Orada Bir Musıki Var Uzakta...

Yapı Kredi Yayınları

Cem Behar

220,00 TL
143,00 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
77,00 TL
Orada Bir Musıki Var Uzakta... Hakkında Bilgiler
Türü: Sanat Tarihi Kitapları
Sayfa Sayısı: 264
ISBN: 9789750846502
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2021
satis-icon
Satış Rakamları 52 adet satılmıştır.
Cem Behar
Cem Behar
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Orada Bir Musıki Var Uzakta... Kısa Özet

    Cem Behar Orada bir musıki var uzakta...’da Osmanlı/Türk musıkisinin on altıncı yüzyılda yaşadığı değişimin arkeolojisini yaparak, yeni siyasî, sosyal ve ekonomik koşulların imparatorluk başkenti İstanbul’da nasıl bir *tarz-ı Osmânî* musıkinin oluşmasına zemin hazırladığının izini sürüyor.

    Kahvehanelerin açılmasıyla musıkinin Saray’dan halka inmesi, avâm/havass karşıtlığı, icraya yönelik Acem etkisi gibi olguları, güfte mecmuaları ve o döneme ilişkin (on altıncı yüzyılın ikinci yarısı) elimizdeki tek görsel kaynak olan bir minyatürün tasvirinden yola çıkarak inceleyen Cem Behar, musıki tarihimizde silinmez bir iz bırakıyor.

    *Bugün bildiğimiz şekliyle geleneksel Osmanlı/Türk musıkisi esas itibarıyla ve kabaca bir tarihlendirmeyle ancak on altıncı yüzyılın ikinci yarısından itibaren oluşmaya başlar. Dolayısıyla da on altıncı yüzyılın ikinci yarısı ve on yedinci yüzyılın başları musıki geleneğimizde önemli bir eşik, bir kırılma noktası teşkil eder. Bugün bildiğimiz ve geriye doğru baktıkça tanıyıp teşhis edebildiğimiz Osmanlı/Türk musıki geleneğini hem yerleşik müzikal formlarıyla hem de teknik açıdan makam ve usûl anlayışıyla, kullanılan çalgılarla ve en önemlisi elimizdeki repertuardaki eserlerle ve bunların bestecileriyle anlamlı bir biçimde on altıncı yüzyılın ikinci yarısından öncesine götürmenin pek imkânı yoktur.*

  • 2. Hamur

Orada Bir Musıki Var Uzakta... Hakkında Yorumlar