Özel Hukukta Zamanaşımı

Adalet Yayınevi

Mahmut Bilgen

336,00 TL
309,12 TL
%8 indirim
Kazancınız
:
26,88 TL
Özel Hukukta Zamanaşımı Hakkında Bilgiler
Türü: Kamu Hukuku Kitapları
Sayfa Sayısı: 1473
ISBN: 9786054378531
Kapak: Ciltli
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2010
Mahmut Bilgen
Mahmut Bilgen
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Özel Hukukta Zamanaşımı Kısa Özet

  Talep hakkını uzun bir süre kullanmayan alacaklı, borçlunun isteği dışında alacağını kullanma imkanını kaybeder; bu bakımdan düşürücü zamanaşımı alacağın tahsil edilmesini zaman bakımından sınırlayan, kökeni Roma Hukukuna kadar dayanan bir kurumdur.

  Zamanaşımının, halkın güvenliğini artırmak ve mahkemelerin işini hafifletmek bakımından kamusal; kişilerin çok eski iddialara hedef olmalarını, eski belgeleri uzun süre saklamalarını engellemesi bakımından da kişisel yararları bulunmaktadır.

  Zamanaşımı hakim tarafından resen gözetilemez; cevap süresi içinde defi olarak ileri sürülebilir; süresinden sonra ileri sürülen zamanaşımı define karşı çıkılmaması halinde bu savunmanın gözetilmesi gerekir. Hak düşürücü süreler ise kanun veya sözleşme ile belirlenmiş olup hakim tarafından resen gözetilir. Uygulamada zamanaşımı ve hak düşürücü sürelere ilişkin uyuşmazlıklara sıkça rastlanılmaktadır.

  Kitapta özellikle zamanaşımı kurumu detaylı olarak incelenmekle beraber, hak düşürücü süreler üzerinde de durulmuş ve çeşitli hallerde zamanaşımı ve hak düşürücü süreler ayrıca incelenmiştir. İlk baskısı kısa sürede tükenen kitabımızın yeniden hazırlanan bu baskısında, kitap gözden geçirilerek ve yeni Yargıtay kararları eklenerek güncelleştirilmiştir.

 • 1. Hamur

Özel Hukukta Zamanaşımı Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.