62,00 TL
41,54 TL
%33 indirim
Kazancınız
:
20,46 TL
Prens Hakkında Bilgiler
Türü: Denemeler
Sayfa Sayısı: 168
ISBN: 9786050632019
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2020
Ürün Tipi: Cep Boy
satis-icon
Satış Rakamları 25 adet satılmıştır.
Niccolo Machiavelli
Niccolo Machiavelli
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Prens Kısa Özet

  Prens Kitabını Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

  Prens kitabı ya da diğer adı ile Hükümdar, Floransalı yazar Niccolo Machiavelli tarafından 1513 yılında yazılmış, 1532 yılında kitap haline getirilmiş politika hakkında yazılmış en önemli kitap olarak kabul edilen eserdir. Kitap yazarın en ünlü eseridir. Niccolo Machiavelli, eserini döneminin en güçlü ailesi olan "Medici Ailesi"ne yazmıştır. Ayrıca eser "Makyavelist düşünce" teriminin de temelini oluşturmaktadır.

  Prens kitabının yazarı Niccolo Machiavelli’dir. Niccolo Machiavelli (3 Mayıs 1469 – 21 Haziran 1527) ya da tam adıyla Niccolo di Bernardo dei Machiavelli, Floransa Rönesans hareketinin en önemli figürlerinden olan ve siyaset biliminin kuruculardan biri olarak kabul edilen Floransalı düşünür, devlet adamı, askeri stratejist, şair ve oyun yazarıdır.

  Prens Kitabının Fiyatı Nedir ve Nasıl Belirlenir?

  Prens kitabının fiyat aralığı 3.50 TL ve özel baskılar dahil 22.50 TL arasında değişmektedir. Prens kitabının fiyatını belirleyen faktörler aşağıda listelenmiştir:

  • Yayıncının büyüklüğü
  • Kitabın amaçlandığı pazar
  • Yayın tarihi
  • Kitaplarda kullanılacak olan malzemeler
  • Yazar, illustrator veya yazar-ressamın şöhreti
  • Kitabın pazarlanması
  • Kitabın sayfa sayısıdır.

  Prens Kitabının Yazarı Kimdir?

  Prens kitabının yazarı Niccolo Machiavelli’dir. Niccolo Machiavelli (3 Mayıs 1469 – 21 Haziran 1527), tarih ve politika biliminin kurucusu kabul edilen Floransalı düşünür, devlet adamı, askeri stratejist, şair ve oyun yazarıdır. Floransa’da ailesini üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelen düşünürün babası Bernardo Machiavelli, avukattır ve 1530 yılında vefat etmiştir. Annesi ise dinsel temalı, Meryem anaya övgü içerikli dörtlükler kaleme alan Bartolomea’dır ve eşinden dört yıl önce yani 1526 yılında vefat etmiştir. Niccolo Machiavelli, annesi öldüğünde 26, babası öldüğünde ise 30 yaşındadır.

  Niccolo Machiavelli, babasından bir miktar hukuk eğitimi almış, Latince ve klasik Latin, klasik Yunan edebiyatı öğrenmiştir. Ünlü düşünürün eserler kaleme aldığı ve siyasal görevler üstlendiği dönemde İtalya oldukça karışık bir ülkedir. Birçok devletin bir arada olduğu İtalya’da sürekli olarak siyasal çekişmeler yaşanmaktadır. Floransa şehri 1494 yılında Fransa Kralı 8. Charles tarafından işgal edilmiştir ve şehri yöneten Medici ailesini kentten sürmüştür. Bu dönemde Niccolo Machiavelli 25 yaşındadır. Daha sonrasında 4 yıl boyunca Savonarola adlı bir rahip tarafından yönetilen şehirde 4 yılın ardından burjuvalar, Savonarola’yı yenmiş ve demokratik rejimi yeniden kurmuştur. Niccolo Machiavelli’de bu dönemde kurulan  “Onlar Kurulu” adlı bir kurulda sekreterlik yapmıştır. 14 yıl boyunca devam ettiği bu görev sayesinde iç ve dış siyaseti öğrenme şansı yakalamıştır. 1512 yılında yapılan Ravenna Savaşı’nda İspanyollar, Floransa’yı işgal edince Medici hanedanı yeniden yönetime geçmiş ve Niccolo Machiavelli’nin görevi de son bulmuştur.

  Niccolo Machiavelli’nin sadece görevi sonlandırılmamış, para cezasına ve 1 yıl boyunca Floransa’dan çıkmama cezasına da tabii tutulmuştur.

  Görevi süresince hem iç hem dış sorunlarla ilgilenen düşünür, üstlerine yaşanan durumlar hakkında bilgi ve gelişmelerin kapsamlı ve derinlemesine tahlillerini içeren raporlar kaleme almıştır.  1513 yılının Şubatı ayında Medici ailesine düzenlenen bir komploya adı karışınca önce 3 ay hapis yatmış ve işkence görmüş, ardından da serbest bırakılmıştır. Serbest kaldıktan sonra işsiz kalan Niccolo Machiavelli, Floransa’ya birkaç kilometre uzaklıkta bulunan Santa Andrea kasabasındaki evine yerleşmiştir.  10 Aralık 1513 tarihinde kaleme aldığı mektupta dostu Francesco Vettori’ye bu dönemki ruh halini ve eseri Prens’i kaleme aldığını anlatmıştır. Yazdıkları “Filippo’yla sözünü ettiğim küçük eserim hakkında konuştum, ithaf etmeli mi etmemeli mi diye; etmeliyse alıp kendim mi götürmeliyim yoksa oraya göndermeli miyim? (…) Beni kitabı ithaf etmeye zorlayan mecburiyetler de var. Keseden yiyor ve eğer yoksulluğum yüzünden aşağılanacak olursam uzun süre kendim kalamam. Ayrıca bana taş taşıtmakla işe başlatlasalar da, şu andaki efendilerimiz olan Medici beylerin benden yararlanmalarını diliyorum; çünkü eğer onların övgülerini kazanamazsam, kendi kendimden hoşnut olmam; eğer okurlarsa, bu kitaptan da anlayacaklar ki, on beş yıldır devlet sanatını incelemek için gözüme ne uyku girdi ne de gönül eğlendirdim; kendi yararlarına olacak tecrübelerle donanmış birini hizmetine almayı da herkes ister sanıyorum. Dürüstlüğümden de kuşku duyulmaz, çünkü her zaman koruduğum dürüstlüğümü şimdiden sonra bozacak değilim; ayrıca benim gibi kırk üç yıldır dürüst ve temiz olan biri, tabiatını değiştiremez; yoksulluğumu dürüstlüğümün ve temizliğimin tanığı olarak gösterebilirim.” şeklindedir.

  Dostuna mektupta bahsettiği kitabı "Prens"i dört ayda yazan Niccolo Machiavelli, kitabını ithaf ettiği Lorenzo de Medici’nin ilgisini çekememiştir. Yazar, 1518 yılında ise "La Mandragola"  isimli bir satirik komedi yazmıştır ve oyun 2 yıl içinde sahnelenmiştir. Yazar 1521 yılında ise "Savaş Sanatı" isimli kitabını yayımlamıştır. Savaş Sanatı isimli kitabında “Bir kral, piyadelerinin barış zamanında eve dönmekten ve kendi sanatlarını icra ederek yaşamaktan mutlu olmadıkları bir düzen kurmuşsa, bu kralın tahtından indirilmesi gereği doğar; çünkü savaşı kendi sanatıymış gibi kullanan adamlardan oluşmuş bir piyade birliğinden daha tehlikelisi yoktur; çünkü ya durmaksızın savaşmak, ya onlara sürekli para ödemek veya seni her an krallıktan indirecekleri korkusunu taşımak zorunda kalırsın." görüşünü savunmuştur. Floransa yönetimine Kardinal Giulio de Medici geçtiği dönemde Niccolo Machiavelli’ye anayasa taslağı hazırlama ve Floransa tarihini yazma görevi verilmiştir.

  Niccolo Machiavelli’ye göre siyasal düşünüşün laikleştirilmesi ve bilimselleştirilmesi gerekmektedir. İnsan doğasını kötü ve bencil olarak tanımlayan yazar kadere inanmamaktadır. Onun için en önemli şey başarıya ulaşmaktır ve bu yolda kişi her türlü şeyi yapmalıdır. Siyaset ahlaki bir çerçevede ilerlememektedir ve bu nedenle hükümdarların da ahlaklı davranmasına gerek yoktur. Hatta ahlaklı bir hükümdar ülkesinin yıkılmasına bile neden olabilmektedir. İnsanların en çok önem verdiği şey maddiyattır. Papalık devletini İtalyan birliğinin sağlanmasının önünde bir engel olarak görmüştür. Cicero ve Seneca’nın çizdiği adil, cömert ve yüce gönüllü hükümdar idealini eleştirmiş, bunun tam tersi bir hükümdar ideali oluşturmuştur.

  Savaş ile ilgili “Savaş ve savaşla ilgili kural ve kurumlar, bir hükümdarın kafasında ve uygulamasında olması gereken tek şeydir, hatta işinin bu olması yerinde olur; yöneten kişinin gerçek mesleği budur, öyle ki bu sayede doğuştan hükümdarlar yerlerinde tutunabilir, sıradan vatandaşlar da çoğu kez hükümdarlığa yükselebilir. (…) Savaş sanatından nefret etmek yıkıma giden ilk adımsa, bu sanata mükemmelen sahip olmak da iktidara yükselmenin yoludur.” şeklinde bir düşünce savunmaktadır.

  22 Haziran 1527 tarihinde vefat eden ve Santa Croce Bazilikası’na defnedilen Niccolo Machiavelli’nin bazı sözleri günümüzde dilden dile dolaşmaktadır. Bu sözlerden biri "İnsanlar korktukları kimseleri incitmektense, sevdikleri kimseleri incitmeyi yeğ tutarlar daima."dır.

  Niccolo Machiavelli, bilimsel literatüre "Sıfır Toplamlı İktidar Teorisi"ni kazandırmıştır. İktidarın gücünü bir pastaya benzetmiştir ve bu pastanın miktarı asla değişmemektedir. Siyasetçiler hiç kimseye güvenmemelidir çünkü her insanın özünde kötülük vardır. Hangi hükümdar sahip olduğu iktidar gücünü artırırsa diğer kişilerin gücünü kendi gücünü artırdığı miktarda azaltmaktadır. Yani özetle iktidarın miktarı asla değişmektedir, değişen bu miktarın payıdır ve bu pay her zaman değişecektir. Bu düşüncesini virtù kavramını kullanarak şu şekilde açıklamıştır. "Dünya her zaman aynıydı, yalnızca şu fark vardı: İlk önce Asur’da bulunan büyük virtùlar, Med ülkesine yerleşti. Sonra da Pers ülkesine, oradan da Roma İmparatorluğu’na geçti. Roma’nın düşüşünden sonra dünya üzerinde var olan virtù miktarı, tek bir imparatorluk tarafından ele geçirilememişse de, birçok ulus tarafından paylaşılmış durumdadır. Eskiden Franklar, Türkler ve Mısır sultanları, bugün ise Alman imparatorları bu payı alanlar arasındadır. Bundan çok önce de büyük şeyler başarmış olan Roma İmparatorluğu’nun doğudaki topraklarını fethetmiş olan şu ünlü Araplar vardı." şeklindedir.

  Prens Kitabının Sayfa Sayısı Kaçtır?

  Prens kitabı 128 sayfadan oluşmaktadır. Yayınevine ve özel baskısına göre sayfa sayısında değişiklikler olmaktadır.

  Prens Kitabının Türü Nedir?

  Prens kitabının türü incelemedir. Politika hakkında yazılmış bilimsel bir inceleme metnidir.

  Prens Kitabının Konusu Nedir? 

  Niccolo di Bernardo dei Machiavelli, kitabında "mutlak güç sahibi, kararlı bir yöneticinin" bütün sorunları aşabileceği görüşünü öne sürmüştür. Bu görüşünün nedeni de kitabın yazıldığı dönemde Floransa’da geniş çapta bir kargaşanın yaşanıyor olmasıdır. Eserde hükümdarların saltanatlarını nasıl ayakta tutabileceği ve hükümdarlıklarını güçlendirmelerinin yolları anlatılmaktadır. Kitapta başarı için her yolun mübah olduğu fikri savunulmuştur. Siyasette başarı kazanmak için yalandan, ihanetten ve entrikadan kaçılmaması gerektiği vurgulanmaktadır. Siyasette amaçlanan hedefe ulaşmak insan canından bile daha önemlidir. Machiavelli’ye göre bir hükümdarın gücü sevilmekten değil korkulmaktan gelmektedir. Fakat tüm bunları yaparken kendisinden nefret ettirmemesi gerektiğine de değinmiştir. Kitaba göre etkili bir lider olabilmek için sahip olunması gereken bazı özellikler vardır. Bu özellikler aşağıda listelenmiştir.

  • Büyük liderleri örnek almaları gerekmektedir.
  • Halkın kaliteli bir hayat sürmesi için hükümetin gerekliliğini bilmeli ve göstermelidir.
  • Savaş konusunda bilgi sahibi olmalıdır.
  • Acımasız ve ahlaksız olmanın kimi zaman gücü ve dengeyi koruyabilmek için gerekli olduğunu bilmelidir.
  • Dindar göründüğü takdirde kaba ve ahlaksız sanılmayacağı için dindar görünmelidir.
  • İspanya Kralı Ferdinand’ın dini bahane ederek İtalya’ya saldırmış olmasını övmelidir.
  • Erdem sahibi olarak gerekli durumlarda öğüt almalıdır.

  Kitaptan yapılan “Başarılı olmak isteyen akıllı bir yönetici gerektiğinde kötü olabilmelidir. Çünkü kötülere iyi davranırsa kaybetmeye mahkumdur ve eğer insanların tümü iyi kimseler olsalardı, yerilesi bir öğüt olurdu bu, ama nasıl ki tümü de küçük adamlardır ve sana verdikleri sözleri tutmazlar, senin de onlara verdiğin sözde durman gerekmez ve bir hükümdar hiçbir zaman kaypaklığını şirin göstermek için haklı gerekçeler bulmakta darda kalmamıştır. İnsanların öylesine basitlikleri vardır, anın gereklerine öylesine kölece boyun eğerler ki, aldatıcı kişi her zaman aldatılmaya hazır birisini bulacaktır.” alıntısı konusunu özetler niteliktedir.

  Prens Ana Karakterleri Kimlerdir?

  Prens kitabı kurgu bir metin değildir. Bu nedenle eser içerisinde karakterler yoktur. Kitapta Prensler gücü korumak için sürekli savaşan kişiler olarak ele alınmışlardır. Prensler korkulan ama nefret edilmeyen kişiler olmalıdır.

  Prens Kitabı Kimler için Uygundur?

  Prens kitabı politika ve benzeri konulara ilgi duyan herkes için uygundur. Prens kitabını okuyabilecek yaş grupları aşağıda listelenmiştir.

  • 16-22 yaş arası
  • 25-34 yaş arası
  • 35-44 yaş arası
  • 45-54 yaş arası
  • 55-64 yaş arası
  • 65-75 yaş aradı
  • 75-85 yaş arasıdır.

  Prens Kitapları Kişisel Gelişime Nasıl Katkı Sağlar?

  Prens kitabını okumak, politika hakkında yazılmış en önemli kitap olarak kabul edilen bir eser hakkında bilgi sahibi olmada katkı sağlamaktadır. Prens kitabının kişisel gelişime katkıları aşağıda listelenmiştir.

  • Prens kitabı hafızayı güçlendirir.
  • Prens kitabı hayal gücünün gelişmesine katkı sağlar.
  • Prens kitabında yaşanan maceralar okurların empati kurma kabiliyetini geliştirir.
  • Prens kitabı analitik düşünme kabiliyetini geliştirir.
  • Prens kitabı entelektüel birikimi artırmaktadır.

  Prens Kitabı için Kapak Fotoğrafı Nasıl Çizilir?

  Bilgilenme ve kültürel gelişme aracı olan kitap, günümüz iletişim ve bilgi çağında hem görsel hem içerik alanı içinde sayfa düzeni, kapak tasarımı ile bir sanat yapıtı ve yazar ile okur arasında ilk iletişimi sağlayan kaynaktır. Kitap kapağı, içeriğindeki mesajı görsel iletişim yoluyla hedef kitleye duyurma işlevini, estetik nitelikleriyle birlikte, resim ve yazıyı birbirini tamamlayan bir düzenleme içinde önem arz etmektedir. Kitap kapağı, yazar ile okur arasındaki mühim bir köprüdür. Kapak fotoğrafları aynı zamanda içerikteki espriyi, konunun anlamını ve dinamizmini görsel açıdan güzel bir görünüm içinde yansıtmalıdır. Çünkü kitap tüketiciye yani okura sunulmak üzere, kapağıyla paketlenmiş bir nesne durumundadır. Kitap kapağı ile kendisinin reklamını yapar ve kitap ile okuyucunun arasında bağ kurmasını sağlar.

  İllüstrasyon, grafik tasarım içinde önemli bir yere sahiptir. İllüstrasyon bilgiyi bazen tasvir etmek, bazen yorumlamak bazen de belgelemek için kullanılmaktadır. Kitap kapağı illüstrasyonları yayın illüstrasyonlarına girer. Yayın illüstrasyonları; gazete, dergi, kitap ve ansiklopedilerdeki makale, haber, öykü, roman, şiir ve açıklamalara eşlik eder. Yayın sektöründe çalışan bir illüstratör, üzerinde çalışacağı metnin içeriği hakkında bilgi ve görüş sahibi olmalı, metindeki mesaj ve duyguyu resim diline aktarabilmelidir. Yayın illüstrasyonu içinde en rahat ve esnek çalışabilecek alan çocuk öykü kitaplarıdır. İllüstratör, metne estetik ve fantastik destek vermek için kendi yorumunu katabilir. ( T.C. Milli Eğitim Bakanlığı)  1984 kitabı için kapak fotoğrafının çizilme aşamaları aşağıda listelenmiştir.

  • Eskiz hazırlama: Eskiz hazırlamak kitap kapak fotoğrafı için ön çalışma aşamasıdır.
  • Kapakta kullanılacak resmin konusuna karar verilir.
  • Görsellerin yüzey üzerinde kullanılacak alan belirlenir.
  • Görseller okuyucu kitlesine göre belirlenir.
  • Görsellerin kitabın içeriği ile uygun olması kontrol edilir.
  • Boyama teknikleri ile çalışma sonlandırılır.

  Prens Kitabı için Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

  Prens kitabı için kullanılan malzemeler ve bu malzemeler kullanılırken dikkat edilmesi gerekenler aşağıda listelenmiştir.

  • Bir cilt, birbirine bağlı yaprak kümesidir. Her kitap bir cilttir ve ciltlere bölünmektedir.
  • Cildi sağlam, dayanıklı olmalı ve sayfalar dağılmamalıdır.
  • Sayfaları kalın, temizlenebilir, kullanışlı olmalıdır.
  • Kapak resimleri kitabın konusuyla ilgili, canlı ve çekici olmalıdır.
  • Kitabın kâğıdı olabildiğince sağlam ve en az ikinci hamurdan olmalıdır. Mat renkli kâğıda öncelik verilmelidir.

  Prens Benzeri Roman Türündeki Diğer Eserler Nelerdir?

  Prens kitabına benzeyen bazı kitaplar aşağıda listelenmiştir.

  Niccolo Machiavelli Benzeri Diğer Yazarlar Kimlerdir?

  Niccolo Machiavelli benzeri diğer yazarlar aşağıda listelenmiştir.

 • 2. Hamur

Prens Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.