma dönüştürülmesi yolunda en kapsamlı ilk değişiklik, 4854 sayılı kanunla yapılmış olup, bazı kanundaki adli cezalar idari yaptırıma dönüştürülmüş, bu yaptırımlara karşı yasa yolu olarak idari yargı yolu benimsenmiştir.

  • 1. Hamur

Türk Kabahatler Hukuku Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.