sadsad x
asdasd
22,05 TL
16,54 TL
%25 indirim
Kazancınız
:
5,51 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Türk İzci Köpeği Zağar Hakkında Bilgiler
Türü: Sosyoloji Araştırma ve İnceleme Kitaplar
Sayfa Sayısı: 148
ISBN: 9786257002417
Kapak: Ciltsiz
Doğan Kartay
Doğan Kartay
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Türk İzci Köpeği Zağar Kısa Özet

  Doğan KARTAY: 1932 yılında İzmir-Karşıyaka doğumlu.1952 yılında Karşıyaka Lisesini bitirdi.1952-53 yıllarında, yedek subay olarak Sivas Kangal yöresinde görev yaparken,Kangallar ile tanıştı ve kaynaştı.Terhisten sonra İ.T.Ü.’de mühendislik eğitimini tamamladı.Elli yılı aşkın çalışma yaşamında Anadolu’da 35 yıl çalıştı.’’ Deneyimli Havaalanı Mühendisi ‘’ olarak tanınıyor.

  Sivas- Kangal yöresinde 1963-65 ve 1978-80 yılları arasında mühendislik hizmeti verdi ve yaşamı boyunca Kangallarla dostluğunu sürdürdü. Orta Asya kökenli Türk çoban köpeklerini ve Türk izci köpeklerini, çiftliğinde ve şantiyelerinde üretti.

  1974 Kıbrıs Barış Harekatına katıldı. Savaşın lojistik yapılarını planladı ve yaptırdı. Türk Silahlı Kuvvetleri Kahramanlık ve Üstün Hizmet madalyası ,gazi kimliği ve gazi maaşı ile onurlandırıldı.

  Bayındırlık Bakanlığı’nda Bölge Müdürü, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda Daire Başkanı, İnşaat şirketlerinde genel müdür olarak görev yaptı.1980 yılında emekli oldu.1996 yılına kadar serbest çalıştı ve sonra mesleği ile vedalaştı.1990 yılından sonra İzmir Manisa il sınırındaki bin metre yükseltide olan Gökçeler Köyü’ndeki çiftliğinde, yüzlerce Karabaş(Kangal), Akbaş, Karayaka ve Zağar üretti.2006 yılında Keskinoğlu firmasının ana sponsor olmasıyla Manisa’nın Akhisar ilçesinde kurulan merkezde halen çalışmalarını sürdürüyor.
  Ankara,İstanbul,İzmir,Akhisar,Eskişehir ve Sivrihisar merkezli ‘’Türk Çoban Köpeklerinin Koruma,Araştırma,Geliştirme ve Tanıtma’’ derneklerinin kuruluşuna öncü oldu. Amacı,dünyadaki tüm Kangal,Karabaş,Akbaş ve Anadolu çoban köpekleri derneklerini bir federasyon altında toplamaktır.2002 yılında Kangal ilçesinin onursal hemşehriliği ile onurlandırıldı.2005 yılında Kangal ve 2010 yılında Akbaş etkinliğine onursal başkan seçildi.

  2014 yılında, aynı amaçlı on derneğin bir araya gelmesiyle’’Yerli Irkları Koruma,Araştırma,Islah ve Tanıtma Federasyonu’’ nun kurulmasına öncülük etti ve ilk başkan seçildi.Tüm dünyada yerli köpek ırklarımız için kurulu dernek ve kulüpleri Ankara merkezli bir federasyon altında buluşturmayı hedefliyor.

  11-14 Mayıs 2018 de Macaristan’ın Sizeged kentinde yapılan ‘’Uluslar arası Avrupa Çoban Köpekleri Konferansı’’na baş sözcü olarak katılmıştır.2010 yılında Macaristan Budapeşte Üniversitesi’nde Veteriner Fakültesi akademisyenlerine brifing verdi.2012 yılında Conecticut(USA) Üniversitesi’nde, 2016 yılında Kırgızistan-Manas Üniversitesi’nde Veteriner Fakültesi akademisyenleri ile söyleşide bulundu ve derslere girdi.

  Şu günlerde ‘’ Avrasya Çoban Köpekleri Konferansı’’nı Türkiye’de gerçekleştirmek için çalışıyor.

Türk İzci Köpeği Zağar Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.