sadsad x
asdasd
72,00 TL
51,84 TL
%28 indirim
Kazancınız
:
20,16 TL
Tanrı Piyasası Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Politika Siyaset Bilim ve Siyaset Tarihi Kit
Sayfa Sayısı: 248
ISBN: 9786055513641
Kapak: Ciltsiz
Meera Nanda
Meera Nanda
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Tanrı Piyasası Kısa Özet

  Sekülerlik Tartışmaları ve Neoliberalizm Hindistan`ı Nasıl Daha Hindulaştırıyor.

  Tanrı Piyasası, ekonomisi günden güne büyüyen günümüz Hindistan`ında etkisi giderek artan "devlet-ibadethane ortaklığı"nın bir sonucu olarak, özellikle "üst orta-sınıflar" arasında yükselişe geçen Hinduizm`in etkilerini ve yapısını ele alıyor. Modernist yaklaşımın "gelir ve refah seviyesi yükseldikçe insanların düşünüş tarzının daha rasyonelleştiği ve daha sekülerleştikleri (laikleştikleri)" tezi özellikle 1990`lar sonrası neoliberal dönemde tersine dönmüş durumda. Bu kitapta öncelikle bunun nedenleri Hindistan örneğinden yola çıkılarak araştırılıyor. Diğer yandan da günümüzdeki "sekülerlik tezleri" ele alınarak, son dönem tartışmaları ışığında "nasıl bir sekülerlik" tartışmasına yönelik bir çerçeve sunuluyor.

  Meera Nanda`nın çarpıcı bir dille kaleme aldığı Tanrı Piyasası, din-devlet işbirliği tarafından üretilen "yeni tanrılar"ı, adeta bir sektör haline getirilen inançları ve buna bağlı olarak toplumdaki etkisi her geçen gün artan bir "Hindu algısı"nın Devlet-İbadethane Ortaklığı ile nasıl beslendiğini gözler önüne seriyor. Tanrı Piyasası, Hinduizm`in hem dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan`daki ekonomik ilişkiler aracılığıyla nasıl pazarlandığını araştıran hem de dünyadaki din-devlet-küresel sermaye üçgenine farklı bir bakış açısı sunan bir rehber niteliğinde.

  Yazar, tarihçi, filozof ve bilimci olan Meera Nanda, Indian Institute of Science Education and Research-Mohali`de bilim tarihi dersleri vermektedir ve Yeni Delhi`deki Jawaharlal Nehru Üniversitesi`nin bir üyesidir.

Tanrı Piyasası Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.