sadsad x
asdasd
55,56 TL
42,78 TL
%23 indirim
Kazancınız
:
12,78 TL
Oğuz Boyları 2 - Üçoklar Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 416
ISBN: 9786059960465
Kapak: Ciltsiz
İsmail Uçakçı
İsmail Uçakçı
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Oğuz Boyları 2 - Üçoklar Kısa Özet

  Tarihte Danişmendli, Selçuklu, Eretna, Karamanoğlu, Dulkadirli ve Osmanlı Devletleri siyasi hakimiyetinde bulunmuş *Sivas, Kayseri, Niğde, Aksaray, Nevşehir* yöresinin iskan tarihi yazılmış, aşiret, oymak ve cemaatlerinin seceresi çıkartılmıştır.

  Beş bölüm olarak hazırladığımız kizabımızla, tarihten günümüze yörede kurulmuş 225 değişik eyalet, vilayet, sancak, kaza, nahiye’nin kısa tarihçeleri verilmiş ve bölgenin iskan tarihine farklı pencereden bakılmaya çalışılmıştır.

  Birinci bölümde Bozoklar, İkinci bölümde Üçoklar üzerine durulmuş tarihten günümüze yörede yurt tutmuş binlerce aşiret, oymak, cemaat, taife ve bunların yurt tuttuğu şehir, kasaba, kerye, mezra, kışlak ve bağlı üst boyları ile alt taifeleri hakkında bilgiler aktarılmıştır.

  Üçüncü bölümde Tatar, Ahıska, Özbek, Kırğız, Kürt, Arap-Acem, Muhacir adı almış oymaklar ve üst boyları hakkında çalışmaları sürdürülen aşiretlere yer verilmiştir.

  Dördüncü bölümde zorunlu ikanlar konu edilmiş, başta Rakka ve Kıbrıs olmak üzere XVIII. Yüzyılda tehçirle bölgeden gönderilmiş Onbinlerce aşiret ve oymağın yerleştirildikleri yerlleşim yerleri gösterilmeye çalışılmıştır.
  Beşinci bölümde yörede yaşamış aşiret liderleri, milli ve dini kanaat önderleri hakkında bilgiler aktarılmış ve yörede kurulmuş vakıf-zaviyeler konu edilmiştir.

  Ekler bölümünde verilen tarihi haritalarla konular desteklenmiş ve kitabımıza görsellik kazandırılmıştır.
  Daha evvel yayın hayatına geçirdiğimiz *Çorum, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Çankırı Yöresi Oğuz Boyları Aşiret, Oymak, Cemaatler* adlı kitap baskımıza ikincisi kazandırılmıştır.

Oğuz Boyları 2 - Üçoklar Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.