Perakende İşletmelerde Muhasebe Uygulamaları

Ekin Yayınevi

Fatma Ulucan Özkul

92,00 TL
84,64 TL
%8 indirim
Kazancınız
:
7,36 TL
Perakende İşletmelerde Muhasebe Uygulamaları Hakkında Bilgiler
Türü: İşletme Muhasebe ve Maliye Kitapları
Sayfa Sayısı: 160
ISBN: 9786053271666
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2015
Fatma Ulucan Özkul
Fatma Ulucan Özkul
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Perakende İşletmelerde Muhasebe Uygulamaları Kısa Özet

    Uluslararası muhasebe standartlarının getirdiği ilke bazlı yaklaşımla, gelir/giderin gerçekleşme zamanı ve yükümlülük doğuran işlemlerin geleneksel muhasebe uygulamalarından farklı olarak değerlendirilmesi ve kayıt edilmesi, üretilen bilginin niteliğini oldukça değiştirmiştir. Bu nedenle kitap da, uluslararası muhasebe standartları kapsamında perakende işletmelerin çeşitlenen muhasebe uygulamalarına yer verilmiştir.

    Çalışma beş bölümden oluşmakla birlikte bu bölümlerde; perakende işletmelerin muhasebe bilgi sistemleri aracılığıyla perakende iş süreçlerinin bilgi tabanlı yönetimi, iç kontrolleri, süreçlerde kullanılan belgeler ve muhasebe uygulamaları yer almaktadır. Ülkemizde büyük çoğunluğun KOBİ kapsamında yer aldığı perakende işletmeleri, muhasebe iş akış süreçlerini mevcut düzenlemelerle diğer bir deyişle vergi odaklı sürdürürken, payları borsada işlem gören ve bağımsız denetime tabi olanlar ise faydalı bilgi üretmeyi esas almaktadırlar.

    Bu bağlamda, bu kapsama giren perakende işletmelerinin TMSATRS`ye uyumlu finansal tablo düzenleme zorunlulukları bulunmaktadır. Bu nedenle çalışma da, perakende işletmelerin muhasebeye konu olan özellikli işlemleri TMS/TFRS bakış açısıyla açıklanmış ve örnek uygulamalar standartların belirlediği değerleme yöntemleriyle ele alınmıştır.

  • 1. Hamur

Perakende İşletmelerde Muhasebe Uygulamaları Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.