Popüler Gizemciliğin Tarihsel ve Dinsel Temelleri

Karşı Yayınları

Göktuğ Halis

80,00 TL
56,80 TL
%29 indirim
Kazancınız
:
23,20 TL
Popüler Gizemciliğin Tarihsel ve Dinsel Temelleri Hakkında Bilgiler
Türü: Genel İnanç Ve Mitoloji Kitapları
Sayfa Sayısı: 128
ISBN: 9786055717056
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Göktuğ Halis
Göktuğ Halis
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Popüler Gizemciliğin Tarihsel ve Dinsel Temelleri Kısa Özet

  Popüler Gizemciliğin Tarihsel ve Dinsel Temelleri, günümüzde giderek büyüyen toplumsal bir eğilimin kökenlerine ulaşmayı hedeflemektedir. Bu eğilim, Modern Batı Dünyası`nın 17. Yüzyılda başlayan `pozitif bilimler` alanındaki sıçrayışıyla birlikte temelleri atılan teolojik ve bilimsel uğraşlar alanındaki ayrışımın kırılmasıyla ilintilidir…

  Bu kırılma, modernliğin sonunda, yalnızca doğa bilimlerindeki mistik vurgularla değil, pozitif tarih anlayışındaki `gizlici` sapmalarla da kendisini göstermektedir. Mitolojiler yeniden, insanlık tarihinin çocukluk çağındaki misyonlarıyla anlamlı hale gelmektedir. Güncelin ve geçmişin açıklanmasında tarihin ve güncel politikanın modern kuramları yerine, efsanelerin, hurafelerin ve söylencelerin yerleştirildiği günümüz dünyasındaki bu eğilimin temel dayanakları ancak geçmişten çıkarsanabilir.

  Popüler Gizemciliğin Tarihsel ve Dinsel Temelleri, zamana yayılmış bir proje olarak Gizli Bilimlerin Alternatif Tarihi-İlk İnsandan Günümüze Bilim ve Okült Karşıtlığı ismini taşıyacak bir başka kitaba yönelik ön-çalışmayı içermektedir. İnsanlık tarihine bu farklı bakış, başta `Bilgeler Sınıfı Teorisi olarak Hermetik disiplinler` olmak üzere `kayıtlı tarihin etkin analizi`nden doğmuş özgün kavramlarımızı okuyucuyla tanıştırmak amacını da taşımaktadır. Bu çalışma; simya, gnostisizm, şeytancılık, Agarttha ve yeraltı kentleri, düalizm, kutsal kitaplardaki savaş gelenekleri, Tapınak Şövalyeleri ya da hermesçilik gibi, günümüzün gizlici tarih anlayışının tarihsel ve dinsel kavramlarını, maddeci perspektiften hareketle incelemektedir.

  Böylece `pozitif tarih bilimi`ne, günümüz dünyasında saygınlığını sarsan okült kavramlarla hesaplaşma olanağı tanınmış olacaktır.

 • 2. Hamur

Popüler Gizemciliğin Tarihsel ve Dinsel Temelleri Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.