195,00 TL
181,35 TL
%7 indirim
Kazancınız
:
13,65 TL
Parlamento Hukuku Hakkında Bilgiler
Türü: Akademik Kitaplar
Sayfa Sayısı: 328
ISBN: 9789750280481
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2022
Şeref İba
Şeref İba
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Parlamento Hukuku Kısa Özet

  "Parlamento Hukuku" isimli bu kitap, bu alanda ilk kitap olmasının yanı sıra, genel geçer kaynak niteliğine kavuşmuştur. Ülkemizde 2017 yılında gerçekleştirilen şekil bakımından kısmi, ancak maddi yönden radikal ve dönüştürücü Anayasa değişikliği sonrası, başkanlık sisteminin kendine mahsus bir modeline geçilmiştir. "Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi" adı verilen Türk tipi hükümet sistemi, "belirgin kuvvetler ayrılığı" ve "güçlü parlamento" esasları doğrultusunda siyasi sistemin ana aktörlerinin işlerliğini geliştirme genel hedefine yönelmiştir.

  Yeni hükümet sistemine sancılı geçiş sürecinde gereken yeni bir TBMM İçtüzüğü hala yapılamamıştır. Ancak, Anayasa, ilgili kanunlar ve TBMM İçtüzüğünde yapılan kısmi değişiklikler, hükümet sistemiyle birlikte tanımlanan bütün terimler üzerinde "ezber bozan" sonuçlar doğurmuştur. Hükümetin temsili, kanun tasarısı, sözlü soru, ön görüşme, gensoru, başbakan gibi yaygın sözcükler yasama dilinden bütünüyle çıkmıştır.
  Bu anlamda gerçekleştirilen zorunlu nitelikteki bazı kısmi içtüzük değişiklikleri ışığında, önceki baskıda yer alan yasama ilke ve kavramları ile kurumsal işleyiş, tüm boyutlarıyla bu yeni baskıda gözden geçirilmiştir.

  Konu Başlıkları
  .
  Genel Esaslar
  .
  Yasama Dili ve Çalışma Düzeni
  .
  Yasama ve Denetim İşlemleri ve Uygulamaları

 • 1. Hamur

Parlamento Hukuku Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.