sadsad x
asdasd

TCK Genel Hükümleri Yargıtay Yorumu

Adalet Yayınevi
169,00 TL
143,65 TL
%15 indirim
TCK Genel Hükümleri Yargıtay Yorumu Hakkında Bilgiler
Türü: Hukuk Üzerine Kitaplar
Sayfa Sayısı: 1358
ISBN: 9786051468259
Boyut: 16 x 0
Kapak: Ciltli
Cengiz Otacı
Cengiz Otacı
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • TCK Genel Hükümleri Yargıtay Yorumu Kısa Özet

  Çalışmamızın ilk baskısında, TCK Genel hükümlerine ilişkin 2013 yılına kadar Yargıtay kararlarına yer vermiştik. İkinci baskıda 2013-2015 yıllarına ait kararlara yer verilmiştir. Bu şekilde ilk baskıyı da alan okuyucular, 2008-2015 yıllarına ait yargı kararları  koleksiyonuna sahip olacaktır.

  Yargıtay’da 11 olan ceza dairesi sayısı ilkin 15’e daha sonra da 23’e yükselmiştir. Daire sayısındaki artış, kararların çeşitlenmesine, bir o kadar da farklı ve çelişkili olmasına neden olmuştur.

  Okuyucuların bilmesi gerekir ki; aynı konuya ilişkin farklı dairelerin farklı kararları olduğu gibi aynı dairenin de farklı kararları mevcuttur. Örneğin ikinci kez mükerrirlik konusunda daireler arası görüş farklılıkları bulunmaktadır. 1. Ceza Dairesi, ilk suçun ve ikinci suçun 765 sayılı Kanun döneminde verilmiş olmasını yeterli kabul ederken diğer daireler ilk suç 765 sayılı Kanun döneminde işlenmiş olsa bile ikinci ve üçüncü suçun 5237 sayılı Kanun döneminde işlenmiş olması şartını aramaktadır. Bundan başka 3. Ceza Dairesi, ilamda 2. kez mükerrirlik kararının yer almasını zorunlu görmemekte, infaz aşamasında ikinci kez mükerrirlik kararı alınıp, buna göre infaz yapılabileceğini kabul etmekte, diğer daireler ise ilamda açıkça 2. kez mükerrirlik kararı verilmemişse, cezanın 2. kez mükerrirlere özgü infaz rejimine göre çektirilemeyeceği görüşündedir. Bunun gibi bazı daireler, akıl hastası çocuk hakkında 5395 sayılı Kanun’a göre çocuklara özgü güvelik tedbiri uygulanması gerektiği görüşünde iken bazı daireler ise akıl hastalarına mahsus güvenlik tedbiri uygulanması gerektiğini düşünmektedir.

  Okuyucunun, aynı hukuki konuya ilişkin kararlarda farklılıkları ve bunların gerekçelerini bilmesi için, farklı kararlara da yer verilmiştir.

  Kitabın sonunda, Yargıtay ceza daireleri arasındaki son iki işbölümüne yer verilmiştir. Bu işbölümü, hangi dairenin hangi suçta bir genel hüküm maddesinin nasıl yorumladığına ilişkin arama yapmayı kolaylaştırmaktadır. Örneğin tefecilik suçunda zincirleme suç hükümlerinin uygulanıp uygulanmayacağını arayan okuyucu, suç, 5. iş bölümünde 4. Ceza Dairesinde, 6. işbölümünde 5. Ceza Dairesinde olduğu için bu daire kararlarına bakmalıdır.

  Çalışmamızda yer alan konulardan; 1-20. maddeler ile 35. madde Fatih Özaydın(18. Ceza Dairesi Tetkik Hakimi), 21-39. maddeler Cengiz Otacı (4. Ceza Dairesi Tetkik Hakimi), 40-53. maddeler Murat Öztekin (4. Ceza Dairesi Tetkik Hakimi), 54-73. Cengiz Otacı tarafından hazırlanmıştır.

  Çalışmamızın hukukçularımıza faydalı olması dileğiyle.

   

TCK Genel Hükümleri Yargıtay Yorumu Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.