sadsad x
asdasd

Ortadoğu'da İslamcı Siyasetin Rolmodeli: İhvan-ı Müslimin - Müslüman Kardeşler

Ozan Yayıncılık

Faruk Köse

32,00 TL
22,40 TL
%30 indirim
Kazancınız
:
9,60 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Ortadoğu'da İslamcı Siyasetin Rolmodeli: İhvan-ı Müslimin - Müslüman Kardeşler Hakkında Bilgiler
Türü: İslam ve Ortadoğu Kitapları
Sayfa Sayısı: 440
ISBN: 9786054723270
Kapak: Ciltsiz
Faruk Köse
Faruk Köse
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Ortadoğu'da İslamcı Siyasetin Rolmodeli: İhvan-ı Müslimin - Müslüman Kardeşler Kısa Özet

   

  20. yüzyılın başlarında; Mısırlı düşünür ve aksiyon adamı Ha- san el-Benna’nın kurduğu *Müslüman Kardeşler* teşkilatı, böl- gede ortaya çıkan ve gelişen hemen hemen bütün İslami örgütlenme ve yapılanmalara rolmodel olmuştur.
  Hasan el-Benna, militan ve askeri bir örgüt kurmaktan ziyade, organize bir toplum oluşturmaya ve bunu kitlesel hale getirmeye önem vermiştir.
  Bu bakımdan, İhvan-ı Müslimin’in (Müslüman Kardeşler) örgütlenme yapısı bölgedeki diğer örgüt yapılanmalarından çok farklıdır. Esasında ortada bildiğimiz ve anladığımız anlamda bir örgüt de yoktur ve daha çok bir kitle hareketi sözkonusudur.
  Hasan el-Benna, toplumsal yapıyı dönüştürmenin ve tabandan tavana doğru bir değişim hareketiyle devleti ele geçirmenin peşindedir. Nihai hedef olarak İslam Hilafeti’ni tekrar kurmayı esas alsa da, bunu tepeden inmeci bir yaklaşımla değil, toplumsal taleple elde etmeyi esas alır. Bu niteliğiyle klasik örgütlere benzemez.
  Bu çalışma; Müslüman Kardeşler’in örgütlenme yapısını incelemekle birlikte, mevcut örgütsel yapı ve bu yapının tarihi süreç içinde aldığı biçimler ve geçirdiği değişikliklerden çok, hareketin kurucusu ve lideri Hasan el-Benna’nın dile getirdiği yaklaşımları esas alacak; nasıl bir örgütsel yapı kurmaya çalıştığını, kafasında nasıl bir teşkilat modeli bulunduğunu tesbit etmeye yönelerek, örgütün kronolojik eylemliliklerini de okura sunacak.

Ortadoğu'da İslamcı Siyasetin Rolmodeli: İhvan-ı Müslimin - Müslüman Kardeşler Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.