sadsad x
asdasd

Sosyal Hizmeti Yeniden Düşünmek

Nika Yayınevi

Tahir Emre Gencer

44,00 TL
33,44 TL
%24 indirim
Kazancınız
:
10,56 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Sosyal Hizmeti Yeniden Düşünmek Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Sosyoloji Kitapları
Sayfa Sayısı: 272
ISBN: 9786059386197
Kapak: Ciltsiz
Tahir Emre Gencer
Tahir Emre Gencer
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Sosyal Hizmeti Yeniden Düşünmek Kısa Özet

  Son yıllarda, Türkçeye tercüme edilen sosyal çalışma kitaplarının sayısındaki artışla birlikte yayın ihtiyacının karşılandığına dair düşünceler gelişmiş olsa da, bu konudaki temel gereksinimlerin yerel, kültürel ve eleştirel bilgiyi temel alan özgün çalışmalar ile karşılanabileceği aşikârdır. Kuşkusuz, bu noktada, sosyal çalışmayı ortaya koyan, öğreten ve temsil eden kaynakların yerel dokuya, yerel özelliklere ve yerel bilgiye duyarlı biçimlerde oluşturulması akademik ve mesleki temel bir gereksinimdir. Sosyal çalışma alanında, yerel bilgiyi içeren ve özgün nitelikteki yayınlara duyulan ihtiyaç, bu kitabın oluşturulma fikrine ve sizlere ulaşmasına vesile olmuştur.

  Sosyal çalışmanın eğitim, bilim, meslek, uygulama, etik, dil, yönetim ve sosyal politika gibi temel konularını üç ana bölümde ele alan bu kitap, meslek elemanları, akademisyenler, yöneticiler ve lisans ile lisansüstü öğrencilerin faydalanabileceği, yerel özellikleri içeren özgün ve eleştirel çalışmaları içermekte, aşağıdaki sorular çerçevesinde tartışmalar yürütmektedir.

  Türkiye’de sosyal çalışmanın bilim ve meslek yönünün gelişmesi nasıl gerçekleşmiştir? Bilimselleşmenin ve meslekleşmenin gereksinimleri, önündeki engeller ve çözüm önerileri nelerdir?

  Türkiye’de sosyal çalışma eğitimi son yıllarda hangi politik saiklerle hormonlu büyüme sürecine girmiştir? Sosyal çalışmanın eğitim bilimi ile ilişkisinde göz ardı edilen kritik noktalar nelerdir?
  Türkiye’de sosyal çalışma bilgisinin oluşumu ve aktarımında dil, kültür, söylem ve çevirinin önemi nedir?

  Sosyal çalışmanın bilim ve uygulamadan gelen gücü eleştirel açıdan nasıl yorumlanabilir?
  Sosyal çalışmacıların etik sorumlulukları nelerdir? İncinebilir bireyleri güçlendirmeyi ve özgürleştirmeyi hedefleyen sosyal çalışmanın ve meslek elemanlarının kendi kuşatılmışlığı nasıl özgürleştirilebilir?

  Yönetim yaklaşımları içerisinde sosyal hizmet yönetiminin yeri nedir? Yeni kamu yönetimi anlayışı sosyal hizmet yönetiminde neleri değiştirmiştir? Türkiye’de sosyal hizmetlerin örgütsel gelişimi nasıl gerçekleşmiştir?

  Türkiye’de benimsenen sosyal politika yaklaşımıyla sosyal hizmetlerin niteliği arasında nasıl bir bağlantı bulunmaktadır? Türkiye’deki sosyal politika anlayışı hangi sosyal refah modeli kapsamında değerlendirilebilir?

Sosyal Hizmeti Yeniden Düşünmek Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.