Suriye İçin Savaş 1918-1920

Tarih ve Kuram Yayınevi

John D. Grainger

200,00 TL
134,00 TL
%33 indirim
Kazancınız
:
66,00 TL
Suriye İçin Savaş 1918-1920 Hakkında Bilgiler
Türü: Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 320
ISBN: 9786059833141
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2015
satis-icon
Satış Rakamları 13 adet satılmıştır.
John D. Grainger
John D. Grainger
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Suriye İçin Savaş 1918-1920 Kısa Özet

  İngiliz akademisyen, askeri savaş tarihi konusunda uzman, John D. Grainger`in "Suriye İçin Savaş" kitabı yayınlandığında, hem İngiliz akademik camiasında, hem de basında ve kamuoyunda önemli bir tartışmaya yol açtı. Sebebi ise Grainger`in "Ermeni Soykırımı" iddialarını kabul etmemesiydi. 

  "Suriye İçin Savaş" günümüz Suriye savaşını ve iç savaşını anlatmıyor, 1. Dünya Savaşı dönemini inceliyor. Kitap her ne kadar askeri tarih kitabı olsa da, bugünkü Suriye savaşının temellerinin daha o günlerde atıldığını, İngiliz-Fransız rekabetini, Osmanlı`nın ve Türklerin Suriye`den sürülüşünü, Suriye`nin bugünkü parçalı yapısının daha o günlerde nasıl oluştuğunu göreceksiniz.

  Grainger, daha önce yayınlanan "Filistin İçin Savaş" kitabının devamı niteliğindeki bu kitabında, Kudüs`ün düşmesinden Şam`ın düşüşüne kadar olan süreyi, neredeyse gün gün ve cephe cephe ayrıntılarıyla inceliyor.

  Türk okuru için özellikle ilginç tarafı ise, Suriye cephesindeki Limon Van Sanders kumandasını, Enver Paşa`nın Genel Kurmay stratejilerini, Cemal Paşa`nın alandaki idaresini ve elbette Mustafa Kemal`in İngilizlerle bu cephedeki çarpışmalarını, İngilizlerin gözünden okuyabilmek.

  Ortadoğu`da sınırlar yeniden çizilirken, askeriyeden hariciyeye, politikacıdan gazeteciye, akademisyenden öğrenciye, mutlaka okunması gereken bir kitap.

 • 2. Hamur

Suriye İçin Savaş 1918-1920 Hakkında Yorumlar