sadsad x
asdasd

Sosyalizm Biliminin Yenilenmesi - Üç Tarihsel Anıt - 1

Canut Yayınları

Gao Fang

27,00 TL
21,06 TL
%22 indirim
Kazancınız
:
5,94 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Sosyalizm Biliminin Yenilenmesi - Üç Tarihsel Anıt - 1 Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Sosyoloji Kitapları
Sayfa Sayısı: 346
ISBN: 9786059914215
Kapak: Ciltsiz
Gao Fang
Gao Fang
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Sosyalizm Biliminin Yenilenmesi - Üç Tarihsel Anıt - 1 Kısa Özet

    Gao Fang, Çin’de sosyalizm araştırmalarının bilimsel bir nitelik kazanmasına büyük katkıda bulunmuş önde gelen araştırmacılardan biridir. Bu kitap, Gao Fang’ın son 30 yıl içinde yazdığı kitap ve makalelerinden oluşan bir antolojiyi içermektedir. Yayınevimiz kitabın hacmi nedeniyle bu kitabı 2 cilt olarak yayınlamayı planlamıştır. Gao Fang, yenilikçi ve cesur görüşleri ile dikkati çeken bir araştırmacı olarak, sosyalizm biliminin bugüne değin, birbirini izleyen üç büyük tarihsel aşama kaydetmiş olduğunu tartışmaktadır. İkinci ve üçüncü aşamalar bir yandan bir önceki aşamayı yaratıcı bir biçimde miras almış, diğer yandan da sosyalizmin hazinesine yeni içerikler katmışlardır. Her bir aşama sosyalist öznelerin düşünsel ve pratik arayışlarının kolektif bir ürünü olmakla birlikte, öne çıkan sosyalist liderlerin bu aşamalarda ayırt edici nitelikte önemli katkıları olduğunu biliyoruz. Söz konusu sosyalist liderler arasında Marx, Engels, Kautsky, Liebneckt, R.Luxemburg, Lenin, Martov, Dimitrov, Stalin, W. Ulbricht, Ho Şi Minh, Mao Zedung, Kim İl Sung, Fidel Castro, Tetsuzo Fuwa, Deng Xiaoping ve diğer nicelerini sayabiliriz.

    1898-1921 yılları arasında oluşan Leninizm, sosyalizm biliminin ikinci tarihsel sıçramasını gerçekleştirmiş, Sovyet ve dünya sosyalizmi pratiğine büyük bir etkide bulunmuştur. Lenin’in erken yaştaki ölümü, onun kapitalizmin zayıf, buna karşın prekapitalizmin ve despotizmin güçlü olduğu ülkelerde sosyalizmin kuruluşu ile ilgili başlatmış olduğu önemli teorik arayış ve açılımların yarı yolda kalmasına yol açmış, bu sorunun çözümü diğer liderlerin ve gelecek kuşakların çabalarını gerekli kılmıştır. Bu sorun üzerine Stalin’in önderliğinde oluşturulan çözüm ve sosyalist sistem, bir dizi önemli başarılar kazanmasına ve 2. Dünya Savaşı’ndan sonra tüm dünya ölçeğinde yaygınlaşıp benimsenmesine karşın, daha sonra birçok ülkenin pratiğinde yürütülemez ve işlemez hale gelmiştir. Üstelik Stalin’in kurduğu sistemin reforma tabi tutulmasının da oldukça zor olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle 1960’ların sonlarından itibaren yeni arayışlar ve mevcut sistemin nasıl reforma tabi tutulacağı sorunu karşımıza çıkmıştır.

    Gao Fang’a göre sosyalizm bilimindeki sıçramalar ile dünyadaki bilimsel ve teknolojik devrimler arasında yakın içsel bağlantılar bulunmaktadır. Sosyalist teoride Marx’tan itibaren yaklaşık 130 yıl boyunca belirli bir bölgedeki tek bir ülkenin dünya devriminin merkezi olarak görüldüğü bir dünya devrimi teorisi hakim olmuştur. Deng Xiaoping’in getirdiği teorik açılım ilk defa çok merkezli bir dünya devrimi yaklaşımıyla, her bir ülkenin sosyalistlerinin ve halklarının kendi öz-inisiyatiflerini öne çıkarmıştır. 1980’lerde Deng Xiaoping’in ortaya koyduğu çeşitli sistematik düşünceler aynı zamanda, Çin gibi geri kalmış ülkelerde sosyalizmin nasıl inşa edileceğine dair bir takım çözülmemiş sorunları çözmüş, ardından 1990’larda Vietnam ve Küba bu sorunu çözmek için çeşitli arayışlara girişmişlerdir. Gao Fang, bu kitapta sosyalizmin bir dizi sorununu ve bugünkü kapitalizmin yeni niteliklerini tartışmakta, dünyadaki mevcut sosyalist akımları 9 parça olarak sınıflandırmayı önermektedir. Bilimsel sosyalizm, Demokratik sosyalizm, Ulusal sosyalizm, Ekolojik sosyalizm, Troçkist sosyalizm, *sol  komünist* sosyalizm, Anarşist sosyalizm, Batılı akademisyenlerin sosyalizmi ve günümüzün yeni Ütopik sosyalizmi. Okuyucular, dünya sosyalizminin yeni bir yükselişin arifesinde bulunduğu bugünkü koşullarda, bu kitabın okuması üzerinden sosyalizmin geçmişi, bugünü ve geleceği hakkında etkili bir tartışmaya tanık olacaklardır.

Sosyalizm Biliminin Yenilenmesi - Üç Tarihsel Anıt - 1 Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.