Roman Notları 2 Batı Çıkmazı

Bağlam Yayınları

Kemal Tahir

140,00 TL
114,80 TL
%18 indirim
Kazancınız
:
25,20 TL
Roman Notları 2 Batı Çıkmazı Hakkında Bilgiler
Türü: Türk Edebiyatı Romanları
Sayfa Sayısı: 448
ISBN: 9789757696162
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 1991
satis-icon
Satış Rakamları 7 adet satılmıştır.
Kemal Tahir
Kemal Tahir
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Roman Notları 2 Batı Çıkmazı Kısa Özet

    Tarihi ulusların kişiliklerinin, tutum ve davranışlarının yasalarını ortaya koyan bir alan biçiminde ele alan Kemal Tahir`in en büyük özlemlerinden birisi de, Osmanlı`nın büyük değişim depremlerine uğradığı on dokuzuncu yüzyıldaki serüvenini romanlaştırmaktı. Bu amaçla, büyük boyutlu bir nehir roman tasarlıyordu. Büyük romanında Batı Çıkmazı, Yıldız Alacası ya da Doğu Çıkmazı gibi adlarla, III. Selim`den II. Abdülhamid`e kadar uzanan geniş bir tarih kesitini yansıtmak istiyordu.
    Roman Notları`nın ikinci cildi olarak sunulan bu eser, ünlü romancının Batı Çıkmazı`nı dile getirme çabalarının tüm aşamalarını yansıtır. Yüzlerce sayfaya yayılan notlarda, on dokuzuncu yüzyılın Osmanlı sultanlarının yanı sıra, Alemdar Mustafa Paşa`dan Mithat Paşa`ya kadar yakın tarihe katılan bütün ilginç kişilikler de sürekli olarak kendi gerçek kimliklerine ilişkin sorgulamalardan geçirilirler. Kemal Tahir, o dönemle ilgili sayısız iç ve dış belge ve kaynağın eşliğinde böylece Batı önünde Doğu ya da Osmanlı sorununun trajik perde arkasını aralamaya çalışır. Bu arayış Doktor Münir gibi düşsel roman kahramanlarının katılmasıyla giderek acımasız bir tarih hesaplaşmasına dönüşür.
    Batı Çıkmazı`nın yazılmış bölümlerinin ilk kez okur önüne çıktığı Roman Notları 2, Türkiye`de roman araştırıcılarının yıllarca üstünde çalışmalarını gerektirecek olağanüstü zengin bir yazım çabasını sergiliyor

  • 2. Hamur

Roman Notları 2 Batı Çıkmazı Hakkında Yorumlar