sadsad x
asdasd

Öğrenciler İçin Deyimler ve Öyküleri

Az Kitap
14,50 TL
7,25 TL
%50 indirim
Kazancınız
:
7,25 TL
Öğrenciler İçin Deyimler ve Öyküleri Hakkında Bilgiler
Türü: Bilimsel Kitaplar
Sayfa Sayısı: 128
ISBN: 9789752441422
Kapak: Ciltsiz
Yüksel Mert
Yüksel Mert
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Öğrenciler İçin Deyimler ve Öyküleri Kısa Özet

  Deyim, dil biliminde; kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla kendi öz anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da tümcedir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri, dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

  Türkçe, deyim bakımından çok zengin bir dildir. Değişik ulusların birbirine benzer deyimleri olduğu gibi, gerçekte deyimler; bir toplumun dünya görüşünü, yaşamı algılayışını gösterir.

  Deyimler kökleşmiş, kalıplaşmış olduklarından, kullanılırken bozmamak gerekir. Örneğin; *akla karayı seçmek* deyimi, *akı karayı seçmek* olarak söylenirse yanlış olur. Çünkü *akla karayı seçmek*, çok zahmet çekmek anlamındadır, *akı karayı seçmek* ise, uyanık olmayı ve bilgiçliği anlatır.

  Bu kitabımızda Türkçemizin en güzel deyimlerini siz sevgili öğrencilerimiz için seçtik. Onların nasıl ortaya çıktığının hikâyesini kaleme aldık.

  Beğenerek okuyacağınızdan; derslerinizde ve sınavlarda çok işinize yarayacağından eminiz. Hadi rast gele…

Öğrenciler İçin Deyimler ve Öyküleri Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.