sadsad x
asdasd

Sovyetlerden Rusya Federasyonu'na Kapitalist Kuşatma

IQ Kültür Sanat Yayıncılık

Filiz İrge

45,00 TL
38,25 TL
%15 indirim
Kazancınız
:
6,75 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Sovyetlerden Rusya Federasyonu'na Kapitalist Kuşatma Hakkında Bilgiler
Türü: Dünya Siyaseti ve Politikası Kitapları
Sayfa Sayısı: 336
ISBN: 9799752550628
Kapak: Ciltsiz
Filiz İrge
Filiz İrge
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Sovyetlerden Rusya Federasyonu'na Kapitalist Kuşatma Kısa Özet

    ABD, etkisini yitirmeye başladığı 1980`li yılların ortalarından itibaren "Stratejik Savunma İnisiyatifi" olan "Yıldız Savaşları" projesini geliştirmiş olup, SSCB`yi her alanda rekabete sürükleyerek, askeri harcamalarını arttırmaya zorlamıştır. Aslında buradaki amaç, Sovyetler`i ekonomik olarak zayıf düşürmekti. Nitekim bu savaşın sonlarında, SSCB`nin çözüldüğüne tanık olunacaktır.

    Ancak diğer taraftan Sovyetler`İn dağılışı ile ortaya çıkan yeni paylaşım savaşları, Doğu Bloku`na karşı önceleri kurulmuş olan ittifakı dağıtmıştır. Aslında kapitalist güçler arasında paylaşım için rekabet daima mevcuttu. Ama Sovyetler`in dağılışı bunu su yüzüne çıkardığı gibi hızlandırmış da olacaktı.

    İki kutuplu soğuk savaş ortamının dünyası yerini artık, bölgesel çatışmaların alevlendiği ve "ötekinin" olduğu gibi pek de kolay tanımlanamadı bir ortama bırakıyordu. Bu yeni durumda uluslar arası istikrar bölgesel, devlet-içi, etnik çatışmalardan büyük zarar görecekti. Egemen devletlerin dağılması, parçalara ayrılması, Uluslararası barışa ve güvenliğe ciddi bir biçimde tehlike oluşturmayı bugün de sürdürmektedir.

Sovyetlerden Rusya Federasyonu'na Kapitalist Kuşatma Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.