Sivil Toplum ve Dış Politika Yeni Sorunlar Yeni Aktörler

Bağlam Yayınları

Semra Cerit Mazlum

170,00 TL
139,40 TL
%18 indirim
Kazancınız
:
30,60 TL
Sivil Toplum ve Dış Politika Yeni Sorunlar Yeni Aktörler Hakkında Bilgiler
Türü: Sivil Toplum Kuruluş Kitapları
Sayfa Sayısı: 327
ISBN: 9789758803712
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2006
Semra Cerit Mazlum
Semra Cerit Mazlum
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Sivil Toplum ve Dış Politika Yeni Sorunlar Yeni Aktörler Kısa Özet

    Uluslararası ilişkiler, Soğuk Savaş sonrasında yeni sorunlar ve bu sorunları dillendiren, bazen de taraf olan yeni aktörlerle tanıştı: Sivil Toplum Kuruluşları.

    Daha önce dikkate alınmayan ya da etkileri marjinal kabul edilen hükümet dışı aktörler uluslararası siyaset sahnesinde daha sık ve etkili biçimde görünür oldu. Bu yeni aktörlerden bazıları bildik söylemleri ve yaklaşımları aşan eleştirel bir üslup geliştirdiler. Dıştan içe, içten dışa siyasete katılan bu aktörler çoğalırken, yerel bölgesel ve küresel süreçler arasında da yeni bağlar kurdular. Düşünce, kimlik, özel sektör, çevre ve kadınlar/gençler örgütlendi ve örgütlenmeye devam ediyorlar. Bu şekilde, eskiden ihmal edilen ya da anlaşılamayan pek çok sorun günümüzde siyasallaşıp uluslararası ilişkiler ve dış politika gündemine taşındı.

    Uluslararası ilişkilere dair çoklu müdahaleleri/katılımları ve özelde Türk dış politikasına STK katılımını anlamaya, kavramsallaştırmaya çalışan bu kitap, uluslararası ilişkilere dahil olan yeni aktörleri, bu aktörlerin stratejilerini, kullandıkları mekanizmaları, gündeme getirdikleri konuları ve yeni dış politika yapma yöntemlerini ele almaktadır. STK`ların dış politika alanındaki etkinliğini incelemek, Türkiye`nin yeni dönem dış politikasını anlamak için bir gerekliliktir. Toplumun dış politikaya daha açık bir ifadeyle dünya siyasetine eklemlenmesinin yollarından birini değişik açılardan ele alan bu kitap hem sivil toplum çalışmalarına hem de dış politika incelemelerine yeni bir bakış sunuyor. Bu özelliği ile elinizdeki kitap akademisyenleri, STK`ları, öğrencileri ve dış politikaya ilgi duyan okuyucuları henüz fazlaca üzerinde çalışılmamış ve tüketilmemiş bir alana ve bu alanı tartışmaya davet etmektedir.

  • 2. Hamur

Sivil Toplum ve Dış Politika Yeni Sorunlar Yeni Aktörler Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.