sadsad x
asdasd
98,00 TL
68,60 TL
%30 indirim
Kazancınız
:
29,40 TL
Turan Emeksiz Hakkında Bilgiler
Türü: Politika Siyaset
Sayfa Sayısı: 288
ISBN: 9786257089722
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2022
Nihat Emeksiz
Nihat Emeksiz
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Turan Emeksiz Kısa Özet

    27 Mayıs ihtilalinde bir ay önceydi. DP iktidarı ülkeyi yönetemez duruma gelmişti.Ekonomi bozulmuş, hayat pahalığı artmış, partizanlık had safhaya yükselmişti. Pekihükümet ne yapıyordu? *Vatan Cephesi* diye yandaş ve sanal bir örgüt kurup her akşam radyodan bu örgüte katılanların isimlerini okutarak güçlü olduklarını halka inandırmaya çalışıyordu. Halk *benden olan, benden olmayan* diye ikiye bölünmüştü. Buna karşı çıkan üniversite gençliği başta olmak üzere siyasi partileri, aydınları, sanatçıları ve tüm muhalif kesimleri susturmak için her türlü baskı uygulanıyordu. 28 Nisan`dan bir gün önce, TBMM’de yasama ve yargılama yetkilerinin devredildiği 15 milletvekilinden oluşan bir "Tahkikat Komisyonu" kuruldu. Bu bardağı taşıran son damlaydı. Üniversite gençliği bu yasayı protesto amacıyla 28 Nisan günü miting yapmaya karar verdi. DP hükümeti, tüm polis ve askeri ile gençlerin karşısına dikildi.

    28 Nisan’ı, öncesini, sonrasını; olaylar sırasında vurulanları, yaralananları; siyasal, toplumsal ve kültürel etkilerinin yanı sıra, Turan Emeksiz`le ilgili bugüne kadar yazılanları en yakını Nihat Emeksiz bu kitapta topladı.

    Turan Emeksiz’in naaşını kimler, neden kaçırdı? Gizlice nereye defnettiler? Neden üç kez cenaze töreni yapıldı? Adli Tıp raporu nasıl çarpıtıldı? Gerçekler ne zaman ortaya çıktı? 28 Nisan-27 Mayıs arasında hayatını kaybedenlerin ölüm gerekçelerini siyasiler nasıl çarpıttılar? Turan Emeksiz’in ilk gençliğini yaşadığı Malatya’da nasıl bir siyasal ortam vardı? Ölümünden sonra hangi gelişmeler oldu? İdealleri neydi? İsmini unutturmak için bugüne kadar neler yapıldı? Turan Emeksiz hakkında Nazım Hikmet başta olmak üzere hangi şairler unutulmaz mısralar kaleme aldılar? 28 Nisan’da başlayan üniversite gençliğinin devrimci mücadelesinin ilk şehidi Turan Emeksiz’in simgeleştiği bir tarih kesitine yönelik retrospektif çalışmayı bir solukta okuyacaksınız…

  • 2. Hamur

Turan Emeksiz Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.