THKP-C Devrimci Yol Geleneğinde Öncülük Olarak Politika

Belge Yayınları

Mehmet Süreyya Karakurt

160,00 TL
113,60 TL
%29 indirim
Kazancınız
:
46,40 TL
THKP-C Devrimci Yol Geleneğinde Öncülük Olarak Politika Hakkında Bilgiler
Türü: Türkiye Siyaseti ve Politikası Kitapları
Sayfa Sayısı: 447
ISBN: 9789753447522
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2017
Mehmet Süreyya Karakurt
Mehmet Süreyya Karakurt
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • THKP-C Devrimci Yol Geleneğinde Öncülük Olarak Politika Kısa Özet

    Ben, bu çalışmada Devrimci Yol’un … başarısının yani kitleselleşmesinin… *öncu¨lu¨k*, *önderlik*, *öncu¨lu¨k adımı*nda yattığı sonucuna ulaştım. …Politika öncu¨lu¨k yapmaktır.

     ... bir problem, mağdur ve onun tepkisi varsa bir kitle hareketinin ortaya çıkış şartları da mevcuttur. Politik gu¨ç olma (kitleselleşme) var olan bu tepkili ama dağınık veya atıl … mağdurlar topluğunu organize grup davranışı içine sokma işidir … Tepkili topluluk kendi başına grup davranışı ortaya çıkaramadığı için …bu işlev doğar. … Önderlik bu işlevi doldurmaktır, alametifarikası burada yatar. … Önderlik, yapılan bir girişimle –atılan bir adımla– tepkili kitlelere tepkilerinin açığa vurulduğuna ilişkin bir moral rahatlama, tatmin ve haz yaşatmak, bu anlamda onlarda bir *tamlık hissi* ortaya çıkarmak, onlara nefes alabilecekleri bir yaşam alanı açmak, mağduriyetlerinin ortadan kalkacağına ilişkin bir umut yaratmak anlamına gelir. Girişim bu etkiyi yarattığı ölçu¨de *önderlik adımı* karakteri edinir.

     Bunun yanında, Devrimci Yol’un politikayı iki farklı mantıkla ele aldığını da tespit ettim. … Yenilginin gerisinde politikayı farklı bir akıl yu¨ru¨tme mantığına dayandırması yatar. Özellikle darbe ve ona karşı mu¨cadeleyi okuyuşunda bu ikinci mantık kendini açık şekilde ortaya koyar. Kitap bu nedenle *İki Bakış İki Devrimci Yol* alt başlığını taşıyor.

  • 2. Hamur

THKP-C Devrimci Yol Geleneğinde Öncülük Olarak Politika Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.