Sıralama seçin
Toplam 10 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


Toplam 10 ürün görüntüleniyor.

Cin Ali Kitaplarının Yazarı Kimdir?

Cin Ali kitaplarının yazarı Rasim Kaygusuz’dur. Rasim Kaygusuz, 1910 yılında dünyaya gelmiştir. Uzun yıllar öğretmenlik ve yazarlık yapmıştır. 1944 yılında Hasanoğlan Köy Enstitüsü’ne başlamış, 1956 yılında ise Gazi Eğitim Fakültesi Pedagoji bölümünü bitirmiştir. 17 yıl boyunca ilkokul sınıf öğretmenliği yapmıştır. Öğretmenlik yaptığı süre içinde çocuklara okumayı nasıl daha rahat öğretebileceği konusunda araştırmalar yapmıştır. Sonrasında yaptığı çalışmaları bir kitap haline getirmeye karar vermiştir. 1968 yılında ilk kitabını yazmış ve adını Cin Ali koymuştur. Basılan ilk Cin Ali kitabı basit hikayeler, iki üç harflik sözcükler ve kısa hecelerden oluşmaktadır. Cin Ali çizimleri ise Selçuk Seğmen tarafından yapılmıştır. Bu çizimler 1990 yılında kadar aynı kalmıştır. 90’lı yıllarda ise Cin Ali’nin görünümü değiştirilmiştir. Cin Ali; papyonlu, kulağı çiçekli, siyah saçlı, belirgin yüzlü, fiyonklu ayakkabıları olan bir çocuk olarak resmedilmeye başlamıştır.

Rasim Kaygusuz, Cin Ali kitaplarını yazdığı süre boyunca hem öğretmenlik yapmaya devam etmiş hem de kitapları tanıtmak için okulları gezmiştir. Gittiği okullarda onu Cin Ali’nin babası olarak karşılamışlardır. Cin Ali kitapları, Rasim Kaygusuz’un daha önceden yazdığı Çözümlü Alfabe, Oyunla Okuma Öğretimi, Resimli ve Hareketli Fişler, Çarpma ve Sayma Öğretimi çalışmalarının tamamlayıcısı olmuştur. Cin Ali, kısa süre içinde tüm Türkiye’de okunmaya başlanmış, hatta televizyon ve gazetenin ulaşamadığı uzak köylere ulaşmıştır.

Cin Ali’nin maceralarının anlatıldığı bu kitaplar sayesinde çocuklar güvenli bir şekilde okuma yapmaktadır. Bu yüzden ebeveynlerin de onayını almıştır. 19 Mart 1973 tarihli ve 1738 sayılı Tebliğler Dergisi ile ilkokullara tavsiye edilmiştir.

Cin Ali Serisinde Hangi Kitaplar Bulunur?

Cin Ali serisi, 1970’li ve 1980’li yıllarda Türkiye’de, ilkokul öğrencilerine okumayı kolay öğretmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu seride çizgi kahraman Cin Ali, onun ailesi ve arkadaşlarının başından geçen olaylar anlatılmaktadır. Serinin ilk kitabının ardından kaleme alınan her kitap bir öncekinden daha zor olarak hazırlanmıştır. Bu sayede her kitapta öğrencilerin okumasının biraz daha gelişmesi amaçlanmıştır. Yalın ve minimal çizgiler, yazı dilindeki anlatımı basit bir anlatımla görselleştirmektedir. Serinin her kitabında Cin Ali’nin farklı bir macerası yer almaktadır. Böylece çocukların okuma pratiği yapmasına yardımcı olurken Cin Ali’nin maceraları ile iyi vakit geçirmesi hedeflenmektedir. Seride yer alan kitaplar aşağıda listelenmiştir:

 • Cin Ali'nin Atı
 • Cin Ali'nin Topu
 • Cin Ali'nin Topacı
 • Cin Ali'nin Karagözlü Kuzusu
 • Cin Ali'nin Oyuncakları
 • Cin Ali Okula Başlıyor
 • Cin Ali Okulda
 • Cin Ali Çocuk Bahçesinde
 • Cin Ali ile Berber Fil
 • Cin Ali Kır Gezisinde

Her kitapta farklı bir maceranın anlatılması çocukların hayal gücünün genişlemesine katkı sağlamaktadır. Çocuklara aile ve arkadaş ilişkileri ile ilgili pek çok öğreti sunmaktadır. Cin Ali, farklı hikayeler içinde farklı kişilerle iletişime geçmektedir. Öğrenmeye hevesli bir karakter olduğundan çocuklara olumlu bir mesaj vermektedir. Çizgiler de anlatıma katkı sağlamakta ve çocukların hikayeyi daha iyi anlamasını yardımcı olmaktadır. Her kitabın kapağında farkı renk kullanılmış, iç sayfalardaki çizimler ise renksiz tasarlanmıştır. Kitap kapaklarında, her kitabın anlattığı hikayeye uygun görseller kullanılmıştır. Tüm bu özellikleriyle Cin Ali hikayeleri, yazıldığı dönemden bu yana tüm ilkokul çocukları tarafından okunması gereken kitaplar arasında yer almıştır. Çizimleri ve ilgi çekici hikayeleri, çocukların gelişim dönemi için uygundur. Geçmişten bugüne varlığını korumaya devam eden Cin Ali; yeni ciltleri, baskısı ve çizimleri ile çocukların hala öğretmenler tarafından tavsiye edilen önemli çocuk klasikleri arasında sayılmaktadır.

Cin Ali Kitaplarının Hikayeleri Nelerdir?

Toplam 10 kitaptan oluşan Cin Ali serisinde, her bir kitap farklı bir hikaye anlatmaktadır. Aşağıda bu kitapların içerikleri kısaca anlatılmıştır:

 • Cin Ali’nin Atı: Serinin ilk kitabıdır. Cin Ali’nin ilk kez ata sahip olması ve onunla kurduğu ilişki anlatılmaktadır. Cin Ali’nin atı aynı zamanda çocuklara hayvan sevgisi aşılamayı da hedeflemektedir.
 • Cin Ali’nin Topu: Cin Ali’nin yeni oyuncağı olan topu Topuyla oynadığı oyunlar anlatılmaktadır. Yeni oyuncaklar ile nasıl oynayacağını kendi öğrenirken okurların da öğrenmesini sağlamaktadır.
 • Cin Ali’nin Topacı: Bu kitapta Cin Ali’nin yeni oyuncağı topaçtır. Topacı ile nasıl vakit geçirdiği anlatılmaktadır. Bu sayede ailesiyle olan paylaşımları da aktarılmaktadır.
 • Cin Ali’nin Karagözlü Kuzusu: Cin Ali’nin kuzusu ile maceralarını, onunla geçirdiği hem üzücü hem de sevinçli durumlar konu edil
 • Cin Ali’nin Oyuncakları: Cin Ali’nin oyuncaklarını arkadaşları ile paylaşması üzerinden çocuklara, paylaşmanın önemi anlatılmaktadır. Macera, kurgusu üzerinden okumayı yeni öğrenen çocuklara, kendi yaşıtları ile aynı dönemlerden geçtiğini anlatarak hayat dersleri vermektedir.
 • Cin Ali Okula Başlıyor: Cin Ali’nin okul maceraları anlatılmaktadır. Okurlar gibi Cin Ali de öğrenci olduğu için çocuklar karakterle çok iyi özdeşlik kurabilmektedir.
 • Cin Ali Okulda: Kahramanın devam eden okul hayatındaki serüvenleri anlatılmaktadır.
 • Cin Ali Okul Bahçesinde: Hikaye, eğlenceli bir oyun alanı olan okul bahçesinde yaşananları anlatırken Cin Ali’nin diğer çocuklar ile kurduğu iletişim üzerinden kurgulanmaktadır.
 • Cin Ali ile Berber Fil: Çoğu çocuğu heyecanlandıran sirk gösterisini konu almaktadır. Cin Ali’nin ilk defa bir sirke gideceği duyduğu merakı ile beraber filin gösterisini izlemesi konu edilmiştir. Aynı zamanda bir hayvanın kitabın içinde geçmesi de çocukların hayvanlar alemine olan merakını artırmaktadır. Bununla birlikte hayal güçlerini de zenginleştirmektedir.
 • Cin Ali Kır Gezisinde: Serinin son kitabıdır. Cin Ali’nin öğretmeni ve sınıf arkadaşları ile çıktığı eğlenceli kır gezisi anlatılmaktadır. Cin Ali Kır Gezisinde kitabında, çocukların arkadaşları ve öğretmenleri ile nasıl iletişim kurmaları gerektiği anlatılmaktadır.

Her kitapta farklı bir konu, hikaye ve öğreti ele alınmaktadır. Cin Ali’nin başından geçen maceralar, eğlenceli bir şekilde anlatılmaktadır. Bu yüzden çocuklar bu kitapları ilgiyle okumakta ve alt metinde verilen öğretileri de almaktadır.

Cin Ali Okumanın Faydaları Nelerdir?

Cin Ali kitapları, farklı konuları ile çocuklara 10 farklı kitap sunmaktadır. Cin Ali kitap seti, kaleme alındığı günden beri çocukların kolay ve rahat bir şekilde okumayı öğrenmesini ve kitap okuma alışkanlığı kazanmasını amaçlamaktadır. Tüm kitaplar ilkokul öğrencileri için özel olarak hazırlanmıştır. 7 yaş ve üzeri için uygundur. Cin Ali kitaplarının faydaları aşağıda listelenmiştir:

 • Her kitapta kelimelerin zorluğu arttığı için kademeli bir şekilde okumayı geliştirmektedir.
 • Kitapta geçen olaylarla uyumlu hazırlanan çizimler, çocukların daha iyi özdeşlik kurmasını sağlamaktadır.
 • Paylaşımcı olmak, yardımlaşmak, büyüklerine saygılı olmak gibi daha pek çok konuda öğreti sunmaktadır.
 • İlkokul öğrencilerinin seviyesine uygun olacak şekilde hazırlanmıştır.
 • Günlük olayları konu edindiği için çocukların rahatlıkla anlayabileceği düzeydedir.
 • Çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmaktadır.
 • Hayvan sevgisi, aile ve arkadaş ilişkileri gibi konularda çocuklara iyi davranışlar aşılamaktadır.
 • Cin Ali’nin serüvenleri oldukça maceracı bir tarzla kaleme alındığından çocukların ilgisini çekmektedir.
 • Olaylar okul, bahçe, ev ve sirk gibi alanlarda geçtiği için eğlenceli bir okuma deneyimi sunmaktadır.
 • Çocuklara okuma ve yazmayı sevdirmeyi hedeflemektedir.
 • Eski dönemlerden beri kullanıldığı için eğitimde başarılı olduğu kanıtlanmıştır.
 • 17 yıl öğretmenlik yapan Rasim Kaygusuz tarafından yazıldığı için çocukların algı ve seviyelerine uygundur.

Set halinde satılan Cin Ali kitapları, çocukların karakterle daha iyi özdeşlik kurmasını sağlamaktadır. Her hikayede farklı temaların işlenmiş olması, çocukların sıkılmadan okumasına ve kavramlar öğrenmesine yardımcı olmaktadır. Örneğin, Cin Ali’nin Topacı kitabında Cin Ali’nin 5 kişiden oluşan ailesi, aile kavramının çocuklar tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlamaktadır. Kitap anne, baba, abla ve Suna karakterleri ile Cin Ali’nin arasında geçen olaylar anlatmaktadır. Kitap aile bireylerini dinleme, yalan söylememe ve büyüklerine saygılı olma gibi öğretilerle çocukların iyi davranışlara teşvik etmektedir. Tüm kitaplar belirli bir düzenle yazıldığı için sırasıyla okunması çok daha faydalı olabilmektedir. Sırayla okuma, her kitapta zorluk seviyesi arttığı için çocukların okuma düzeyine daha fazla katkı sağlayabilmektedir. 16 sayfadan oluşan kitaplar, çocukların kendi kendine okuyabileceği düzeydedir. İlk yayınlandığı günden daha renkli ve canlı bir görünüme sahip olan Cin Ali kitapları, tasarımıyla da çocukların ilgisini çekmektedir.

Cin Ali Müzesi Nedir?

Cin Ali’nin yıllardan beridir süregelen hikayesi, birçok neslin okuma yazma öğrenmesini kolaylaştırmıştır. Bunun üzerine Cin Ali Müzesi kurulmuştur. 2016 yılında yapım çalışmaları başlayan müze, 2019 yılında ziyarete açılmıştır. Cin Ali Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından yapılmıştır. Ankara’da bulunan müze 11 farklı bölümden oluşmaktadır. Cin Ali Çocuk ve Eğitim Araştırmaları Kütüphanesi ve Müzesi birbirini tamamlayacak şekilde inşa edilmiştir. Cin Ali Müzesi’nde bulunan bazı eşyalar şunlardır:

 • Cin Ali’nin babası olarak bilinen yazar Rasim Kaygusuz’a ve hayatına ait eşyalar vardır.
 • En eski Cin Ali hikaye kitapları baskıları bulunmaktadır.
 • Öğrencilere kolay okumayı öğretmeyi amaçlayan oyuncaklar yer almaktadır.
 • Siyah önlüklerin ve kara tahtanın bulunduğu bir sınıf sergilenmektedir.
 • Ankara’nın eski dönemlere ait fotoğraflarının bulunduğu sergi mevc

Çankaya’da bulunan Cin Ali Müzesi binasında Cin Ali sergileriyle birlikte bir kütüphane, hediyelik eşya satışının yapıldığı ve kitaplar dışında kupaların, tişörtlerin, çıkartmaların, hediye setlerinin, Cin Ali motifli daha birçok ürünün bulunduğu bir müze dükkânı ve kafeterya bulunmaktadır. Her yaştan çocuk için uygun görseller, eşyalar ve oyuncaklar sunan Cin Ali Müzesi, aynı zamanda yetişkinlerin de beğenisini kazanmaktadır. Cin Ali Eğitim Vakfı yalnızca kitap ve müze alanında hizmet vermemektedir. Cin Ali Kütüphanesinin yanı sıra Cin Ali Filli Bahçesi, Cin Ali Dükkanı gibi farklı alanları da okurlara sunmaktadır. Klasikler arasında önemli bir yere sahip olan Cin Ali kitaplarının çizimleri, her dönem yenilenmektedir. 2005 yılında eğitim müfredatından çıkarılan Cin Ali, seri olarak satılmaya devam etmektedir. Böylece çocuklar, Cin Ali kitaplarından uzak kalmadan okuma öğrenmeye devam etmektedir. Hatta teknolojinin gelişmesiyle çocuklar internete ve videolara merak saldığından Cin Ali Rusça Öğreniyor adlı bir video serisi çekilmeye başlamıştır. Cin Ali Rusya’da adlı kanalda, çocuklar için temel Rusça eğitimi verilmektedir. Böylece çocukların daha kolay bir şekilde yeni bir dil öğrenmeleri sağlanmaktadır. Oldukça fazla videodan oluşan bu seri, çocukların öğrenme düzeyine uygun bir şekilde hazırlanmıştır.

Cin Ali’nin Ailesinde Kimler Vardır?

Cin Ali’nin babası olarak adlandırılan Rasim Kaygusuz, Köy Enstitüleri’nden mezun olmuştur. 18 yaşında ilkokul öğretmenliği yapmaya başlamıştır. Özellikle birinci sınıflara okuma öğreten öğretmenlerin özel bir uzmanlık alanı olması gerektiğine inanmaktadır. Oyunun, öğrenmede önemli bir araç olduğunu bilerek pek çok okuma gereci icat etmiştir. Çocuklara daha kolay okuma öğretme üzerine yeni teknikler geliştirmeyi hedeflemiştir. 1960 yılından itibaren 9 adet okuma aracı tasarladıktan sonra son olarak 1968’de Cin Ali’yi yazmıştır. Cin Ali okuma kitapları ile oldukça fazla çocuğa ulaşmıştır. Yazar Cin Ali’nin 5 kişilik ailesini kaleme alırken kendi ailesinden esinlenmiştir. Cin Ali’nin ailesinde bulunan kişiler aşağıda tanıtılmıştır:

 • Remziye Kaygusuz: Cin Ali’nin annesidir ve öğretmendir. 1927 yılında dünyaya gelmiştir. Köy Enstitüleri’nde eğitimi tamamlamıştır. Özellikle kız çocuklarının okuması ve okutulması için çok çalışmıştır. 1952 yılında Ankara Körler Okulu’na atanan ilk öğretmenlerden biridir. 9 yıl görev aldığı bu okulda, Mitat Enç’ten Braille alfabesi ve özel eğitim yöntemleri eğitimi almıştır. 1977 yılında emekli olmuştur; fakat Cin Ali’nin annesi olarak kalmaya devam etmiştir.
 • Nesrin ve Nevin: Cin Ali kitaplarında Selma ve Suna olarak adlandırılmaktadır. Cin Ali’nin kardeşleridirler. Cin Ali’nin ablası Selma yani Nesrin Cin Ali ilk yayınlandığında 13, kardeşi Suna yani Nevin 7 yaşındadır. Gerçek yaşamda Nesrin ve Nevin, Rasim Kaygusuz’a hem oyunla okuma gereçleri imal edilmesinde hem de Cin Ali’nin dağıtımına yardım etmişlerdir. Abla Nesrin mimar, restorasyon uzmanı ve müze eğitimcisidir. Nevin ise çocuk hastalıkları uzman doktorudur. Nesrin ve Nevin eşleri, çocukları ve arkadaşlarıyla beraber Cin Ali Eğitim ve Kültür Vakfı'nda çocuklar için daha iyi bir Cin Ali Okula Başlıyor ve diğer tüm kitaplarda, Cin Ali’nin ailesine yer verilmektedir. Cin Ali, sürekli ailesi ile iletişim halindedir. Bu nedenle Cin Ali kitaplarında yer alan bu karakterleri tanımak ve bir gelecek kurmak için çalışmalara devam etmektedir.

Yakın zamanda aile üyelerinden birçok ismin de katkılarıyla Cin Ali Eğitim Vakfı’nda, bu miras yaşatılmaya ve nesilden nesile aktarılmaya devam etmektedir.

Rasim Kaygusuz’un Oyunla Öğrenme Gereçleri Nelerdir?

Çocukların okumayı kolaylıkla öğrenmesi için hayatı boyunca çalışmış ve yeni teknikler geliştirmiş olan Rasim Kaygusuz’un ünlü eseri Cin Ali’dir. Ancak oyunla öğrenme gerekçeleri 1960’lı yıllarda oldukça popüler olmuştur. Oyunla öğrenme gereçleri aşağıda listelenmiştir:

 • Çözümlü Alfabe: Çözümlü alfabe dönebilen beş sayfadan oluşmaktadır. Sayfaların içinde kartlar, dış kısmında da delikler bulunmaktadır. Bu gereçle sayfalar ve delikler eşleştirilerek beş farklı çalışma yapılabilmektedir. Bu çalışmalarla farklı hikayeler okunabilmekte, noktalama işaretleri, sesler ve heceler öğrenilebilmektedir. Bu aracı Milli Eğitim Bakanlığı 1972’de öğretmenlere önermiştir.
 • Oyunlarla Okuma Öğretimi: Rasim Kaygusuz Köy Enstitüsü’nde öğrendiği marangozluk bilgisini kullanarak evinin bahçesinde bir atölye oluşturmuştur. Bu sayede ağaç çıtaları kullanarak 30 adet prizma tasarlamıştır. Prizmaların her bir yüzünde farklı kelimeler bulunmaktadır. Çocukların bu şekillerle hem araba ve ev tasarlayarak beceri geliştirmesini hedeflemiş hem de bu tasarımlar sırasında prizmaların üzerinde olan kelimeleri okuyup öğrenmesine katkı sağlamıştır.
 • Tombala Kartları: Rasim Kaygusuz, öğrencilerine okumayı öğrenmesi için kartlar tasarlamıştır.
 • Renkli ve Hareketli Heceleme Fişleri: Bu gerekteki heceleme fişleri, öğrencilerin birçok heceyi bir araya getirerek yeni kelimeler türetmesine yardımcı olmaktadır. Fişlerdeki amaç, heceleyerek okumadan hızlı okumaya geçişi kolaylaştırmaktadır.
 • Resimli Matematikli Fişler: Fişlerde her kelime için bir resim kullanılmıştır. Ayrıca her harf için bir cümle kurulmuştur. Bununla birlikte 20’ye kadar sayılar, kavratma levhaları ve cümle çözümleme araştırmalarıyla öğrencilerin yeni bilgileri daha kolay öğrenmesi hedeflenmiştir.
 • Telle Okuma-Yazma Aritmetik ve Resim Öğretimi: O dönemde öğrencilerin kolay öğrenmesi için fasulyeler kullanılmıştır. Ancak fasulyelerde yuvarlak harfler elde edilememiştir. Bunun üzerine Rasim Kaygusuz, ince kablolardan bir öğretim gereci tasarlamıştır.
Daha fazla bilgi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.