Temel Tasarım ve Tasarım İlkeleri

Akademisyen Kitabevi

Esma Civcir

360,00 TL
313,20 TL
%13 indirim
Kazancınız
:
46,80 TL
Temel Tasarım ve Tasarım İlkeleri Hakkında Bilgiler
Türü: Sanat Tarihi Kitapları
Sayfa Sayısı: 542
ISBN: 9786059942225
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2015
satis-icon
Satış Rakamları 51 adet satılmıştır.
Esma Civcir
Esma Civcir
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Temel Tasarım ve Tasarım İlkeleri Kısa Özet

  "Temel Tasarım" tasarım mantığının bütününe hizmet eder. Le Corrbusior`nun dediği gibi "Tasarım merkezden dışarıya doğrudur." Mimaride her şey içeriden dışarıya doğru bir yol izler.

  Tıpkı XGestalt kuramında olduğu gibi tasarımda hiçbir parça bütünden daha büyük değildir ve benzer biçimler benzer etkiler oluşturur prensibinden hareket ederek, ritm, tekrar, Euclid`e göre ise "Estetik" doğa kaynaklıdır.

  Estetik oran ve ölçülerinin doğadan alır.Geometri doğa çıkışlıdır. Geometride değişmez biçimler kare yuvarlak ve çizgi elemanlarıdır. Tasarımın mutlak geometrik düzenleri kavramsal olarak doğadan, geometrik olarak uzay geometrisinden, doğanın var olan altın oran kavramından tasarlamada mutlaka yararlanılır.

  Temel Tasarıma odaklık eden güzel biçimler yaratma üreme prensiplerine göz atmak gerekmektedir. Sanatsal yaratının genel yasalarıyla sanatta ve hayatta güzelliğin kuramsal bilimi güzel duyu, bedii, bediiyat, sözlük tanımı ile incelendiğinizde güzel olan ve karşıtı değerleri de ortaya koyan "estetik" düşüncesidir. Güzelliğin özü orantı ölçü simetri uyum ya da çoklukların birliği olarak tanımlana gelmiştir.

 • 1. Hamur

Temel Tasarım ve Tasarım İlkeleri Hakkında Yorumlar