Taşınır Satımında Ayıplı Mal Nedeniyle Tüketicinin Sözleşmeden Dönmesi

Adalet Yayınevi

Nalan Kahveci

130,00 TL
119,60 TL
%8 indirim
Kazancınız
:
10,40 TL
Taşınır Satımında Ayıplı Mal Nedeniyle Tüketicinin Sözleşmeden Dönmesi Hakkında Bilgiler
Türü: Ders Hukuku Kitapları
Sayfa Sayısı: 370
ISBN: 9786051464916
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2014
Nalan Kahveci
Nalan Kahveci
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Taşınır Satımında Ayıplı Mal Nedeniyle Tüketicinin Sözleşmeden Dönmesi Kısa Özet

    Tüketici satımlarında satıcının ayıptan sorumluluğu, tüketicinin korunması konusunda en önemli hukuki kurumlardan biridir. Tüketici ayıplı mal teslimi durumunda, değiştirme, onarım, bedel indirimi ve dönme hakkı şeklindeki seçimlik haklara ve bu haklarla birlikte veya tek başına tazminat isteme hakkına sahiptir; Kanunda öngörülen sınırlamalar çerçevesinde bu haklardan dilediğini seçebilir.

    Ayıplı ifa durumunda tüketiciye tanınan seçimlik hakların amacı, ayıplı mal teslimi sebebiyle bozulan denklik ilişkisinin yeniden sağlanmasıdır. Çünkü satım sözleşmesinde kararlaştırılan bedel, ayıpsız bir mal için belirlenmiştir. Dönme hakkı da denklik ilişkisinin yeniden kurulmasına hizmet eder ancak bu hak, gerek hukuki niteliği gerekse sonuçları bakımından özel bir öneme sahiptir. Zira dönme hakkının amacı, sözleşme öncesi durumun yeniden sağlanmasıdır.

    Sözleşmeden dönme, ayıp sebebiyle ortaya çıkan problemi, satım sözleşmesinin amacını tamamen ortadan kaldırarak bertaraf ettiği için, sözleşme hukuku açısından istenen bir çözüm değildir. Bu sebeple dönme hakkının kullanılması, çeşitli yöntemlerle sınırlandırılmaktadır. Tüketici satımında gerek ayıplı ifanın gerekse dönme hakkının sahip olduğu önem dikkate alınarak, çalışmanın konusu -Taşınır Satımında Ayıplı Mal Sebebiyle Tüketicinin Sözleşmeden Dönmesi- olarak belirlenmiştir. Bu arada dönme hakkının diğer haklarla ilişkisi de çalışmada inceleme konusu yapılmıştır.

  • 1. Hamur

Taşınır Satımında Ayıplı Mal Nedeniyle Tüketicinin Sözleşmeden Dönmesi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.