sadsad x
asdasd
19,00 TL
17,48 TL
%8 indirim
Kazancınız
:
1,52 TL
Paris Gösteri - Kent Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Politika Siyaset Bilim ve Siyaset Tarihi Kit
Sayfa Sayısı: 192
ISBN: 9789759010485
Kapak: Ciltsiz
M. Şehmus Güzel
M. Şehmus Güzel
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Paris Gösteri - Kent Kısa Özet

  İşçilerin, emekçilerin, memurların, işsizlerin, öğrencilerin, gençlerin değişik tarihlerdeki ama aralıksız ve neredeyse her yıl aynı mevsimlerde yinelenen, gösterileri... Öğrencilerin, özellikle 1986’daki eylemleri ve bunların *Mayıs 68* ile karşılaştırılması; sonraki yıllarda yapılan gösterileri, yürüyüşleri, grevleri, *ölü fakülte* türü eylemleri... Örgütlenme biçimleri, yöntemleri... Fransa’da siyaset ve Paris’in, Paris gösterilerinin önemi, rolü, belirleyiciliği... 1 Mayıslar, işgaller, yoksulların, evsiz-barksızların işgalleri... Öğrencilerin, işçilerin, liselilerin gösteri ve yürüyüşleri...

  Fransa’da yolsuzluklar ve seçimlere doğru yükselen eylemler, gösteriler, yürüyüşler, isteklerin dillendirilmesi...

  Gösteri, yürüyüş ve benzeri eylemlerin belli bir kategorizasyonu yapılabilir mi? Eylem türlerinde yenilikler var mı? Örgütlenmeler ne türde? Bir yıldan diğerine hangi zaman dilimleri daha *hareketli*? Bunlara ve benzeri sorulara somut örnekleriyle yanıt vermek olası mı?

  İşçi, öğrenci, işsiz ve yoksulların, yeni *baldırı-çıplakların* gösterileriyle Paris bir Gösteri-Kenttir: Bastille-Republique, Republique-Opera, Denfert-Rochereau-Invalides, Republique-Nation güzergahlarından birinde gösteri yapmadıysanız, yürümediyseniz, Paris’i Paris olarak tanımıyorsunuz demektir: İşçilerin, işsizlerin, öğrencilerin, öğretmenlerin, ana-babaların, yoksulların, emekçilerin Paris’i bu hatlar üzerinde çizilir, yazılır. Bu yüzden, Işık-Kent *out* ve merhaba Gösteri-Kent diyoruz.

  Direnen Paris’tir bu...

   

Paris Gösteri - Kent Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.