45,00 TL
37,35 TL
%17 indirim
Kazancınız
:
7,65 TL
Sağlık ve Reklam Hakkında Bilgiler
Türü: Sağlık
Sayfa Sayısı: 96
ISBN: 9786257606455
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2022
Merve Gençyürek Erdoğan
Merve Gençyürek Erdoğan
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Sağlık ve Reklam Kısa Özet

  Sagˆlık; *bir iyilik hali olarak* bireylerin hayata dair bas¸lıca temennilerinin odagˆındaki o¨nemli kavramlardan biridir. Genelleme yapılamayacak, son derece kis¸isel ve c¸ogˆunlukla mahremiyet gerektiren bir alandır. Gelis¸en teknoloji ile birlikte kullanıcılar, elektronik ortamda merak ettikleri ya da cevap aradıkları pek c¸ok konu ile ilgili sagˆlık ic¸erikli iletileri kolayca bulabilmektedirler. Ancak internet ortamında edinilen sağlık özelinde bilgilerin, kaynak güvenilirliği ve doğruluğu son derece önem taşıyan bir husustur.

  Tu¨rkiye’de ilgili yasal du¨zenlemeler geregˆi sagˆlık alanında reklam faaliyetleri yasaktır. Temelde; kamu sagˆlıgˆını koruma, haksız rekabeti o¨nleme ve insanların yanlıs¸ yo¨nlendirilmesinin o¨nu¨ne gec¸me gibi amac¸larla yapılan hukuki du¨zenlemeler, reklamcılık alanında *sagˆlık* ic¸erikli iletilerin hazırlanmasının o¨nu¨ne gec¸mis¸tir. Gec¸mis¸ten gu¨nu¨mu¨ze o¨zellikle geleneksel medya mecralarında dikkat edilen bu du¨zenlemelerin gelis¸en teknoloji, yaygınlas¸an internet kullanımı ve beraberinde yas¸anan denetim sorunu ile c¸es¸itli bic¸imlerde ihlal edildikleri go¨ru¨lmektedir.

  Elinizde bulunan bu kitap; dijital du¨nyada *sagˆlık* alanında reklam iletilerinin nasıl sunuldugˆunu, e-sagˆlık okuryazarlıgˆının o¨nemini ve internet kullanıcısı yu¨kseko¨gˆretim du¨zeyinde bireylerin sagˆlık ic¸erikli reklamları farkındalık du¨zeylerinin o¨lc¸u¨lmesi adına olus¸turulmus¸ bir aras¸tırmayı ic¸ermektedir. Ayrıca kitap, sagˆlık alanında Tu¨rkiye’de yu¨ru¨rlu¨kte olan ilgili yasal du¨zenlemeleri ic¸eren bir rehber niteligˆinde derlenmis¸tir.

  Egˆer bir sosyal medya kullanıcısıysanız ve uygulamanızda takip ettigˆiniz sagˆlık özelinde içerik paylaşan kişiler varsa, bu kitabı okuduktan sonra c¸ogˆunlukla farkında olmadan maruz kaldıgˆınız reklam ic¸eriklerinin, farkına varmaya başlayacaksınız.

 • 2. Hamur

Sağlık ve Reklam Hakkında Yorumlar