Sormagir Sokak`tan Başkurt Sokak`a - İstanbul`da Sosyal Dönüşümün Sokak İsimlerine Yansıması

Doğu Kitabevi

Hayati Tüfekçioğlu

200,00 TL
140,00 TL
%30 indirim
Kazancınız
:
60,00 TL
Sormagir Sokak`tan Başkurt Sokak`a - İstanbul`da Sosyal Dönüşümün Sokak İsimlerine Yansıması Hakkında Bilgiler
Türü: Sosyoloji Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 152
ISBN: 9786257089579
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2021
Hayati Tüfekçioğlu
Hayati Tüfekçioğlu
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Sormagir Sokak`tan Başkurt Sokak`a - İstanbul`da Sosyal Dönüşümün Sokak İsimlerine Yansıması Kısa Özet

    İstanbul’da son derece hızlı ve büyük bir değişim yaşanmaktadır. Şehir dokusuna da yansıyan bu hızlı değişim, çoğu zaman eskiye dair bir iz bile bırakmamaktadır. Aynı değişim sokakların yapısına ve fonksiyonuna da yansımaktadır. Elinizdeki araştırmada, İstanbul’da yaşanan değişimin sokaklara ve sokak isimlerine ne ölçüde yansıdığı ele alınmış ve sokak isimlerinden yola çıkılarak bu büyük sosyal değişimle ilgili kimi ipuçları yakalanmaya çalışılmıştır.

    Çalışmada üzerinde durulmuş ikinci bir önemli nokta da bu isimlerin ne kadar sık değiştiği konusudur. Eski isimler ne ölçüde ve nasıl korunabilmektedir; sözgelişi 100 sene önceki isimler hâlâ bilinmekte ve kullanılmakta mıdır? Eğer sokak isimleri sık değişiyor ise bunun sebebi nedir? Bu değişme Türk toplum yapısının özelliklerinden mi kaynaklanmaktadır? Sokak isimleri konusundaki değişim Türkiye’nin girdiği hızlı değişimle ne ölçüde ilgilidir?
    Elinizdeki çalışma, İstanbul’la ilgili eski, ara ve yeni olarak isimlendireceğimiz üç dönemi temsil ettiği düşünülen ve her birinde farklı özelliklerde sokak isimleri bulunan üç pilot bölgede (Cihangir, Fındıkzade, Pendik) gerçekleştirilmiş bir saha araştırmasına dayanmaktadır.

  • 2. Hamur

Sormagir Sokak`tan Başkurt Sokak`a - İstanbul`da Sosyal Dönüşümün Sokak İsimlerine Yansıması Hakkında Yorumlar