Sınıflar Üzerine Tartışmalar

Nota Bene Yayınları

Erik Olin Wright

310,00 TL
238,70 TL
%23 indirim
Kazancınız
:
71,30 TL
Sınıflar Üzerine Tartışmalar Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Sosyoloji Kitapları
Sayfa Sayısı: 424
ISBN: 9786052036099
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2017
satis-icon
Satış Rakamları 5 adet satılmıştır.
Erik Olin Wright
Erik Olin Wright
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Sınıflar Üzerine Tartışmalar Kısa Özet

  Sınıflar, açımlamasındaki duruluğu, araştırmaya yönelimi ve sosyolojik teori ve bulguların siyaset, tarih ve felsefeyle olan geniş ilişkisine gösterdiği ilgiyle sivrilmişti. Bu nitelikler elinizdeki derlemede de bulunmaktadır. Sınıflar’ı okumamış olan ya da ona dair hafızalarını tazelemek isteyen okurlar, onun başlıca tezlerini Birinci Bölüm’de özet olarak bulacaktır.

  Siyasal partilerin, sendikaların ya da mücadele örgütlerinin tümü de içinde işgördükleri bir toplum haritasına gerek duyarlar ve bugün toplumsal farklılaşmanın ve eşitsizliğin sürüp gitmesi kadar tartışmalı pek az mesele söz konusudur. Toplumsal dönüşüm arayışında olanlar hangi müttefikleri arayabilirler ve toplumsal ilişkilerin hâkim örüntüsüne meydan okunduğunda hangi çıkarlar söz konusudur? *Sınıflar Üzerine Tartışmalar*a katkıda bulunanlar mevcut sosyolojik modellerin yeterliliğiyle olduğu kadar bu meselelerle de ilgilenmektedirler.

  Wright’ın orijinal eseri, sınıf teorisini tarihsel gelişmeyle ve değişik ana toplumsal sınıfların farklı çıkarları, bakış açıları ve potansiyeliyle ilişkilendirmek üzere Marksist ve Weberci fikirlerden yararlanmıştır. Bireylerin yalnızca bir toplumsal sınıfa uygun düşmek zorunda olmadıkları ve bazılarının kendilerini farklı sınıfsal konumların kesişmesinde bulduğu aslında bir dizi ‘çelişkili sınıfsal mevki’nin olduğu konusundaki ısrar, Wright’ın en orijinal algılayışlarından birini oluşturmaktadır.Wright, bu verimli düşünceyi, elinizdeki kitabın Sekizinci Bölümü’nde üstüne basılarak yeniden formüle edilmiş olarak sürdürmektedir.

  *Sınıflar Üzerine Tartışmalar*, aynı zamanda ön-kavramları yeniden inceleme ve argümanı empirik testlere tabi tutma yönünde bir istekliliğin de söz konusu olduğu akademik -ve politik- bir tartışmanın örneğidir.

 • 2. Hamur

Sınıflar Üzerine Tartışmalar Hakkında Yorumlar