sadsad x
asdasd
59,00 TL
56,05 TL
%5 indirim
Kazancınız
:
2,95 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Nevşehir Türküleri Hakkında Bilgiler
Türü: Müzik Eğitimi Kitapları
Sayfa Sayısı: 195
ISBN: 9786257915212
Kapak: Ciltsiz
Emre Üstün
Emre Üstün
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Nevşehir Türküleri Kısa Özet

    Nevşehir yöresi uzun yıllardır birçok şair, âşık ve halk ozanına ev sahipliği yapmış, onların eserlerine de ilham kaynağı olmuştur. Özellikle Ürgüplü Refik Başaran, Avanoslu Selahattin Küçükdağ, Âşık Şuayip Sertbakan ve Hacıbektaşlı Veli Kangal gibi yörenin önde gelen halk ozanları, Nevşehir müzik kültürüne önemli katkılar sağlamıştır.

    Özellikle Ürgüp-Hacıbektaş-Avanos ilçe ve köylerinden derlenen türküler incelendiğinde yörenin kendine has unsurları hemen göze çarpmaktadır. Nevşehir yöresi türkülerine bakıldığında birçok yörede olduğu gibi hem kırık hava hem de uzun hava türünde türkülerin olduğunu görmekteyiz. Özellikle yörede Orta Anadolu bölgesine ait bir uzun hava türü olan bozlaklar sıkça söylenmektedir.

    Hem kırık hava hem de uzun hava türünde türkülerin olduğu Nevşehir yöresinin TRT repertuarına girmiş 45 adet türküsü yer almaktadır. Bu çalışmamızda bunlara ek olarak repertuara girmemiş, notası olan veya olmayan türküler ile yeni derlenen birçok eser tek çatı altında toplanmıştır. Nevşehir müzik kültürüne önemli katkılar sağlayacağını düşündüğümüz bu çalışmamızın gelecek kuşaklara taşınması ümidiyle…

Nevşehir Türküleri Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.