sadsad x
asdasd
30,00 TL
23,10 TL
%23 indirim
Kazancınız
:
6,90 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Sözden Yazıya Zazaca Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 360
ISBN: 9786058072985
Kapak: Ciltsiz
Okan Alay
Okan Alay
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Sözden Yazıya Zazaca Kısa Özet

    Ulus devlet inşasının en önemli sonuçlarından biri, toplumun çokdilli ve çokkültürlü yapısı üzerinde ürettiği baskı olmuştur. Tekçi ve merkeziyetçi dil-kültür politikaları, bu coğrafyada yaşayan birçok dil ve kültürün kendini ifade etmesi ve geliştirmesi önünde engel teşkil etmiştir. Özellikle de modernleşme sürecinde gerekli kurumlarını oluşturamamış topluluklar söz konusu süreçten en olumsuz şekilde etkilenmişlerdir.

    Zazaca merkeziyetçi dil ve kültür politikalarından olumsuz etkilenmekle birlikte direnç göstererek varlığını sürdürmüştür. Kuşkusuz bunda en önemli kaynak, Zazaca’nın yine kendi sözlü edebiyat birikimi olmuştur. Zazaca araştırmacılarının çoğu önce sözlü edebiyat materyallerini toplamış ve bu materyalleri yazıya geçirmiştir. Dergilerle başlayan bu süreç yayınevlerinin kurulması ile birlikte Zazaca yazılmış halk edebiyatı ürünleri, şiir, öykü, derleme, deneme ve roman gibi edebi eserlerin kitap olarak okurla buluşmasıyla devam etmiştir. Bugün artık hatırı sayılır bir Zazaca edebiyattan bahsetmek mümkündür.

    Bu çalışmanın amacı bu değerli birikimi akademisyenlere, araştırmacılara, öğrencilere ve Zazaca bilmeyen edebiyat ve kültür sevenlere tanıtmak, özellikle de Zazaca okuyamayan Zazaları, Zazaca’nın bu edebi birikiminden haberdar etmektir.

Sözden Yazıya Zazaca Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.