193,00 TL
125,45 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
67,55 TL
Müzik Sosyolojisi Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Sosyoloji Kitapları
Sayfa Sayısı: 352
ISBN: 9786057762573
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2020
Güneş Ayas
Güneş Ayas
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Müzik Sosyolojisi Kısa Özet

  Bir müziğin bir başka müzikle, eserin icracıyla, icracının dinleyiciyle, dinleyicinin çevresiyle ilişkisi nedir? Müzikal beğeni ve müzikte anlam nasıl ortaya çıkar? Bu ve benzeri sorular söz konusu olduğu zaman, müzik sosyolojisi bülbülü eti için öldürme riskini göze alan bir disiplin. Ancak nelerin hazmedilip hazmedilemeyeceğini gösteren bir reçete olarak değerlendirilmesi de mümkün.

  Müzik sosyolojisine yön veren temel kuram ve yaklaşımları ayrıntılarıyla, güncel eğilimleri de takip ederek sunan ve konuyla ilgili Türkçe literatürü eleştirel bir değerlendirmeye tâbi tutan elinizdeki çalışmanın hem alanında önemli bir boşluğu dolduracağını hem de müzikseverler tarafından ilgiyle okunacağını düşünüyoruz.

  *Sanatla sosyoloji arasında çoğu zaman mesafeli ve gergin bir ilişki gözlemlenebilir. Sanatseverler sosyologların sorgulayan, temellendirmeye çalışan ve sanat gibi ‘yüce’ bir faaliyeti ‘gökyüzünden yeryüzüne’ indiren eşitleyici yaklaşımından rahatsız olurlar. Bir an olsun dünya işlerinden kopup muhteşem bir müziğe kendini bırakmak varken, bu müziğin toplumsal bağlamı üzerine kafa yormaya ne lüzum vardır? Birçok müzisyenin, müzik tutkununun ve müzikoloğun gözünde müzik sosyolojisi ilginç, kimi zaman zekice gözlemler içeren ama özünde rahatsız edici bir şeydir. Müziğin daha iyi anlaşılmasına ve hissedilmesine hizmet etmediği gibi, müzik icra etme ve dinlemenin ‘irrasyonel’ alanında dolayımsız bir şekilde yaşanan hazzı da mahveder. Meseleye böyle bakanlar için müzik sosyolojisi, adeta sanata karşı saygısızlıkla eşanlamlıdır…*

  Konu başlıkları:

  Kutsal Sanat Miti ve Müzik Sosyolojisi
  Müzik ve Toplum İlişkisi: İndirgemeci Olmayan Bir Yaklaşım
  Müzikte Anlam: Sosyolojik Bir Perspektif
  Etnosentrizm, Oryantalist Söylemler ve Müzik
  Max Weber ve Müzik Sosyolojisinin Doğuşu
  *Yanlış ve *Doğru* Müzik: Adorno ve Müzik Sosyolojisi
  Müzik Beğenisi ve Beğeni Hiyerarşileri
  Popüler Müzik ve Sosyoloji
  Birlikte Yapılan Bir İş Olarak Müzik
  Müzik Gelenekleri: Süreklilik ve Değişim
  Türkiye’de Müzik Sosyolojisi.

 • 2. Hamur

Müzik Sosyolojisi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.