Ticaret Hukuku Mevzuatı

Adalet Yayınevi

Ahmet TAMER

80,00 TL
73,60 TL
%8 indirim
Kazancınız
:
6,40 TL
Ticaret Hukuku Mevzuatı Hakkında Bilgiler
Türü: Özel Hukuk Kitapları
Sayfa Sayısı: 1403
ISBN: 9786051461007
Kapak: Ciltli
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2013
Ahmet TAMER
Ahmet TAMER
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ticaret Hukuku Mevzuatı Kısa Özet

    Ticaret Hukuku, genel olarak gündelik yaşamda ticari alanı düzenleyen hukuk kurallarının bütünüdür. Çağın gelişen ve değişen ihtiyaçları karşısında ticari hayat her geçen gün önemini artırmakta ve daha karmaşık hale gelmektedir. Bu duruma paralel şekilde Ticaret Hukuku da giderek yeni boyutlar kazanmakta ve hacim olarak genişlemektedir. Nitekim bugün için Ticaret Hukuku üst başlığı altında toplanabilecek Banka Hukuku, Fikri Haklar Hukuku, Sermaye Piyasası Hukuku ve Rekabet Hukuku gibi yeni disiplinler ortaya çıkmakta ve hızla gelişmektedir. Ancak şu kural her zaman geçerliliğini korumaktadır: Ticari hayat bir bütündür. Bu ilke gereğince ticaret hukuku alanında ortaya çıkan disiplinler arasında etkileşim olması kaçınılmazdır.

    Bu nedenle ticari hayatı düzenleyen kuralları da bir bütün olarak elde bulundurmak ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Bu çerçevede ticari hayatta uygulama alanı bulan başlıca temel kanunlar tek bir kitap altında toplanmış ve böylece gerek öğrenci ve akademisyenlerin ve gerekse uygulamacıların karşılaşabilecekleri hukuk kurallarını başka bir kaynağa müracaat etmeksizin kolayca bulabilmeleri amaçlanmıştır. Ayrıca ticaret hukuku ile yakın ilgisi sebebiyle yeni Borçlar Kanunu ve Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümlerine de bu çalışmada yer verilmiştir.

    Öte yandan yeni Türk Ticaret Kanunu ve yeni Borçlar Kanunu düzenlemelerinde, her maddenin altında o hükmün eski (mülga) kanundaki karşılığı gösterilerek, önceki düzenlemelerde o maddeye tekabül eden hükümlerin bulunması imkânı sağlanmıştır. Ayrıca söz konusu Kanunlar bakımından yapılan karşılaştırma tabloları ile de eski ve yeni hükümler arasındaki ilişki ortaya konulmaya çalışılmıştır.

  • 1. Hamur

Ticaret Hukuku Mevzuatı Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.