Suçtan Kaynaklanan Malvarlığı Değerlerini Aklama Suçu

Adalet Yayınevi

Kerim Çakır

581,00 TL
540,33 TL
%7 indirim
Kazancınız
:
40,67 TL
Suçtan Kaynaklanan Malvarlığı Değerlerini Aklama Suçu Hakkında Bilgiler
Türü: Akademik Kitaplar
Sayfa Sayısı: 465
ISBN: 9786052642887
Kapak: Ciltli
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2023
Kerim Çakır
Kerim Çakır
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Suçtan Kaynaklanan Malvarlığı Değerlerini Aklama Suçu Kısa Özet

  Bilindiği gibi suçlar, farklı amaçlar doğrultusunda işlenir. Bu amaçlardan biri de ekonomik menfaat elde etmektir. Kişilerin suç işlemeyi kazanç kaynağı olarak görmesiyle birlikte, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerleri ekonomik düzene zarar vermeye başlamıştır. Elde edilen menfaatin kaynağının meşru gösterilmesi ve bu durumdan kamu otoritelerinin haberdar olmaması için suç gelirleri, aklama yöntemlerinden biri ile ekonomik düzene dahil edilmektedir.

  İşte bu suç gelirlerinin yasallaştırılması, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 282 nci maddesi ile suç sayılmış ve bu eylemleri gerçekleştirenlerin cezalandırılacağı öngörülmüştür. Bu hüküm esas alınarak hazırlanan çalışmamız iki bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır.

  Birinci bölümde; aklama suçuna ilişkin kavramlar, suçun tarihçesi, aklamanın aşamaları, yöntemleri, aklama suçu ile mücadele amaçlı kuruluşlar incelenmiş, uluslararası hukukta yapılan düzenlemelere yer verilmiş ve suçun bağlantılı olduğu alanlar ele alınmıştır. Bu kapsamda, güncelliğine ve sık başvurulan bir yol olmasına binaen ikinci baskıda kripto paraların aklama yöntemi olarak kullanılması kapsamlı bir biçimde izah edilmiştir. Ayrıca bu baskıda terörizmin finansmanı suçu ile aklama suçu arasındaki ilişkiye dair açıklamalar da genişletilmiştir.

  İkinci bölümde ise suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama suçunun 4208 s.lı “Karaparanın Aklanmasının Önlenmesine, 2313 Sayılı Uyuşturucu Maddelerin Murakebesi Hakkında Kanunda, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda Ve 178 Sayılı Maliye Bakanlığının Teşkilat Ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile mukayesesine, suç tipinin mukayeseli hukuktaki durumuna, diğer kanunlarda yer alan benzer hükümler ile TCK’da düzenlenen benzer suç tipleri arasındaki farklara temas edilmektedir.

  Çalışmayı ikinci baskıya hazırladığımız süreçte TCK’nın 282 nci maddesindeki suçla benzer suçlar kapsamında incelediğimiz 5549 s.lı “Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun”da çok sayıda değişiklik olmuş, özellikle 14.4.2016 t. ve 6704 s.lı Kanun ve 27.12.2020 t. ve 7262 s.lı Kanun’la aklama suçuna ilişkin düzenlemeler yapılmıştır. İkinci bölümde bu değişiklikler esas alınarak çalışmamız güncellenmiştir. Yine burada, aklama suçuyla korunan hukuki değer ve suçun unsurları ayrı ayrı incelenmektedir. Bu bölümde son olarak, aklama fiillerinin işlenmesine iştirak etmeksizin, suçun konusunu oluşturan malvarlığı değerlerini satın alma, kabul etme, bulundurma veya kullanma suçu (TCK m. 282/2) hakkında bilgi verilmektedir. Sonuç kısmında ise konunun genel hatlarıyla değerlendirilmesi ve suç gelirlerinin aklanmasıyla daha etkin bir mücadele için yapılması gerekenlere ilişkin görüşler yer almaktadır.

 • 1. Hamur

Suçtan Kaynaklanan Malvarlığı Değerlerini Aklama Suçu Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.