Sıralama seçin
Toplam 9 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


Toplam 9 ürün görüntüleniyor.

Turgut Uyar Kitapları Nasıldır?

En eski dönemlerden günümüz çağına kadar birçok alan üzerinde tecrübelerin ve deneyimlerin bilgi olarak derlenerek bir araya getirilmesi ve bir araya getirilen bu bilgilerin ciltli ya da ciltsiz olarak basım aşamasından geçerek bir yapıt haline dönüştürülmesine kitap denmektedir. Çoğu zaman kitaplar yardımı ile sorunlara ışık tutulmakta ve bu ışık sayesinde adım adım yol alınmaktadır. Çok sayıda bilgi içerikli kitap bulunmaktadır. Bütün alanlar üzerinde bir tecrübe veya deneyim vardır. Turgut Uyar kitapları bu deneyimlere örnek olarak verilebilecek kitaplardır. Yazmış olduğu ilk şiirlerde aşk, ölüm ve ayrılık temalarına yönelmişken sonraki şiirlerinde İkinci Yeni'nin en iyi savunucusu haline gelmiştir. Hayatı boyunca vermiş olduğu eserler ile günümüzde de hala isminden söz ettirmeyi başaran bir şairdir. Sanat üzerinden medet ummayan şair, şiirin de tıpkı insanlar gibi çıkmaz içerisinde olduğunu betimlemiştir. Şiir ile düzyazının arasındaki farkı ortadan kaldıran şair uzun şiirler yazarken lirik şiirin sınırlarını da zorlamıştır. Böylelikle Turgut Uyar şiirleri büyük bir önem kazanmıştır. Güzel bir dizeyi yanlışlıkla yazdığında dahi mütevazi olmak gerektiğini vurgulamaktadır.

Turgut Uyar Kimdir?

Turgut Uyar, 1927 yılında Ankara’da altı kardeşten oluşan bir aile içerisinde beşinci çocuk olarak dünyaya gelmiştir. Babası, ordu mensubu harita binbaşısı olarak görev yapmakta ve bu görev esnasında Ankara’nın ilk Latin alfabeleri ile oluşturulan levhaları üzerinde çalışmalar sergileyen biridir. Annesi o dönemin şartlarında ev hanımlığı yapmıştır.

İlkokul çağlarında babasının mesleği yüzünden çeşitli okullarda okusa da ortaöğretim hayatına yatılı askeri okul bünyesinde devam etmiştir. Bursa Askeri Işıklar Lisesi’nden 1946 yılında mezun olmuştur.

Yükseköğretim olarak Askeri Memurlar Okulunda okumaya devam ederken 1947 yılında Yezdan Şener ile annesi vasıtasıyla tanıştırılarak evlendirilmiştir. Evliliğinin ilerleyen dönemlerinde Semiramis, Tunga ve Şeyda isminde üç çocuğu olmuştur. Mezuniyeti sonrasında kura yardımı ile memur olarak Posf’a gönderilmiştir. Samsun Terme Askerlik şubesi ve sonrasında üsteğmen olarak Ankara Kara Kuvvetleri Komutanlığı Personel Daire Başkanlığında görev almıştır. Askeri görevinden 1958 yılında ayrılmıştır. Türkiye Selüloz ve Kağıt Sanayisi Ankara şubesinde çalışarak 1967 yılında emekli olmuş ve İstanbul’a taşınmıştır. 1966 yılında Yezdan Şener ile yollarını ayırmış olan şair 1969 yılında Tomris Uyar ile hayatını birleştirmiştir. İkinci evliliğinden de Hayri Turgut Uyar dünyaya gelmiştir.

Şiire olan ilgisi ortaokul ve lise yıllarına dayanmaktadır. Lise hayatının sonlarına doğru birçok şairi örnek almış hatta taklit ederek şiir yazmaya başlamıştır. Şiir hayatı gün geçtikçe gelişmiş ve son haline bürünmüştür.

Turgut Uyar’ın Kitapları Nelerdir?

Turgut Uyar, şiire olan ilgisini keşfederek üzerine gitmiş ve hayatı boyunca birçok esere imza atmıştır. Özel bir teknik ile eserlerini okurlarına sunan şair İkinci Yeni’nin en sevilen şairler arasında yerini almıştır. Popülerliği artan şair yazmış olduğu kitaplar ile Turgut Uyar şiirleri olarak bir kategorinin oluşmasına sebep olmuştur. Ünlü yazar Turgut Uyar, şiirlerinde kullandığı üslup ile birlikte anlatmak istediği her konu hakkında büyük yol kat etmiştir. Bu nedenle de günümüzde hala popülerliğini korumakta olan bir şair olarak isminden söz ettirmeyi başarmaktadır. Ünlü şair Turgut Uyar tüm kitapları  aşağıdaki gibi listelenebilmektedir.

 • Arz-ı Hal (1950): Bu kitap içerisinde ünlü yazar Turgut Uyar Aşk Şiirleri içeren ilk kitabı oluşundan da bahsetmektedir. İlk kitapları olarak tarihe geçen “Arz-ı Hal” ve “Türkiye’m” kitapları içerisinden kendi isteği üzerine seçtiği şiirler dışında, sonrası adı verilen bölümde son yazdığı ancak yayınlanmamış şiirleri, şiirler üzerine yazdıkları, Turgut Uyar ile yapılan söyleşiler ve tuttuğu küçük günlükten notlar bulunmaktadır. İkinci eşi Tomris Uyar'ın derleyerek basım için hazırladığı kitap, yalnızca Turgut Uyar okurlarına özel olarak yapılan bir düzenleme içermemektedir. Şiirin gelişimi üzerinde düşünen okurlar içinde büyük önem taşımakta olan bir belgedir. Turgut Uyar’a ait Dünyanın En Güzeli, Kayayı Delen İncir ve Toplandılar, Arz-ı Hal ve Sonrası ile beraber Turgut Uyara ait Bütün Şiirleri de bu sayede dört kitap üzerinde toplanmış olmaktadır. 1950 yılında ilk olarak basılmış olan Arz-ı Hal sonrasında derlenerek ve düzenlenerek eklemeler yapıldıktan sonra 1981 yılında tekrardan basılmıştır. İlk dizeleri olan şiirde şu mısralara yer verilmiştir;

Ben de günahkar kullarındanım Allah’ım

Bir "Kulhuvallahi" bilirim dualardan,

Bir de "Yarabbi şükür" demeyi doyunca,

Bir kere oruç tutmam ramazan boyunca,

Ama çekmediğim kalmadı sevdalardan.

Ben de günahkar kullarındanım Allah’ım!

 

Benim gibi kulun çok dünyada, Allah’ım!

Eğer bilmiyorsan işte, haberin olsun.

Ekmek derdi, aşk derdi unutturdu seni.

İnsan hatırlamıyor dün ne yediğini.

Zaten yediğimiz ne ki hatırda dursun.

Benim gibi kulun çok dünyada, Allah’ım!

 • Türkiye’m (1952): Ünlü yazar Turgut Uyar’ın ikinci şiir kitabıdır. Tarzının en büyük değişimi ile gelişiminin başlangıcı olan şiirlerden oluşmaktadır. Şiir yaşamının devamını İkinci Yeni dönemi oluşturmaktadır. Yenilik konusunda gelişime açık olan  yazar İkinci Yeni akımının öncü şairlerindendir. Edebiyat üzerinde olumlu etkiler yaratmakta olan eserleri bulunsa da bazı şiirlerinde mutsuz ve melankolik bir ton bulunmaktadır. Türkiye’m şiiri şairin ülkesine duyduğu aşkı anlatmaktadır.

 

Seni boydan boya sevmişim,

Ta Kars'a kadar Edirne'den.

Toprağını, taşını, dağlarını

Fırsat buldukça övmüşüm.

Sen vatanımsın, ekmeğimsin

Duyduğum, bildiğim zafersin yıllarca.

Zonguldak'ta 63 numara

Nazlı sahiller Akdeniz'de.

Sevdasın ciğerlerimde parça parça

Yarı kalmış dileğimsin.

 • Dünyanın En Güzel Arabistan’ı (1959): Eserde, 1959 yılına ait gündelik yaşantılar, çevreyle iletişimsizliğin üzerine toplumsal yaşam kodlamaları, mahalle baskısı ve kurulu düzenin dayanılmaz ağırlığı kaleme alınmıştır. Kitap içerisinde çeşitli şiirler yer almaktadır. Eserden alınan bir şiir örneği aşağıda verilmiştir.

Öteyi Beriyi Omuzluyorum şiiri:

Ağaçlar sol yanımdaydı, tralalla

Deniz yüz mil ötede, tralalla

Şehirler çarpa çarpa büyüyordu

Eskiden hiçbir şey bilmezdim, tralalla

Bir kadın iki kadın elli iki kadın

Bir iyi bir güzeldi gökyüzünde

Gökyüzünde tralalla

Duramaz oldum durduğum yerde

Bir kaşıntı tralalla

Karanlığımı yitirdim.

Kaçak Yaşama Vergisi Şiiri:

Günlerden o gün alıp başımı evin yolunu şaşıracağım

Taze ekmeğim eski kanlarım benim ellerim şaşıracak

Ya da tek başına acıkacaksın sen tek başına gözlerin

Hiç umurumda değil ya şundan şundan şundan korkuyorum

Kim uydurdu bu haziranı bu temmuzları bu yaşamaları gizli kapaklı bu yulafları oğlakları bardakları bu bütün puştlukları bu şarkıları

Hiç umurumda değil yoksa yalnızlıklar, bozuk paralar uzun boylu ay ışıkları, gelip gelip giden sarhoşluklar, sabahleyin yalnız yatakta az az üşümek, hani insanın kendi kendini bulamadığı, hatırlayamadığı saatler olur ya, işte onlar. Bir keresinde böyle saatlerin birinde bir şarkı duymuştum da çıkmıştım. Sonra bulamamıştım. Bir iğrenmiştim nedense, gidip bir köşede kusmuştum.

Akşamları eve hep arka sokaklardan dönüyorum

Pencerelere bakmıyorum dükkanların mostralarına bakmıyorum.

 • Tütünler Islak (1962): Ünlü şair Turgut Uyar’ın 1962 yılında yayımlamış olduğu şiir türünde bir eseridir. Edebiyat sever okurlar tarafından beğenilen bir eseridir. Turgut Uyar’ın “Tütünler Islak” şiirinden kısa bir kesit aşağıda verilmiştir;

Sularsa akmak birgün birgün birgün

Birgün dağlara çıkmak birer birer dağlara çıkmak birgün

Çıkmak çıkmak birer birer birgün dağlara dağlara birgün

Birgün birer dağlara

Ah nasıl dağlara birgün

Ey yorgun atlar, ey geri dönenler, sayı bilmiyen çocuklar

Ey birgün

Çiçek açmak birgün

Dağlara dağlara birer birer dağlara

 • Büyük Saat (1984): Turgut Uyar'ın yaşamından uzun bir yolculuğun ele alındığı şiir kitabıdır. 1984 basımlı kitap 724 sayfadan oluşmaktadır. Tüm şiirlerinin özenle derlenerek düzenlenmiş olduğu bir eserdir. Şairin hemen hemen bütün şiirleri bu kitap içerisinde toplanmıştır. Büyük Saat kitabı içerisinden örnek bir alıntı aşağıda verilmiştir.

Uzanıp kendi yanaklarımdan öpüyorum ya da:

Sizin alınız al inandım

Morunuz mor inandım

Tanrınız büyük amenna

Şiiriniz adamakıllı şiir

Dumanı da caba

Ama sizin adınız ne?

Benim dengemi bozmayınız.

Büyük Saat kitabı içerisinde yer verilen bir diğer eserin ilk mısraları ise şöyledir;

Söylenir ve yarım kalır

Bütün aşklar yeryüzünde

Bir kaktüs bol sudan nasıl

Nasıl çürürse öyle

En sevdiğim temmuzdu aylardan

Hazirana benzediği için biraz

Biraz da kendiliğinden

Belki de müşteriye iyi davranan

Efendi bir bakkal kimliğinde

 

İlk oluşturmuş olduğu şiir kitabında yer alan şiirleri, uzun şiirler olarak bilinmektedir. Ancak sonrasında yazma tarzında değişiklik yapmış, farklı tarzda eserler kaleme almıştır. Eserlerin içeriği 20.yüzyılda dahi karşılaşılabilecek gelenekleri ve kuralların yapılarını ele aldığından günümüzde de okuyucular tarafından benimsenmektedir.

Turgut Uyar Kitap Tavsiyeleri Nelerdir?

Şair Turgut Uyar, ilk yayımladığı şiir sonrasında değişim yaşamıştır. Bu sayede yazdığı eserleri ile günümüzde dahi anılmaktadır. Birçok eserde imzası bulunan şair Turgut Uyar kitap tavsiyeleri oluşturacak zenginlikte olan eserlerin sahibidir. İlk eserlerinde Ömer Hayyam, Divan edebiyatının önemli isimlerinden Nedim, Yahya Kemal Beyatlı, Tevfik Fikret ve  Ahmet Haşim gibi şairlerden ilham almış hatta bir dönem onları taklit etmiştir. İlk kitabı olan “Arz-ı hal” en çok tavsiye edilmekte olan ve Turgut Uyar'ın ilk şair kimliğini oluşturan eserdir. Şiir yolculuğunda Turgut Uyar Büyük Saat şiiri de büyük ilgi toplamaktadır. Okurların odak noktası olarak bilinen bu şiir birçok kişinin olumlu tepkisini almıştır. Turgut Uyar şiirleri arasında tavsiye edilmekte olan şiirler denildiğinde şöyle bir sıralama ile karşılaşılması mümkündür;

 • Turgut Uyar Büyük Saat
 • Turgut Uyar Göğe Bakma Durağı
 • Turgut Uyar Geyikli Gece
 • Turgut Uyar Tütünler Islak
 • Turgut Uyar Kayayı Delen İncir’dir.

Turgut Uyar’ın Edebi Kişiliği Nasıldır?

Türk edebiyatı üzerinde büyük bir öneme sahip şair Turgut Uyar, aynı zamanda edebi kişiliği ile de dikkat çeken bir isimdir. Turgut Uyar, hayatı boyunca sanat içerisinde bulunmuştur. Şiirde farklı bir boyut oluşturmuş bir kişiliğe sahiptir. Turgut Uyar edebi kişiliği hakkında bazı bilgiler aşağıda listelenmiştir.

 • Arz-ı Hal şiir kitabı incelendiğinde şiirlerinde halk arasındaki deyişlerin uyaklı ve ölçülü olarak kullanıldığı görülmüştür. Şiirlerinde büyük oranda aşk, ayrılık, ölüm gibi temalara yer vermiştir.
 • Yazmış olduğu ilk şiirleri sonrası kaleme aldığı eserlerinde genel olarak toplum ve törelerle çatışan kişilerin kurtuluşlarını incelemiş ve şiirlerinde konudan, hikâyeden uzaklaşarak İkinci Yeni akımının öncü savunucularından biri haline bürünmüştür.
 • Sanat üzerinden faydalanmanın anlamsızlığına dikkat çekmekte olan şair, insanların tamamının olduğu gibi şiirlerin de bir çıkmaz içerisinde olduğunu belirtmiştir.
 • Şiir ve aynı zamanda düzyazı oluşumunu değiştirerek, uzun şiirler yazan şair lirik şiirin sınırlarını zorlamıştır.
 • Güzel bir dizeyi yanlışlıkla yazdığı zaman “Ay, kalemimden kaçmış!”
 • Simgeci söyleyişi, olabildiğince geniş bir hayal gücü ve konular üzerinde ekstra şaşırtıcı tamlamalar kullanarak eserlerini oluşturması durumu, ünlü şair Turgut Uyar’ın İkinci Yeni akımının başarılı şairleri arasında yer almasına olanak sağlamıştır.
 • Eserleri üzerinde halk şiiri ve divan şiiri biçimlerinden de faydalanan şair, şiirini geliştirmek amaçlı “Divan” adlı kitabında gazel tarzını yeni şiire uygulamaya çalışmıştır.

En Çok Satan Turgut Uyar Kitapları Nelerdir?

Turgut Uyar, 20.yüzyıla bırakmış olduğu eserleri ile tanınmakta olan bir şairdir. Hayat şartlarının elverdiğince okurlarına eserler bırakmayı hedeflemiştir. En çok satan Turgut Uyar Kitapları nelerdir denildiğinde tüm seçilmiş eserlerinin de yer almış olduğu Turgut Uyar Büyük Saat kitabı akla gelmektedir. Geniş bir ölçekte derlenen bu kitap, şairin yaşamı boyunca üretmiş olduğu eserleri kapsamaktadır. Seçili eserlerin yer aldığı bu eser okurların ilgisini üzerine çekmiştir. En çok satılan kitaplarından bir tanesi de Turgut Uyar Göğe Bakma Durağı’dır.

Şair Turgut Uyar’ın “Elele Okuyalım” isimli bir söyleşi kitabı da bulunmaktadır. Kitap günümüzde Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanmaktadır. 276 sayfadan oluşmaktadır. Turgut Uyar’ın 1978-1984 yılları arasında Elele dergisinde yayımlanan tanıtım yazıları ve söyleşilerinden oluşmaktadır.  Okuyucuya seçeceği kitaplar konusunda yardımcı olmayı amaçlayan şair, dönemin önemli şair ve yazarları hakkında yorumlarda bulunmuştur.  Melih Cevdet Anday, Yaşar Kemal, Adalet Ağaoğlu, Cemal Süreya, Edip Cansever, Sevim Burak, Selçuk Baran, Ahmet Oktay ve Orhan Pamuk gibi yazarların yeni çıkan kitaplarını ele almıştır. Ayrıca yayıncılık sorunlarını, edebiyat ödüllerini ve edebiyat dergilerini de değerlendirmiştir.

Daha fazla bilgi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.