sadsad x
asdasd
Tek Adamcı Saray Düzeni Hakkında Bilgiler
Türü: Araştırma-İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 192
ISBN: 9786051400723
Kapak: Ciltsiz
Çağdaş Bayraktar
Çağdaş Bayraktar
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Tek Adamcı Saray Düzeni Kısa Özet

  Bu kitap, *Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi*ni ele alıyor ve bu sisteme karşı yapılan eleştirileri kapsıyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adını taşıyan ve son iki yıldır yürürlükte olan bu model sadece Türkiye’de uygulanıyor. Dünyanın başka bir yerinde böyle bir siyasal sistem, böyle bir model yok.

  Sistemin yürürlüğe girdiği iki senelik kısa zaman diliminde açığa çıkan büyük aksaklıklar sonucu, sistem üzerine tartışmalar ve eleştiriler başladı. Bu eleştiriler bağlamında; Cumhuriyet Gazetesi’nin Olaylar ve Görüşler sayfasında yayımlanan yazılar, Cumhuriyet yazarlarının konuya ilişkin ve bu çalışmaya özel hazırladıkları bilimsel makalelerle birlikte derlenerek kitap haline getirildi.

  Kuvvetler ayrılığının ortadan kalkması, yasama organının elinden yetki ve etkinliğinin alınması, siyasal iktidarın hükümet yani icraya ve devlete egemen olmasıyla, sistemin bir parti devletine dönüşmesi gerçeği ile karşı karşıyayız.

  Bu çalışma; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne dair yapılan haklı ve olumsuz eleştirilerin temelinin, sanılandan daha sağlam olduğunu ortaya koyuyor. Bir yandan da sistemdeki sorunun görülenden çok daha büyük olduğunu gözler önüne seriyor.

  Çağdaş ve evrensel demokrasi rejimi anlayışına aykırı olan bu sistem, er ya da geç değiştirilecek ve Türkiye yeniden demokratik parlamenter sisteme dönecektir.

  Bu *öze dönüş* yolunda gerekli olan farkındalığa katkı sağlamak umuduyla…

Tek Adamcı Saray Düzeni Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.