Saygun Yaklaşımıyla Armoni Eğitimi

Pan Yayıncılık

Ali Yunus Gencer

225,00 TL
159,75 TL
%29 indirim
Kazancınız
:
65,25 TL
Saygun Yaklaşımıyla Armoni Eğitimi Hakkında Bilgiler
Türü: Müzik Eğitimi Kitapları
Sayfa Sayısı: 224
ISBN: 9786059646802
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2021
satis-icon
Satış Rakamları 29 adet satılmıştır.
Ali Yunus Gencer
Ali Yunus Gencer
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Saygun Yaklaşımıyla Armoni Eğitimi Kısa Özet

  Bu kitap Volkan Barut`un hayatının son döneminde hazırlamaya başladığı bir Armoni Eğitimi çalışmasıdır. Yakalandığı hastalık yüzünden yarım kalan çalışma son öğrencilerinden A. Yunus Gencer, Erkan Çavdaroğlu ve Sercan Büyükedes tarafından tamamlanmıştır.
  Kitap oluşturulurken Volkan Barut`un öğretmeni Ahmet Adnan Saygun`un eğitim yöntemleri ve bestecilğe olan bakış açısı temel alınmıştır. Yazarlar bir ödev kitabı yazmaktan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışmıştır, zira armoni ödevi kitapları boldur. Dolayısıyla, burada armoninin temel prensipleri üzerine bilgi verilirken, öğrencinin iç duyuşunun nasıl ve hangi yöntemle gelişebileceği üzerinde durulmuştur. Yüzyıllar boyunca tarihte yer edinmiş önemli eserlerin yıkılmadan nasıl uzun süre ayakta durduğunu anlamak ve bu eserler üzerinde analizler yapıp kişilerin kendi müzikal dünyalarında sağlam bir temel oluşturmak amaçlanmıştır.
  Volkan Barut`un kendi derslerinde yaşadığı deneyimler ışığında eski/yeni tüm müziklerde ayakları yere basan çalışmaların nasıl ve hangi yollarla yazılabileceği konusunda yol göstericidir bu kitap. "Müzik hangi etmenlerden oluşur?" sorusuna tarih içinde çeşitli yanıtlar bulunabilir. Bu kitabı da kendi anlattığı dönemler içinde anlamak ve bahsedilen konuları en yenilikçi alana bile uygulamak mümkündür.
  Dönem, stil gibi konularda ayrım yapmayan yaklaşımıyla Batı müziği türleri üzerinde bağ ve etkili bir hâkimiyet kurabilen Volkan Barut`un şu sözleri sanırız kitabı özetlemeye yetecektir:

  "Ben yargıda bulunmadan önce anlamaya çalışıyorum. Sizler de eski veya yeni bir müzik dinlediğinizde önce iyice anlamaya çalışın! Neyin güzel neyin çirkin olduğunu sorarsanız, ben sadece eskiye bakıp hangi müziklerin neden kalıcı olduğunu düşünürüm. Sizler istediğiniz yoldan gitmekte özgürsünüz. Tarih, hangi müziğin kalıcı olacağını gösterecektir."

 • 1. Hamur

Saygun Yaklaşımıyla Armoni Eğitimi Hakkında Yorumlar